8.8 C
Скопје
28/11/2022 17:02
МАКТЕЛ

   

Отворен ден и бесплатни прегледи во Центарот за дијализа Диаверум

 

 

Центарот за дијализа Диаверум организираше Отворен ден за пациентите и нивните семејства. Клиниката ја посетија стотина пациенти со нивните семејства, кои се запознаа со културата за вистинска грижа и бубрежна нега која го подобрува нивниот секојдневен живот.

Димитар Клисаровски, директор на Центарот, потенцираше дека со овој настан се отвораат вратите на Диаверум за пошироката јавност. Тој ги запозна присутните за се што прави оваа шведска компанија во однос на пациентите на дијализа.

„Нам ни е важен придонесот кој го даваме за подигнување на свеста за хроничното бубрежно заболување и раната превенција на болеста во нашето општество. Во последните 3.5 години, од денот кога Диаверум влезе во Македонија, инвестиравме 2,3 милиони евра во подобрување на стандардите во сите наши 9 дијализни центри. Нашата мисија е да помогнеме да се подобри квалитетот на живот и нашите пациенти да имаат исполнет живот“, рече Клисаровски.

Досега, Центарот ги подигна стандардите за нега на пациентите согласно Диаверум стандардите, базирани на многу строги критериуми, изгради комплетно нова клиника во Куманово на почетокот од 2020 година по најсовремени светски стандарди за дијализни центри, ги подобри медицинските резултати во сите клиники во изминатите 3,5 години за 30%, даде максимална поддршка на системот и во Ковид центарот во ГОБ 8-ми Септември во справување со Короната каде стави на располагање 3 дијализни машини на бесплатно користење.

Меѓудругото, за пациентите е воведена апликација d.Care која помага тие активно да се вклучат во нивното лекување. „Во Клиниката воведовме вештачка интелигенција која е од голема поддршка за нашиот персонал и носи големи придобивки за нашите пациенти. Првиот проект од овој тип е алгоритам за прескрипција на лекови за подобрување на анемијата на пациентите. Овој систем функционира веќе една година и значително се подобрени резултатите за анемија на нашите пациенти. До крајот на 2023 година во сите 9 центри, дијализните машини ќе бидат поврзани со таблет“, објасни директорот Клисаровски.

Членовите на семејствата со бубрежно болни пациенти закажуваа бесплатен преглед на бубрежна функција во Диаверум. Задоволство од соработката, во име на пациентите, изрази Душко Ѓоргиев, претседател на здружението на бубрежно болни граѓани НЕФРОН. Според него, добро е што старите дотраени машини за дијализа, купувањето дијализни места, потребата да се оди на лекување во Струга и други проблеми веќе се надминати. „Со доделување на дијализните третмани на приватни клиники почна брзата и успешна приказна која донесе многу поволности за пациентите. Ме радува фактот што ветеното е остварено, но не застануваме туку. Како здружение ќе се залагаме за воведување нова генерација генерички лекови и континуирана едукација на пациентите и на персоналот“, вели Ѓоргиев.

Киро Христовски, пациент со трансплантиран бубрег, ја раскажа својата лична приказна, објаснувајќи дека сега живее нормален живот со почитување на правилата на „игра“. „Тоа значи редовна терапија, внимавање на исхраната, без алкохолни пијалаци и со здрав начин на живеење“, додава Христовски.

Исто така, Диаверум Македонија испрати барање за вклучување на сите амбуланти во мрежа за да се обезбедат поголеми капацитети во преглед на преддијализни пациенти и одложување на прогресијата на болеста.

На крајот на ноември, директорот Клисаровски најави дека во Диаверум Македонија ќе дојде медицинскиот офицер, д-р. Фернандо Макарио, кој ќе учествува на тркалезна маса со сите доктори кои работат со хронично бубрежно болни пациенти и на која би се дискутирало за моменталните трендови во нефрологијата во светот и што може се да направи за да се помогне пациентите да имаат исполнет живот.

