Петков телефонски разговарал со Ковачевски: Провокатори ќе има секогаш, ние имаме заедничка цел – добрососедство и добри односи

Премиерот на Бугарија, Кирил Петков во изјава за бугарските новинари кои известуваа за неговата посета на Белград, рече дека имал телефонски разговор со македонскиот колега Димитар Ковачевски.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, коментирајќи го оштетувањето на венците со цвеќе што бугарската делегација ги положи на гробот на Гоце Делчев во Скопје, Петков кажа дека секогаш ќе има провокатори.

Петков очекува да има нулта толеранција за провокации и верува дека тоа никако нема да ја намали брзината или да ги спречи започнатите заеднички активности.

„Ние имаме заедничка цел, а тоа е добрососедството и добри билатерални односи“, истакна бугарскиот премиер Кирил Петков.

sunwin.apk mới nhất

tải sunwin

tải sunwin

tải sunwin

sunwin