Почина словачкиот политичар Едуард Кукан – долги години беше во тројката европратеници кои бараа решение за политичката криза во Македонија

Поранешниот словачки политичар и дипломат, Едуард Кукан, почина на 82-годишна возраст, соопшти денеска портпаролката на Универзитетот Комениус во Братислава, Ленка Милер.

Во 1999 година, Кукан беше назначен за специјален пратеник на ОН за Косово. Од 2009 до 2019 година беше член на Европскиот парламент. Тој беше и еден од посредниците на ЕП во меѓупартискиот дијалог во Србија, а долги години беше во тројката европратеници кои бараа решение за политичката криза во Македонија.

sunwin club sunwin.apk mới nhất sunwin web

game bài sunwin sunwin tài xỉu sunwin apk

sunwin

sunwin

tải sunwin