Настанот Отворен ден го поддржа компаниите Хемофарм, Алкалоид, Транстим, Нелт СТ и вода Маја.

   

Најново

Тужете ако мислите дека некој ви должи.судот ќе докаже кој е во право. Данела не му попушта на Ленин

Sase Ivanovski

Седум загинати, 35 повредени цивили, меѓу кои и шест деца во рускиот ракетен напад во регионот Вишхород

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ го третираше РЕК како златна кокошка.Директорот на комбинатот бара извинување за клеветење

Sase Ivanovski

ЕСМ Продажба ги испраќа по пошта договорите за субвенционирано снабдување, поевтина струја од 1 декември

Sase Ivanovski

Директорот на РЕК Битола се налути на ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Ахмети вели дека предвремени избори не се решение

Sase Ivanovski

Ковачевски побара МВР да побрза за истрагата за Комисијата за АНБ

Sase Ivanovski

Тешка сообраќајка на патот Пробиштип-Кратово, повредени повеќе лица

Sase Ivanovski

Евидентирани 809 кривични дела семејно насилство од јануари до крајот на септември

Sase Ivanovski

Ковачевски: Никој не се плаши од избори

Sase Ivanovski

Борел: Војната помеѓу Русија и Украина можеби нема да заврши

Sase Ivanovski

Нова рекордна недела за БРАКО – 17 испорачани возила во европски земји

Sase Ivanovski

Сексуално вознемирување на УКИМ: Професори на студенти им се обраќале со „злато“, „кукле“, „маче“

Sase Ivanovski

Ковачевски: Инвестирајќи во патната инфраструктура, инвестираме во развој на економијата во Северна Македонија

Sase Ivanovski

ОБРАЌАЊЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ НА СВЕЧЕНАТА АКАДЕМИЈА ПО ПОВОД 28 НОЕМВРИ – ДЕНОТ НА ЗНАМЕТО 

Sase Ivanovski

Грковска се обрати на Комитетот за демократија и управување во Советот на Европа: Неопходно е да обезбедиме поголема транспарентност и одговорност кај носителите на одлуки

Sase Ivanovski

(Видео)СДСМ:Неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ предизвика колапс на јавниот превоз и хаос во Град Скопје

Sase Ivanovski

(Видео)Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ да се фатат за работа, создадоа хаос и во Скопје и во другите општини

Sase Ivanovski

(Видео)Тренчевска: Им даваме силна поддршка на жените за нивна поголема интеграција на пазарот на трудот 

Sase Ivanovski

Трипуновски: За цели 40 проценти е отпаднат откупот на тутун откако СДС е на власт, за каква помош зборуваат Николовски и Ковачевски?

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ предложи и беше изгласан субвенции на градот Скопје за ранливи категории, Левица, ГРОМ беа против помош

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ:Ковачевски и Арсовска наместо за матни тендери на тајните состаноци да договорат решавање на проблемот на превозниците

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ:Ова младо момче кое Зечевиќ го извади на прес, нека му кажат дека Арсовска имаше тајна средба со Ковачевски и Јакимовски во влада

Sase Ivanovski

Ковачевски: Расте цената на тутунот, откупот стартува со над 30% повисока цена, владините мерки за развој на тутунопроизводството даваат позитивни резултати

Sase Ivanovski

(Видео)Саботковски: И покрај големите наследени долгови во општината, реализиравме голем број на проекти за жителите на Општина Могила

Sase Ivanovski

Диаверум со едукативно предавање „Хронична бубрежна болест – превенција и третман“

Sase Ivanovski

Универзитетот „Мајка Тереза“ во Скопје ќе добие инфраструктурен кампус, Шаќири присуствуваше на поставувањето на камен темелникот

Sase Ivanovski

Поевтинуваат горивата, Бислимовски вели: Не можеме да влијаеме на крајните цени!

