4.8 C
Скопје
28/11/2023 21:08
МАКТЕЛ

      

ПРОМОВИРАНИ ДВОЈНИТЕ ДИПЛОМИ НА АУЕ – ФОН СО МЕЃУНАРОДНИ УНИВЕРЗИТЕТИ ОД ГЕРМАНИЈА, ФРАНЦИЈА, БУГАРИЈА И ИЗРАЕЛ

      

   

Американскиот универзитет на Европа – ФОН денеска на свечен настан, на кој присуствуваа високи претставници од државниот врв ги промовираше новите студиски програми кои на студентите им овозможуваат стекнување на двојни дипломи со меѓународни универзитети од Германија, Франција и Бугарија. Како резултат интензивната меѓународна соработка, студентите на АУЕ – ФОН можат да добијат двојна диплома од областа на бизнис економија, менаџмент и финансии за прв и за втор циклус студии на Државниот Универзитет за применети науки од Митведа, Германија, како и на Високата школа за осигурување и финансии – приватен универзитет од Софија, Бугарија. Заедно со Европскиот Центар за Меѓународно Образование од Ница, Франција (Centre International de Formation Européenne – CIFE), универзитетот овозможува и заедничка студиска програма за напредни последипломски студии за интеграција во Европската Унија. Во делот на неформалното образование пак, АУЕ – ФОН во соработка со ThriveDX од Израел, од оваа академска година започнува со специјализирани обуки за дигитални вештини од областа на сабјер безбедност, базирани на единствена електронска платформа за обука и дизајнирани за успешно подготвување кадри за различни работни позиции во област на сајбер безбедноста.

 

Ректорката на Американскиот универзитет на Европа – ФОН, проф. д-р Билјана Пулеска Јанушевска пред присутните гости истакна дека иако меѓународната академска соработка спаѓа во редовна активност на универзитетот, овој пат приоритетот бил целосно посветен на создавање на дополнителни можности за пристап до квалитетно учење и личен развој на студентите согласно потребите на пазарот на трудот. Обезбедувањето квалитет на образовниот процес и создавање на конкурентни знаења и вештини е врвен приоритет на АУЕ – ФОН.

   

     

„Договорите за заеднички односно двојни дипломи, не само што ќе ги прошират знаењата и компетенциите, туку се креирани да создадат дополнителни можности за поединците и да се надминат долгите процедури за признавање на високообразовните квалификации во рамки на Европскиот образовен простор. Двојните програми се непроценливо корисни од академска перспектива, но да не ја заборавиме и можноста која младите најмногу ја сакаaт: да научат за новите култури и да се стекнат со практична работа во странство“, истакна ректорката на АУЕ – ФОН, Пулеска Јанушевска.

Серџ Велеско, деканот за меѓународна образовна соработка, од Универзитетот за применети науки во Митведа, Република Германија во своето видео обраќање пред присутните истакна дека во последните 10 години имаат регистрирано над 200 дипломирани студенти од 8 различни земји од Европа токму како резултат на меѓусебната соработка со различните универзитети.

„Нашето неодамнешно истражување покажа дека сите студени кои добиле двојни дипломи од нашиот универзитет се вработени и имаат богати кариери. Продолжете во сопствениот развој и иницирајте нови студиски програми, со цел на студентите да им овозможите нови перстективи“, порача Велеско.

Ректорот на Високата школа за осигурување и финансии (ВУЗФ) од Софија, проф. д-р на правни науки, Борис Велчев говорејќи за соработката со Американскиот универзитет на Европа – ФОН изрази верување дека преку образованието, науката, културата и деловните односи ќе изградат мост во развојот на добрососедските односи меѓу Бугарија и Северна Македонија и ќе ги зближи народите.

„Се погриживме во лицето на АУЕ ФОН да имаме партнер кој обезбедува највисок стандард на образовни програми. Како резултат на тоа, се отвори можност нашите студенти со минимален дополнителен напор да добијат две дипломи – македонска и бугарска. Во широкиот асортиман на економски дипломски и магистерски програми што ги нудиме, секој македонски студент може да се стекне со бугарска диплома, која е и европска диплома признаена во ЕУ и да ја најде својата професионална иднина. Преку нашите блиски деловни партнерства и контакти со големи бугарски компании, ќе им понудиме можност на студентите од Македонија да имаат пракса во ново деловно опкружување. За возврат, ние исто така ќе ги охрабриме нашите студенти од Бугарија да ги одберат програмите од АУЕ – ФОН и да го дополнат своето знаење“, истакна Борис Велчев, ректорот на ВУЗФ универзитетот од Софија.

