Посета на првиот вицепремиер Груби во Република Косово, се сретна со државниот врв и со сите лидери на поголеми партии

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците,
г. Артан Груби попладнево оствари работен состанок со в.д претседателка на Република Косово, г-ѓа. Вјоса Османи.

Со претседателката Османи, Груби разговараше на повеќе теми поврзани со интересите на Северна Македонија и Косово, вклучително и за договорите кои треба да бидат потпишани веднаш и без одлагање по формирањето на новите институции во Приштина, но исто така разговараше и за процесот на пописот на население што е веќе во тек е во РСМ.

Во оваа прилика, првиот вицепремиер Груби побара од г-ѓа. Османи да нејзината голема победа на последните избори во Косово, да ја претвори во поддршка на соработката за албанската дијаспора на Република Северна Македонија што живее во надвор од нашите граници, да испрати повик со цел нашата дијаспора позитивно да одговори на процесот на попис на население.

Груби исто така рече дека претседателката на Косово, г-ѓа. Османи и ветил дека ќе обезбеди максимална поддршка во однос на процесот на пописот во РСМ, имено ќе покрене сензибилизација на албанската дијаспора.

За време на оваа средба, првиот вицепремиер Груби и честиташе на г-ѓа. Османи и и посака што побрзо формирање на новите државни институции, така што без било какво одложување да се одржи заедничката седница меѓу двете влади бидејќи е во интерес на нашите две земји со цел да се реализираат проекти ветени на граѓаните, како што се патот Тетово-Призрен, воспоставувањето на систем „One Stop Shop“ на граничниот премин Блаце, проширување на мрежата за гасификација на Косово низ територијата на Северна Македонија, формирање на заеднички туристички центар во Попова Шапка и Брезовица и ред други договори што се во интерес на нашите граѓани.

Груби во Приштина се сретна со Хоџај, апелира за регистрација на ДИЈАСПОРАТА

Прв вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г. Артан Груби денес во Приштина беше пречекан на состанок од вршителот на должноста претседател на ПДК Г. Енвер Хоџај.

Соработката помеѓу Република Северна Македонија и Република Косово како и Пописот во РСМ, како еден од најважните процеси во земјата беше тема на разговор помеѓу Груби и Хоџај.

На оваа средба беше упатен апел до сите Албанци на Република Северна Македонија кои живеат во странство да одговорат позитивно на процесот на пописот.

„Во дијаспората се реализира процесот на пописот и го поканив како што сме имале координирани работи порано, но и сега, за да се укажеме на помош едни на други, земји кои сме неразделни, за да помогнеме во Пописот, бидејќи зголемувањето на бројот е од витално значење и ке влијае на многу одлуки. Разговаравме и за иницијативата за организирање на состанокот на владите затоа што има над 15 договори што треба да се потпишат и чекаме што е можно побрзо формирање на нови институции на Косово. Истотака разговаравме и за отстранување на границите меѓу двете земји како во Блаце и Беланоце-Станчиќ и ова е наше заедничко достигнување “, потенцираше Груби по средбата со Хоџај.

Од друга страна, вршителот на должноста претседател на ПДК, Хоџај, исто така, апелираше за регистрирање.

Во РСМ се одвива „Процесот на пописот и главна тема беше ,се албанската дијаспора од Балканот треба да биде поддршка и да придонесе за тоа, колку повеќе Албанци да се регистрират, ова не е технички процес, но е исклучително важен и тоа има врска со донесувањето одлуки. Затоа, во име на ПДК, ги поканувам сите Албанци кои се со
потекло од РСМ за активно учество во Граѓанската регистрација и да покажуваме дека сме во Балканот, како што е германскиот фактор во Европа“, рече Хоџај.

И двајцата соговорници Груби и Хоџај се согласија што е можно побрзо, веднаш по формирањето на новите институции на Република Косово за започнување на соработката на двете земји. Хоџај му рече на Груби како опозициска партија ќе ја поддржат секоја иницијатива на Владата на Косово во врска со продлабочување на соработката со Владата на Република Северна Македонија.

Груби се среќава и со новиот лидер на ЛДК, г. Лумир Абдиџику

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г. Артан Груби, во продолжението на средбите во Приштина, по Хоџај и Харадинај, на средбата беше прчекан и од новиот лидер на ЛДК, Лумир Абдиџику.

Во оваа пригода, Груби одблизу му го честиташе изборот на Абдиџику на чело на ЛДК, посакувајќи му успех во новите предизвици.
Груби и Абдиџику за време на оваа средба разговараа за процесот на пописот во Република Северна Македонија, во кој случај Груби преку состаноци со лидери на политички партии во Косово апелираше до албанската дијаспора на РСМ да одговори позитивно на Регистрацијата.

„Имав единствена можност за неколку дена по изборите на Лумир на чело на најстарата албанска партија во Косово, ЛДК да му посакам многу среќа и здравје и да застанам покрај него во своите предизвици. Убеден сум дека ќе успее затоа што го претставува новиот дух што луѓето го бараат и убеден сум дека ќе биде успешен, тој ме охрабри со логистичка поддршка од ЛДК која ги има најголеми структури во дијаспората во правец на успешна регистрација што започна на 1 март и завршува на 21 април за да се регистрира секој граѓанин затоа што политичките права на Албанците зависат од процентот на регистрација. Објаснив дека регистрацијата во РСМ е исто така политички процес, затоа сум во Приштина и барам поддршка тука за да продолжам со заеднички проекти и взаемна поддршка “, рече Груби по средбата со Абдиџику.

Link with us
Game bài đổi thưởng