Sase Ivanovski

Штрајк на железничарите во Австрија, бараат повисоки плати

Sase Ivanovski

Рашковски со кривични пријави за обвинители за сторени пет кривични дела

Sase Ivanovski

Симеон Саксобурготски за оштетувањето на клубот: Напаѓачите да прочитаат меѓународни книги за Цар Борис Трети!

Sase Ivanovski

Ден на албанското знаме: Пред 1000 приврзаници во Александар Палас, лидерот на ДУИ Али Ахмети ги читаше имињата на сите загинати борци на УЧК во 2001ва

Sase Ivanovski

(Видео)ГО ИЗВАДИЈА ОД ШИНИТЕ ПРЕД ДА ПОМИНЕ МЕТРОТО Њујорчанин имаше среќа, полицајците брзо реагираа

Sase Ivanovski

ВОЗОТ ПРЕГАЗИ ПЕШАК Несреќата се случила на мостот кај Маркова Река

Sase Ivanovski

Исусе Христе-Ламбе паликуќа ќе води бидникова поворка на МПЦ?!

Sase Ivanovski

САЛМОНЕЛА ЈА КРЕНА НА НОЗЕ СЛОВЕНИЈА Се води истрага за труење со тартарски бифтек

Sase Ivanovski

ВО СЛОВЕНИЈА ПАДНА ПРВАТА КАЗНА ЗА РОДИТЕЛИ-ИНФЛУЕНСЕРИ 1.500 евра поради користење на децата за промоција на производи

Sase Ivanovski

ВЕРУВАЈТЕ, НЕ БИ САКАЛЕ СЕГА ДА СТЕ НА ХАВАИ Еруптираше најактивниот вулкан на светот – Мауна Лоа

Sase Ivanovski

Бегај и врачи албанско државјанство на Дуа Липа и рече „Таа е наша гордост”

Sase Ivanovski

По вчерашниот струен удар во Маџари: Тинејџерката со изгореници од трет степен на 30 отсто од телото

Sase Ivanovski

Полицијата претепа и уапси новинар на Би-Би-Си за време на протестите во Кина

Sase Ivanovski

АВМУ со осуда на однесувањето на поранешниот министер за правда Јашари кон новинарка од „Фокус“

Sase Ivanovski

Интервју со Азески: Бизнисот ги знае информациите неколку месеци однапред, но знаењето не се користи

Sase Ivanovski

(Видео)Митева: Нападите врз новинарите и медиумите се резултат на нивниот став од незаконското работење, бараме итни оставки

Sase Ivanovski

(Видео)Митева: Еден директор во владата на Ковачевски дава тендер на сопругата на друг директор во владата на Ковачевски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Антовски: На криминалите во РЕК Битола им нема крај

Sase Ivanovski

Србите ги уапсија: Украинец и Унгарец се обиделе да влезат во Македонија со 268.000 евра

Tamara Ivanovska

Киев: Русите во Украина оштетиле околу 32 илјади цивилни објекти

Tamara Ivanovska

Бесими: ЕБОР продолжува со силната поддршка за реализација на капиталните инвестиции

Tamara Ivanovska

МАКЕДОНИЈА ВО БЕЛО Зимска идила на планините, метеоролозите најавуваат уште снег

Tamara Ivanovska

ПЛАТЕТЕ НИ ГО ТОА ШТО СМЕ ГО СРАБОТИЛЕ Превозниците со јасна порака од протестот кон Арсовска и кон ЈСП Скопје

Tamara Ivanovska

МАФИЈАТА ПАДНАТА НА КОЛЕНА Разбиен е „суперкартелот“ одговоерен за третина од кокаинот во Европа

Tamara Ivanovska

Исповед на девојка која излезе од CEKTA: Моите 12 години во ПEKOЛОТ на Јеховини сведоци!

