9.8 C
Скопје
03/12/2022 18:04
МАКТЕЛ

PEUGEOT НА САЕМОТ ЗА АВТОМОБИЛИ ВО ПАРИЗ ЗА 2022: 3 СВЕТСКИ ПРЕМИЕРИ!

11 октомври 2022

 

PEUGEOT на саемот за автомобили во Париз за 2022:
3 светски премиери и примамлив распоред!

  

 СВЕТСКИ ПРЕМИЕРИ:
o Неочекуваниот PEUGEOT 408 fastback
o PEUGEOT е-208, крал на електричната ефикасност
o PEUGEOT e-Streetzone електричен скутер
 ALLURE: PEUGEOT 408, спектакуларен амбиент на „Сфера“!
 ИЗВОНРЕДНОСТ: PEUGEOT E-EXPERT HYDROGEN на тест
 ЕМОЦИЈА: PEUGEOT 9X8, хибрид со високи перформанси
 ЗАБАВА: Средби со партнерите на PEUGEOT

Омилениот бренд на Французите*, PEUGEOT ќе биде изложен во Париз, Porte de Versailles, од 17 до 23 октомври 2022 година на саемот за автомобили.

На штанд од 900 m2 во хала 4, под слоганот на брендот „Со Allure сè е поубаво“, PEUGEOT ќе прикаже 3 светски премиери, кои ја демонстрираат забрзаната електрификација и инвентивноста:

• Иновативниот PEUGEOT 408 ќе биде прикажан на неконвенционален начин, достапен за гледање од сите агли во голема проѕирна „Сфера“.
• PEUGEOT e-208 ќе ја прикаже својата суперефиксна 100% електрична погонска единица, со добивки од 15% во
моќноста и 10,5% во опсегот.
• И, како покажување на својата посветеност да ги електрифицира сите свои решенија за мобилност, PEUGEOT ќе го открие 100% електричниот скутер PEUGEOT e-Streetzone кој може да помине до 112 km со едно полнење.

• Годишното истражување на институтот YouGov објавено во септември 2022 година

Љубителите на електрификацијата со високи перформанси ќе можат да му се восхитуваат и на хибридниот хиперавтомобил PEUGEOT 9X8, претставен за прв пат на саем за автомобили, и PEUGEOT 508 PSE, со 360 КС хибридна моќност и дизајниран од истиот тим од дизајнери и инженери.

На посебен штанд во хала 3, посетителите ќе можат да ја разгледаат и технологијата на водородни горивни ќелии: PEUGEOT е-EXPERT HYDROGEN ќе биде изложен, но ќе биде достапен и за тест возење околу саемот.

Конечно, PEUGEOT ќе им даде можност на посетителите на саемот да се запознаат со некои од своите најпрестижни партнери за време на јавните денови: возачите на PEUGEOT 9X8 хибридниот хиперавтомобил, играчите од Stade Toulousain и Мисот на Франција 2022 година.

По долго чекање од четири години, саемот за автомобили во Париз конечно се враќа на Porte de Versailles во октомври 2022 година, а PEUGEOT нема да ја пропушти оваа средба со француската и европската јавност.

На настанот во 2022 година, брендот PEUGEOT уште еднаш ќе ја демонстрира својата инвентивност и својата способност брзо да го електрифицира својот огромен асортиман на производи за мобилност. Голема ѕвезда ќе биде иновативниот PEUGEOT 408, претставен со спектакуларна поставка…

Спектакуларна светска премиера на новиот fastback PEUGEOT 408

Покрај четирите модели на новиот PEUGEOT 408, кои ќе бидат достапни за посетителите да ги погледнат, тие нема да можат да го заобиколат автомобилот инсталиран во „La Sphère“, несекојдневна конструкција висока над 6 метри, проѕирна и ротирачка, што им овозможува на посетителите да ги видат многуте аспекти на неговиот неочекуван дизајн од сите агли. „La Sphère“ првпат беше инсталирана во јули во Louvre Lens за снимање видеа кои беа објавени на социјалните мрежи на 4 август; овој пат ќе биде достапна и видлива за сите на саемот за автомобили, цела недела!

Новиот PEUGEOT 408 на посетителите на саемот за автомобили ќе им обезбеди обновен доказ за инвентивноста на тимовите на PEUGEOT, кои нудат невидена fastback силуета на врвот на С сегментот: и во историјата на брендот и на актуелниот автомобилски пазар. PEUGEOT 408 е прв од ваков вид.

