Премиерот Заев денеска изјави дека големи се шансите СДСМ во Тетово и во други општини битни за Албанците да излезе со свој кандидати за градоначалници

– СДСМ во Тетово на локалните избори ќе го поддржи СДСМ. Таму има три коалициски партнери кои настапуваат со свои кандидати. Нашето општинско раководство вели дека треба и ние да настапиме со свој кандидат. Нашите анкети покажуваат дека сме во првите три партии на локално ниво во Тетово. Правиме анкети во Тетово на неколку кандидати кои поднесоа кандидатура – изјави Заев.

Премиерот вели дека е логично во прв круг СДСМ да излезе со свој кандидат во такви средни за да во вториот круг кога ќе остане една владејачка и една опозициска партија, да се поддржат владејачките партии. Тој најави дека во најголем дел, односно 50 отсто ќе има коалициски настапи во првиот круг и околу 25 отсто во вториот круг.

– Логично е во прв круг да излеземе со свој кандидат во такви средни за да во вториот круг кога ќе остане една владејачка и една опозициска партија, логично е да се поддржиме владејачките партии. Деновиве ќе има разговори ќе направиме анализи што најдобро можеме да понудиме. Со Тачи се видов пред две три недели, со Касами пред две недели, неделава ќе се видам со Ахмети. Сите сме реалисти во делот на позиционирањето и сите сметаме на заедничко помагање оти сме коалиција на централно ниво. Локалните избори се различни од парламентарни и важни се и понудените личности за градоначалници. Логично е коалициски да се поставиме. Најголем дел според мене ќе бидат коалициски настапи во првиот круг или еве според мене 50 отсто, околу 25 отсто во вториот круг, а некаде по завршувањето на изборите ќе правиме коалиција – изјави Заев.

Link with us
  • tại sunwin về điện thoại sun win sunwin tại
  • tải game tip club rikvip rikvip casino
  • tai game rikvip rikvip tip club download rikvip
Game bài đổi thưởng