Рој Зур, основачот и главниот извршен директор на ThriveDX од Израел изрази задоволство од соработката со АУЕ – ФОН кој станува регионален центар за сајбер безбедност за Западен Балкан.

„Нашата заедничка мисија со АУЕ-ФОН е да го премостиме јазот со недостаток на професионалци од областа на сајбер безбедноста. Соработката со универзитетот е дел од нашите глобални активности и напори да ги споиме заедно образовните институции, владините агенции, безбедносните системи и компаниите, за заштита на дигиталниот свет. Убедени сме дека нашето партнерство ќе има значајно позитивно влијание на регионот, заштитувајќи ги општествата, економиите и компаниите од сајбер напади, додека во исто време креираме кариерни можности за талентирани индивидуалци“, изјави извршниот директор на ThriveDX, Рој Зур.

Покрај промоцијата на двојните дипломи, денеска се оддржа и дебата на тема „ Младите и образованието како клуч за посилно евроатланско сојузништво“. Заеднички заклучок на дебатата од страна на учесниците беше дека потребно е лидерство, мудрост и визија со во процесот на донесување одлуки со цел да се обезбеди подобра заедничка иднина на сите граѓани во нашата држава, но и во регионот. Неопходно е да се помогне процесот на европеизација преку долгорочна стратегија и инвестиција во образованието.

На дебатата присуствуваа Кира Рудик, пратеничка во Врховната Рада на Украина и потпретседателка на АЛДЕ, Соломон Паси претседател на Атлантскиот Клуб на Бугарија, Исмет Рамадани поранешен пратеник и претседател на Евро-Атлантскиот Совет на Македонија, Моника Зајкова пратеничка и претседателка на Клуб на Млади во Собранието на РСМ, потоа Четин Казак поранешен член на Европскиот и професор на Нов Бугарски Универзитет, како и Нано Ружин поранешен амбасадор во НАТО и професор на АУЕ-ФОН.

    

Најново

Столтенберг: Ситуациите во Газа и Украина се различни, Украина никогаш не ја нападнала Русија

Sase Ivanovski

Хамас: Израел го крши примирјето, ние и натаму сме посветени на прекинот на огнот

Sase Ivanovski

Над 20.000 просветни работници штрајкуваат во Германија

Sase Ivanovski

Нов пакет антикризни мерки: Пари за основците и средношколците, ваучери за студентите, по 3.000 денари за пензионерите со најмали пензии

Sase Ivanovski

Поради Лавров, присуство на министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје откажаа шефовите на дипломатии на Украина, Литванија, Естонија, Латвија

Sase Ivanovski

МЗШВ: Владата го усвои предлог законот за рибарство и аквакултура

Sase Ivanovski

Палестинка за тортурата во израелските затвори: Ме тепаа додека не останаа лузни на моето тело

Sase Ivanovski

Авиосообраќајот за време на состанокот на ОБСЕ регуларно, не се очекуваат доцнења

Sase Ivanovski

ОБЕДИНЕТИ ЗА МАКЕДОНИЈА: На Денот на албанското знаме, ден кој треба да биде одбележан со единство и славење на различностите, отсуството на македонското знаме на повеќе локации низ Македонија покренува сериозни прашања за почитување на националните закони

Sase Ivanovski

Борел ќе присуствува на средбата на ОБСЕ во Скопје, но нема да разговара со Лавров

Sase Ivanovski

Кривични за директорот и уште петмина вработени во Национален парк „Пелистер“: извршиле нелегална сеча на над 100 стебла молика и ела

Sase Ivanovski

Шефот на украинската дипломатија Кулеба нема да присуствува на Министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје

Sase Ivanovski

МВР објави фотографија и опис на исчезнатото девојче од Скопје

Sase Ivanovski

Починато бебе пронајдено во импровизирана куќичка во Скопје

Sase Ivanovski

Жирафата Флопи беше од најзагрозениот Ротшилд вид, од кој има околу 1.600 единки на планетата!

Sase Ivanovski

Денес се вклучуваат и кучиња трагачи по изчезнатото девојче во Скопје!