Неочекувано затоа што е различно, овој извонреден PEUGEOT нуди, покрај својата мачкин став и уникатниот изглед, одличен инженеринг фокусиран на ефикасност и интелигентна електрификација, со два хибридни мотори на полнење од 180 КС и 225 КС, како и емоциите што ги обезбедуват најновите технологии посветени на уживањето при возење и инстинктивната употреба.

PEUGEOT е-208 и воведување на електрификација во 2023 година

Во 2030 година, 100% од моделите на брендот продадени во Европа ќе бидат 100% електрични, односно 5 години пред регулаторните барања. И од 2023 година, сите автомобили PEUGEOT ќе бидат електрифицирани, односно ќе се возат со погонски единици кои се или 100% електрични или напојувани од водородна горивни ќелии, или хибриди или хибриди на полнење.

За да се постигне оваа цел, PEUGEOT ќе го забрза лансирањето на електричните и електрифицираните модели во 2023 година: 3008 и 5008 ќе бидат првите возила во групацијата Stellantis што ќе добијат целосно нов хибриден погон со 136 КС, способен да ја намали потрошувачката на гориво за 15%. И, покрај лансирањето на лимузината PEUGEOT е-308 и е-308 SW, брендот ќе понуди нова верзија на својот модел е-208 – најпродаваниот електричен модел во Франција од почетокот на годината.

Надоврзувајќи се на технологијата на е-308, нов електричен мотор од 115 kW/156 (+15% моќност) и батерија од најновата генерација, покрај низата мерки кои, од 2021 година, значително ја подобрија неговата енергетска ефикасност, опсегот на новиот PEUGEOT е-208 може да надмине дури 400 km. Електричната ефикасност е исклучителна. Со вредност од само 12,0 kWh/100 km (корисна енергија/WLTP опсег) е репер меѓу електричните возила од В-сегментот.

Овој нов PEUGEOT е-208 ќе биде поставен на штандот на PEUGEOT.

PEUGEOT 9X8: конкуренцијата, лабораторија за електрификација на идните модели

Една од ѕвездените атракции на штандот на PEUGEOT, исто така, ќе биде PEUGEOT 9X8 HYBRID HYPERCAR, иновативниот автомобил влезе во категоријата Le Mans хиперавтомобили на светскиот шампионат на долги патеки (WEC) од јули. Во 2023 година, PEUGEOT и 9X8 ќе бидат на настанот „100-тото издание на Le Mans 24 Hours“.

Со својата невидена флуидност, мачкаст изглед и неговиот хибриден мотор (твин-турбо V6 со 707 КС назад и електричен мотор со 272 КС напред), PEUGEOT 9X8 е лабораторија за електрификација на патничките модели на PEUGEOT. Почнувајќи од PEUGEOT 508 PSE, исто така присутен на штандот во неговата SW верзија: дизајниран од истиот тим што го создаде PEUGEOT 9X8, тој е придвижуван од хибриден мотор кој комбинира ефикасност и високи перформанси (360 КС) и е опремен со електрифициран погон на сите тркала за исклучително уживање во возењето.

Посетете ја хала 3 за тестирање на PEUGEOT E-EXPERT HYDROGEN со горивни ќелии

Интригантна технологија за електрификација со нула емисија која е совршено прилагодена за тешки комерцијални возила, водородните горивни ќелии веќе се нуди на комерцијалното возило со средна големина на PEUGEOT, е-EXPERT HYDROGEN. Големата предност е што е можно да се наполни водород за три минути, што Ви овозможува целосно електричен опесег од неколку стотици километри, независно од времето поминато на полнење на батеријата.

Експертите за горивни ќелии ќе бидат достапни на посебен штанд во хала 3, а ќе може и да се тестира PEUGEOT е-EXPERT HYDROGEN 30 минути околу Porte de Versailles во друштво на брендот Genius.

Со опсег до 400 km, моќност од 100 kW и вртежен момент од 260 Nm, PEUGEOT E-EXPERT HYDROGEN може да носи до 1.000 kg товар со волумен од 6,1 m3

PEUGEOT e-Streetzonе: 100% електричен скутер за прв пат на штандот на PEUGEOT

На штандот на PEUGEOT во хала 4, и покрај информативниот ѕид PEUGEOT e-Solutions посветен на услугите што ги нуди брендот за корисниците на неговите електрифицирани возила, посетителите ќе можат да го погледнат и новиот електричен скутер од PEUGEOT Motorcycles : PEUGEOT e-Streetzone.

