Пендаровски со тактичка изјава за да не се закочи дијалогот: Делчев е историска фигура која ги надминува регионалните граници

Гоце Делчев е историска фигура која ги надминува регионалните граници, изјави денеска претседателот Стево Пендаровски, посочувајќи дека, поради тоа, не е спорно која било држава да ги слави и чествува ликот и делото на револуционерот.

-Тоа што не двои треба да не обединува. Ако тие тврдат дека тој бил Бугарин кој се борел за бугарската кауза, не е спорно да го слават како битен историски лик. Дали за сите историски ликови треба да се расправаме чии се и за кого и за што дејствувале. Дали треба да спориме, на пример, дали Мајка Тереза била Албанка или Македонка или скопјанка …, изјави Пендаровски.

sunwin web game bài sunwin tải sunwin apk

tải sunwin

game sunwin sunwin tài xỉu game sunwin

sunwin

tải sunwin