Sase Ivanovski

Блинкен ќе ја истакне лидерската улога на Северна Македонија во ОБСЕ и поддршката на сојузниците за Украина

Sase Ivanovski

Иницијатива за разрешување на претседателка на Врховниот суд Беса Адеми?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Од 1-ви декември нов пакет антикризни мерки вреден 662 милиони евра, се опфаќаат 120 илјади млади лица, над 74 илјади социјално ранливи категории на граѓани, над 187 илјади пензионери, 40 илјади земјоделци, речиси 540 илјади корисници на апликацијата МојДДВ, 600 илјади домаќинства и над 70 илјади компании

Sase Ivanovski

Спасовски од Брисел: Неопходен е поширок заеднички пристап со земјите од ЕУ за успешно сузбивање на криумчарењето мигранти

Sase Ivanovski

Бухова со остра реакција: ДСЗИ нема никаква законска надлежност за препишување на терапија, ова е политички реваншизам

Sase Ivanovski

Ковачевски: Самитот на ОБСЕ е одлична можност за промоција на државата и понатамошно политичко етаблирање

Sase Ivanovski

Бесими: Деветтиот пакет антикризни мерки ќе се финансира од Буџетот за 2023 и 2024, средствата се планирани

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГРУБИ: УШТЕ Е РАНО ЈАС ДА БИДАМ ПРЕМИЕР, НАЈДОБАР БИ БИЛ АЛИ АХМЕТИ, НО ТОЈ НЕМА ДА ПРИФАТИ, НАЈВЕРОЈАТНО ЌЕ БИДЕ ЖЕНА

Sase Ivanovski

Лукаревска: СДСМ ќе ја формира идната влада по изборите во 2024 година

Sase Ivanovski

ЦВЕТКОВИЌ: За мене отсекогаш бил чуден тој факт да живеам во земја со премногу „патриоти“, а со толкаво отсуство на патриотизам

Sase Ivanovski

Лукаревска: Државата има европска иднина, ја извадивме од изолацијата во која беше заробена

Sase Ivanovski

Вчерашниот ден беше најтежок за сите вработени во Скопје ЗОО, соопштија од Зоолошката

Sase Ivanovski

Крушево – лидер по посети од туристи за алтернативен, спортски и еколошки туризам

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КРУЗЕРИТЕ СЕ ПЛОВЕЧКИ ГРАДОВИ

Sase Ivanovski

МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК ПРИЗНАЕН ВО ЕУ ВО БРИСЕЛ!

Sase Ivanovski

Владата на ВМРО-ДПМНЕ во еден 4 годишен мандат ќе одвои 1 милијарда евра или 250 милиони евра годишно за проекти во општините

Sase Ivanovski

Сезоните во скијачките центри низ Македонија ќе подранат

Sase Ivanovski

Во чест на празникот на албанското знаме улицата „Вуковарска“ во Чаир стана „28 ноември“

Sase Ivanovski

Чеченскиот лидер вели дека уште три илјади негови борци се спремни да заминат во Украина

Sase Ivanovski

ГЕРМАНИЈА: Ја убил сопругата пред четирите деца, најстарата ќерка се обидела да го спречи па и таа завршила со тешки повреди

Sase Ivanovski

КСЗД: Најмногу случаи на дискриминација преку јавно информирање и медиуми врз основа на сексуална ориентација и родов идентитет

Sase Ivanovski

Ќе поевтинат горивата – ова се новите цени

Sase Ivanovski

В петок Отворен ден на УКИМ за идните студенти

Sase Ivanovski

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Арбер Адеми, оствари одделна средба со Алесандро Џилио Вигна: Италијанска поддршка за нашите евроинтегративни процеси

Sase Ivanovski

Мицкоски: Мој интерес, но и интерес на државата е да расчистиме еднаш засекогаш со криминалот и корумпираните политичари во Македонија

Sase Ivanovski

Јавниот превоз со изменет режим за неколку линии денеска до 12, утре автобусите ќе сообраќаат по зимен делничен ред, а во четврток по саботен возен ред

Sase Ivanovski

Укината забраната за тешки товарни возила преку Стража

Sase Ivanovski

МВР: Пунктовите за фотографирање и издавање на лични документи во Скопје утре и задутре (29 и 30.11.2023) ќе работат со полно работно време, закажаните термини да се почитуваат

Sase Ivanovski

АПИС: Мнозинството пратеници ќе гласаат за игри на среќа на црно!