Tamara Ivanovska

Министерство за транспорт и врски: Заштедивме 47% електрична енергија споредено со истиот период минатата година, мерките носат резултати

Tamara Ivanovska

Герасимовски: Финансиската поддршка за пензионерите ќе биде исплатена до крајот на следниот месец

Tamara Ivanovska

Бесими: Капиталните инвестиции и развојот приоритет на Владата, ЕБОР продолжува со силната поддршка за нивна реализација

Tamara Ivanovska

Спасовски: Постигнати се добри резултати во санкционирање на насилството врз жени, но имаме уште многу работа во неговото превенирање

Tamara Ivanovska

ЖЕНИТЕ ОТКРИЛЕ ШТО ГИ ИЗНЕНАДИЛО НАЈМНОГУ КОГА СТАНАЛЕ МАЈКИ Мајчинството не остава време за себе

Tamara Ivanovska

НЕ КОРИСТИ ТЕЛЕФОН ДОДЕКА ВОЗИШ Секој повик може да почека!

Tamara Ivanovska

Хуманитарецот Александар вети дека ќе му изгради нов дом на кумановското семејство со пет деца

Tamara Ivanovska

Ватикан сака да посредува меѓу Русија и Украина

Tamara Ivanovska

Драма на концертот на Брена: Шест пензионери се онесвестиле, еден прескокнал ограда и се качил на бина

Tamara Ivanovska

НАГРАДАТА „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ЗА АКАДЕМИК ВЛАДА УРОШЕВИЌ, КАРДИОХИРУРГОТ САШКО ЈОВЕВ, УМЕТНИКОТ ИСМЕТ РАМИЧЕВИЌ И ПРОФЕСОРОТ АФРИМ ОСМАНИ

Tamara Ivanovska

Кога градот престанува да биде Град

Tamara Ivanovska

Македонскиот државјанин осомничен за трговија со мигранти задржан во притвор во Софија

Tamara Ivanovska

КИНЕЗИТЕ СИ ПОСТАВИЛЕ СВОЈ КАРДИНАЛ ЗА КИНА, НО ВАТИКАН НЕ ГО ПРИЗНАВА

Tamara Ivanovska

САД ПЛАНИРААТ ДА И ДАДАТ НА УКРАИНА РАКЕТИ СО ДОСТРЕЛ ОД 200КИЛОМЕТРИ

Tamara Ivanovska

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: КОМИСИЈАТА ДА НЕ ПРЕГОВАРА ЗА ИСТОРИСКИ ПРАШАЊА ПОВРЗАНИ СО ОА

Tamara Ivanovska

Талат Џафери: Срдечни честитки по повод албанскиот национален празник, 28 Ноември – Денот на знамето

Tamara Ivanovska

Казакстан сака да ги национализира енергетските компании откако остана без греење на минус 30

Tamara Ivanovska

Русија сака да го ликвидира Лукашенко и да ја преземе белоруската армија?

Tamara Ivanovska

„Мавровка“ блокирана, протестот ќе трае до исполнување на барањата

Tamara Ivanovska

Сообраќаен хаос во Скопје

Tamara Ivanovska

Македонскиот тим од историската комисија: Не го решаваме црковното прашање на МПЦ-ОА

Tamara Ivanovska

Кличко му одговори на Зеленски: „Не сакам да се вовлекувам во политички битки“

Tamara Ivanovska

Трагичен биланс на невремето на италијанскиот остров Искија

Tamara Ivanovska

Лекарите и вработените во државните болници во Грција реагираат за новиот закон од Министерството за здравство

Tamara Ivanovska

Конфискувани шест милиони евра од Сашо Мијалков влегоа во државниот буџет

Tamara Ivanovska

Ќе стигне ли ТТК Банка до добивка од милион евра?

Tamara Ivanovska

Советот на Народната банка донесе 12 подзаконски акти: Поголема заштита на правата на корисниците на платежни услуги

Tamara Ivanovska
Вчитувам....