Покажувајќи дека PEUGEOT ја проширува својата понуда за електрифицирана мобилност дури и на возила со две тркала, велосипеди и скутери, PEUGEOT e-Streetzone ќе биде достапен во две верзии, со една или две батерии, а втората ќе нуди опсег до 112 km во ECO режим.

Со своите отстранливи батерии, PEUGEOT e-Streetzone може брзо и лесно да се наполни од кој било приклучок за домаќинство. Благодарение на докажаната шасија и управување, PEUGEOT e-Streetzone од PEUGEOT Motorcycles е идеално возило за движење низ градските подрачја.

Настаните со славните личности не треба да се пропуштат!

За време на јавните денови на саемот за автомобили, PEUGEOT ќе им даде можност на посетителите да се сретнат со некои од престижните пријатели и партнери на брендот на штандот во хала 4:

ВТОРНИК 18 ОКТОМВРИ попладне, возачите на PEUGEOT 9X8, Jean-Eric Vergne, Paul di Resta и Mikkel Jensen ќе бидат на располагање на фановите, меѓу неколку медиумски барања.

СРЕДА 19 ОКТОМВРИ попладне, љубителите на рагбито ќе можат да се сретнат со играчите на Stade Toulousain на штандот на PEUGEOT; Таму ќе биде и Antoine Dupont, прогласен за најдобар играч во светот во 2021 година! Фудбалерите на Stade Toulousain го носат амблемот на PEUGEOT на своите дресови од 1996 година. Тие освоија 7 француски шампиони и 5 европски шампиони под овие бои, во 2021 година.

ЧЕТВРТОК 20 ОКТОМВРИ попладне, Diane Leyre, Мис на Франција за 2022 година, ќе биде на штандот на брендот PEUGEOT.

Виртуелна посета за сите: дигитално и извонредно искуство на штандот на PEUGEOT

Бидејќи не секој ќе може да патува во Париз за да присуствува на саемот за автомобили, PEUGEOT на сите ќе им понуди дигитално и извонредно искуство на својот штанд, со дополнителен бонус од ексклузивната и иновативна содржина.

Штом ќе се дојде на платформата LeSalon.Peugeot.fr, корисниците ќе се најдат во приемна хала украсена во боите на штандот на PEUGEOT на саемот за автомобили во Париз.

Потоа корисниците ќе можат да изберат слободно да се движат меѓу различните светови (новитет, спорт, електрично, гама) или да бидат водени низ штандот на сосема нов начин преку ексклузивен аудио водич што се менува според нивниот избор. Поинаков начин да го посетите саемот за автомобили и (повторно) да го откриете PEUGEOT без да ја го напиштите Вашиот дом.

         

Најново

Димовски до Фуркан: Чија е оваа вистина?

Sase Ivanovski

Русјаков: Не тагувај, интелектуална бижутеријо, ако треба, чичко Сорос пак ќе дојде

Sase Ivanovski

Мрежата за заштита од дискриминација бара инкриминација на сексуалното вознемирување онлајн

Sase Ivanovski

Георги Господинов во Скопје: Можеме да се мразиме или да се сакаме, ајде да го избереме второто

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски да организира отворени денови во Белиот дворец

Sase Ivanovski

Ѓорѓиевски: Транспарентно и отворено, заедно го креираме буџетот за 2023

Sase Ivanovski

Приведено лице од Арачиново поради закани упатени по електронски пат кон вработени во интернет портал

Sase Ivanovski

Ласовска: Граѓаните на прво место, градоначалникот заедно со народот го креира буџетот за 2023 година

Sase Ivanovski

Најдовски: Заедно со граѓаните го креираме буџетот на општина Демир Хисар за 2023 година

Sase Ivanovski

ЛЕВИЦА ЌЕ ПРАВЕЛЕ ДРЖАВНА БАНКА, ЌЕ ГИ ИЗБРКАЛЕ СТРАНСКИТЕ БАНКИ И ЌЕ ГИ ЗАБРАНЕЛЕ БРЗИТЕ КРЕДИТИ СО КОИ СЕГА НАРОДОТ ПЛАЌА СМЕТКИ

Sase Ivanovski

РУСИЈА НЕ Е ВО ПАНИКА Кремљ е подготвен за ограничување на цената на нафтата

Sase Ivanovski

Арсовска: Договорот со приватните превозници е раскинат и таа одлука е конечна

Sase Ivanovski

Радев се жали: Наместо европска солидарност Бугарија добива цинизам

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Османи: Треба време за транзиција на свеста за нашата улога во НАТО

Sase Ivanovski

Дачиќ: Вучиќ ќе одлучи дали ќе оди или не во Тирана

Sase Ivanovski

СЕ ОСТВАРУВА СОНОТ НА НИКОЛА ТЕСЛА: АМЕРИКАНСКА СТАРТАП КОМПАНИЈА ВЕТУВА ПРЕНОС НА СТРУЈА БЕЖИЧНО?!