Sase Ivanovski

Грција бара враќање на скулптурите од Партенон, Сунак ги откажа разговорите со Мицотакис

Sase Ivanovski

Ни трага, ни глас од 14-годишната Вања Ѓурчевска, ја нема повеќе од 24 часа – потрагата продолжува

Sase Ivanovski

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ е за укинување на техничка влада, корисно и здраво е ДУИ да помине одреден период во опозиција

Sase Ivanovski

(Видео) ДПМНЕ бега од седница на Анкетната комисија за Онкологија

Sase Ivanovski

Османи: Со договорот Малта да го преземе претседавањето победи демократскиот свет, ОБСЕ е безбедно

Sase Ivanovski

Мисајловски: СДСМ со две раце би прифатила да нема техничка влада, но нема храброст да каже НЕ на ДУИ

Sase Ivanovski

Со купена ски карта во Ресорт Маврово може да се ужива и во убавините и услугите на „Олимпискиот центар Јахорина“, Босна и Херцеговина, „Скијалишта Србије“ – Копаоник, Златибор и Стара Планина, „Олимпискиот Центар Бјелашница и Игман“ и центарoт Колашин 1600 на „Скијалишта Црнa Горе“

Sase Ivanovski

Костадиновска Стојчевска: Коалицијата на ДПМНЕ и Левица е коалиција на безредие

Sase Ivanovski

Столтенберг очекува Турција и Унгарија да го ратификуваат членството на Шведска во НАТО

Sase Ivanovski

СТОЈЧЕВСКА: Вложивме повеќе од милиони денари за капитални дотации во неколку општини, а целта ни е наредната години сите општини да аплицираат за оваа програма.

Sase Ivanovski

Експанзија на изградба на инфраструктурни објекти во Кавадарци, како никогаш досега!

Sase Ivanovski

Кривична пријава против скопјанец за „фалсификување исправа“

Sase Ivanovski

Револуционерно откритие: Лекот за Паркинсонова и Алцхајмерова болест може да лежи во талогот од кафе

Sase Ivanovski

Костовски: До првото тримесечје од пролетта која што доаѓа ќе стигнеме до 100% реализација од програмата за секое населено место

Sase Ivanovski

Митевски: Со средства од буџетот на Општина Петровец, без ниту еден денар од централната власта, изградивме општинска зграда, пешачка и велосипедска патека, улици, водоводи, канализации

Sase Ivanovski

Мицкоски: Ние мора да имаме производен центар кој што ќе произведува базна енергија, која што ќе биде најмалку 50-тина проценти од портфолиото на државата

Sase Ivanovski

Кадиевска Војновиќ: Потребно е образовниот систем во државата да произведува кадри какви што бара бизнисот за економијата да тргне напред

Sase Ivanovski

Мицкоски: Ќе има реструктуирање на владините кабинети, енергетиката, рударството и минералните суровини ќе бидат посебно министерство

Sase Ivanovski

Булдожер дониран од македонската влада чистеше снег во Голо Брдо

Sase Ivanovski

Мицкоски: Меѓународно ќе ја профилираме Македонија како држава со најнизок данок на добивка, 8% за добивка од 20-30 милиони, 6% од 30 – 50, и 5% за добивка над 50 милиони

Sase Ivanovski

Санкционирани 17 возачи под дејство на алкохол на територијата на Битола и Прилеп

Sase Ivanovski

Георгиев: Прекин на мандатот за мене е многу реално

Sase Ivanovski

Русковска: Имав притисоци за Рашковски, ме чекаа „на пенал“!

Sase Ivanovski

Трпковски: Идејата на ВМРО-ДПМНЕ за децентрализација на 250 милиони евра годишно ќе ги реши проблемите во општините

Sase Ivanovski

СДСМ: Дали вредностите на Енвер Хоџа ќе ги преговара Мицкоски на маса со коалицискиот партнер Левица?

Sase Ivanovski

Бесими: „Златно правило“- капиталните инвестиции повисоки за 187 милиони евра од дефицитот во 2024 година

Sase Ivanovski

Николоски: Македонија со ВМРО-ДПМНЕ за 4 години од претстојните избори ќе биде постабилно и попристојно место за живеење

Sase Ivanovski

Приведен крадец во Македонски Брод, украденото ќе биде вратено на сопственикот

Sase Ivanovski

Ромалитико: Судските органи да престанат со селективната правда кон Ромите

Sase Ivanovski

Приведен крадец во Куманово, одземеното  пронајдено и вратено на сопственикот

Sase Ivanovski

Вања се’ уште ја нема, се проверуваат камери, полицијата ќе ја бара и во текот на ноќта

Sase Ivanovski

Абдиу-Халили од Брисел: Поглавјето 12 важно за здравјето на нашите граѓани, нема ништо поважно од здрава и безбедна храна

Sase Ivanovski

МФ: Издадена 22-та емисија Обврзници за денационализација на износ од 4,5 милиони евра

Sase Ivanovski

589 санкции за брзо возење

Sase Ivanovski

Врховниот суд на Пакистан ја прифати молбата на Имран Кан за кауција

Sase Ivanovski
Вчитувам....