Премиерот Заев имаше телефонски разговор со премиерот на Шведска Левен: За Северна Македонија е од исклучително значење поддршката на Шведска за нејзиниот евроинтеграциски процес

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска имаше телефонски разговор со премиерот на Шведска Стефан Левен на кој се разговараше за теми од заеднички интерес на двете земји.

Премиерот Заев го запозна премиерот Левен со актуелната политичка и економска состојба во Република Северна Македонија, како и мерките за справувањето со пандемијата и процесот на вакцинација.

Претседателот на Владата Заев се заблагодари за поддршката на Кралството Шведска за Република Северна Македонија на нејзиниот европски пат, како и за одличните билатерални односи меѓу двете земји.

Во однос на блокадата од страна на Бугарија, премиерот Заев го информираше својот шведски колега дека е во исчекување на формирање на новата бугарска влада, со цел да продолжи дијалогот и дека решенијата за отворените прашања ќе се најдат во рамките на Договорот за пријателство и добрососедство, кој е основа и за поинтензивна соработка меѓу двете земји.

Премиерот Заев го покани премиерот Стефан Левен да ја посети Република Северна Македонија во прва можна прилика, со цел понатамошно продлабочување на соработката, пред сѐ во економијата, инвестициите, животната средина и здравството.

Link with us
  • rikvip tai game gai nhay rikvip rikvip 2020
  • tải go88 tại go88 info go88 magic number
  • go88 online go88 thiên đường cờ bạc online go88
Game bài đổi thưởng