Sase Ivanovski

УБИЕН АМЕРИКАНСКИ ДОБРОВОЛЕЦ ВО УКРАИНА-СЕ БОРЕЛ ВО ЕДИНИЦАТА КОЈА Е ЛЕГИЈА НА СТРАНЦИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Камерите го уловија: Пикси нервозно ги пцуеше албанските играчи во швајцарскиот тим

Sase Ivanovski

Германец добил сметка за парно од 1,6 милиони евра

Sase Ivanovski

Тешка сообраќајка среде Прилеп – едно лице итно пренесено во болница

Sase Ivanovski

Колку многу агенти

Sase Ivanovski

Градот Скопје обезбеди додатоци на електромоторни погони за лица корисници на инвалидски колички

Sase Ivanovski

Стефковски: ВМРО-ДПМНЕ заедно со народот, граѓаните дадоа идеи за буџетот за 2023

Sase Ivanovski

Димитриевски оствари средба со претставници од Меѓународното полициско здружение ИПА, разменети искуства и можности за соработка

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Бомба на Палевски:Требаше да се гради храм на масоните во Радишани

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Вечерва се обратив на Политичка академија за социјална демократија, организирана од Прогрес Институт за социјална демократија со поддршка на Фондацијата „Калеви Сорса“ од Финска и Меѓународниот Центар „Олоф Палме“ од Шведска

Sase Ivanovski

Кулеба: На 17 адреси на украинските амбасади се испратени бомби и делови од животни

Sase Ivanovski

Европратеници бараат истрага против Вархеји

Sase Ivanovski

„Гитаријада 2022″ во Куманово

Tamara Ivanovska

Газдите во Германија не сакаат млади работници?

Sase Ivanovski

Русија по ограничувањето на цената: Имаме купувачи, нема на вас да ви продаваме

Sase Ivanovski

Бугарски клуб ќе се отвори и во Кавадарци, но со пристојно име

Sase Ivanovski

Осудените од 27 април бараат ослободување преку Врховниот суд, се чека позитивно мислење

Sase Ivanovski

Новинарите во најголем број досега излегоа на избор за претседател на ЗНМ

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Спремете се за тешка 2023, во Украина нема никакви посеви

Sase Ivanovski

КАНЈЕ ВЕСТ ЈАВНО ЈА ОБВИНИ КИМ КАРДАШИЈАН ЗА НЕВЕРСТВО Ја „уловил“ со познат кошаркар во кревет

Sase Ivanovski

60 ДОЛАРИ ЗА БАРЕЛ ЕУ ја ограничи цената на руската нафта

Sase Ivanovski

ЌЕ НИ ЈА БАРАТЕ НАФТАТА Русија вели дека ЕУ опасно флертува

Sase Ivanovski

570 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ПЛАТИ НА АДМИНИСТРАТИВЦИТЕ Ковачевски го објаснуваше предлог-буџетот за 2023 година

Sase Ivanovski

Пеле останува во болница поради респираторна инфекција 

Sase Ivanovski

Ковачевски: Се согласувам со амбасадорката Агелер во однос на корупцијата, да се пријават сите неправилности

Sase Ivanovski

Шведска екстрадира во Турција осуден член на ПКК

Sase Ivanovski

СП2022: Уго Санчез тврди дека Шпанија намерно загуби од Јапонија 

Sase Ivanovski

Недај боже ќе се најдат-Естонија купува ракетни системи ХИМРАС за 200 милиони долари

Sase Ivanovski

3-ти Декември Меѓународниот ден на лицата со попреченост, денеска го одбележавме со Здружението на лица со телесен инвалидитет Мобилност Скопје.

Sase Ivanovski

Учество на сопругата на претседателот на одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Sase Ivanovski

Муцунски: Општина Аеродром отворена за граѓаните, го креираме буџетот заедно

Sase Ivanovski

Пецаков: Граѓаните се организирани на ниво на месни заедници и имаат свои предлози со суштински потреби за нивните населени места, сите проекти се на нивно барање

Sase Ivanovski

Ковачевски и Бесими: Буџетот за 2023 година – Стабилност, сигурност, одговор на предизвиците и основа за развој

Sase Ivanovski

Претрес во Скопје, пронајдени револвер и муниција, приведено едно лице

Sase Ivanovski

Лефков: Чешиниво-Облешево е отворена за граѓаните, градоначалникот го креира буџетот заедно со народот

Sase Ivanovski

Полициска акција во Арачиново, приведено едно лице по распишана централна потерница

Sase Ivanovski

Новинарите во најголем број досега излегоа на избор за претседател на ЗНМ

Sase Ivanovski

Во Мексико конфискувани 300 килограми таблети фентанил

Sase Ivanovski

Стојковски : Долгот кон приватните превозници е наследен, треба да се подмири. ЈСП има нафта ,жалам што некој портали шпекулираа

Sase Ivanovski

Видео: Албанците во Kуманово славеле што Швајцарија ја победила Србија, полицијата ги разбркала

Sase Ivanovski

Милионерката со 7-мица на лото е баба Доста од Кичево

Sase Ivanovski

Бугарски министер му се закани на холандскиот премиер: Руте да внимава што зборува

Sase Ivanovski

Полицијата експресно го пронајде украденото болничко возило, вратено е на Итна помош Кочани

Sase Ivanovski

Зајкова: Изгласавме резолуција за укинување на роаминг и признавање на универзитетските дипломи меѓу ЕУ и земјите од Западен Балкан

Sase Ivanovski

АД ЕСМ го зголеми производството за 26 отсто во споредба со лани

Tamara Ivanovska

„Гитаријада 2022″ во Куманово

Sase Ivanovski

Украдено возило на Итна Помош во Кочани

Tamara Ivanovska

Мицкоски: Владата и Ковачевски херојски само крадат и прават криминал, купија од странство струја од 33 милиони евра за само еден месец

Sase Ivanovski

Од ограничувањето на цената на нафтата, Украина очекува уништување на Руската економија 

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Бомба на премиерот: Над 100 милиона евра грантови од ЕУ се заглавени во општините затоа што вмровците не сакаат да ги продолжат затоа што ги почнале градоначалници од СДСМ

Sase Ivanovski

Мицкоски: Владата го казнува својот народ зошто не ги гласаше на избори, Општина Штип доби дозвола за издавање на обврзница, владата ја кочи

Sase Ivanovski

Приведен криумчар, пронајдени тројца мигранти од Пакистан

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски од почетокот на Отворен ден во твојата општина: Граѓаните ќе одлучуваат на кои проекти ќе бидат трошени парите од буџетите на општините, работиме транспарентно и отчетно

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Сајкоски: Во Охрид има голем одзив на граѓани кои со своите предлози и идеи даваат придонес за решавање на проблемите во нивните населени места преку буџетот за 2023 година

Sase Ivanovski

Костовски: Граѓаните на општина Бутел  директно  учествуваат во создавање на буџетот на општината за 2023 година, ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш покажа дека е партија на народот и заедно со народот ги носи своите одлуки

Tamara Ivanovska

Претрес во Скопје, пронајдена дрога, приведен дилер

Tamara Ivanovska

(Видео)Бомба на Ковачевски:Од сега субвенции за тоа колку имаат ожнеано а не за тоа колку имаат посеано

Sase Ivanovski

(Видео)Мицкоски: Криминалците од Арачиново се шерифи во овој град зошто добиваат заштита од МВР

Sase Ivanovski

(Видео)Бесими пак ги насмеа новинарите:Баравме на Гугл да видиме какви се тие морски мачки кои беа ослободени од ддв

Sase Ivanovski

(Видео)Премиерот Ковачевски и министерката Тренчевска заедно со корисниците од „Порака“-Неготино, го одбележаа Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Sase Ivanovski

(Видео)Јорданов: Со граѓаните го креираме буџетот за 2023 година во Штип, суштинска потреба е промена на водоводната мрежа и воведување на јавен градски превоз

Sase Ivanovski

Мицкоски: Имаме премиер кој се фали дека имаме повеќе социјални случаи, буџетот не е развоен и нема капитални инвестиции

Sase Ivanovski

Претрес во Скопје, пронајдена дрога, приведен дилер

Tamara Ivanovska

Демант: Немало закани ниту напад кон полициски службеници во Арачиново, случајот е целосно расчистен

Sase Ivanovski
Вчитувам....