3.8 C
Скопје
28/11/2022 01:55
МАКТЕЛ

   

Референдум за спас на транзициските моќници од европската иднина

 

Пишува: Борјан Јовановски

 

Мицкоски нè повикува на референдум. Искрен да бидам, повикот ме израдува. Неподнослив станува овој наш европски лет во место. 30 години транзиција и 30 години биполарност, меѓу -сакаме Европа, ама таа Европа е курва која само што не се распаднала од сите можни венерични болести – е неподносливо. Еве, се пријавувам јавно, да бидам еден од првите потписи на списокот на Мицкоски на барањето за распишување на референдум со услов референдумското прашање да соодветствува на суштината на оваа референдумска операција.

Молам отворено да бидеме сите ние прашани кратко и јасно – Дали сме за членство на Македонија во ЕУ – точка-прашалник… без извичник. Извичникот да оставиме да се запали во главите на секој еден од нас кој ќе излезе да одговори на референдумското прашање. Резултатот од референдумот го гледам како крај на една 30 годишна агонија која стана неподнослива за сите нас. Јас ќе гласам – ЗА – слушајќи ја сопствената совест и одговорност пред иднината на моите три ќерки. И секој нека постапи така, слободно нека го пушти гласот на сопствената совест, волја и одговорност.

Прашањето кое го предлага Мицкоски е демагошко и само уште една од серијата манипулации со јавноста. Дали го подржуваме Договорот со Бугарија е прашање кое без никакви дилеми оди во пакет со прашањата Дали го подржуваме Преспанскиот договор и Дали го подржуваме Охридскиот рамковен договор. Трите договори се столбови на нашата европска иднина и тоа го знае секој кој е и малку политички писмен. Евентуалниот пад на Договорат со Бугарија не може, а да не ги повлече со себе и Преспа и Охрид.

Дајте на тој референдум да видиме ако треба да расчистиме веќе со – „Шиптарите“, со „Грчиштата“, да ја вратиме ѕвездата од Вергина како што ја гледам спрострена летово по сите тараби, иако за неа никој од нас родените пред 90-та не го препознаваше тој симбол како свој, да продожиме раат да ги викаме Бугарите – Татари, чии жени ги плескавме за две „чарвени“.

Дајте да се соочиме со нас самите и да го избереме она што сме ние. Балкански народ заглавен во атавизмите на овој простор кој живее под водство на некој лидер со цврста тупаница кој ќе ни го замени митот за Тито и убавите југословенски времиња или да се определиме како европски народ кој живее во демократија и во склад со либералните европски вредности кои „старата курва“ ја направија по Втората светска војна најпросперитетен геополитички простор на планетата во кој се иселија стотици илјади наши сограѓани уморни од летањето во место и потрагата по загубените митови. Конечно, дајте да излеземе и од тоа НАТО кое, ете така, од никаде му се спротивстави на некогаш во Македонија обожуваниот Милошевиќ, а еве сега замислете ги подржува Украинците кои, исто така, замислете, се бранат од окупацијата на, за многумина овде, обожуваниот Путин.

Нели ви е преку глава да живеете во паралелни реалности!? На првата чашка ракија да се воодушевувате и да им завидувате на некои Швеѓани или Финци за тоа како тие живеат, а веќе по втората чашка да почнете да зборувате за тоа како е многу неправедно тоа што нам кутрите таа Европа ни го прави, на третата да свртите муабет за тоа во кој барем едно дваесетина пати пежоративно се обвинуваат Албанците за сите наши неправди, на четвртата да се воодушевувате од тоа како Путин јава мечки гол до половина, на шестата да ги исмевате педерите, притоа многу извесно е некој во друштвото, ако е поголемо, да е хомосексуалец ама за тој негов таен живот никој не знае, на седмата да го развеете сонцето од Вергина и да запеете некој од ужасно патетичните новокопонувани рефрени за големината на Македонија.

Се разбира, утрото носи главоболка и соочување со грдата реалност изградена на темелите на „вредностите“ во кои сте ја минале вечерта.

За жал, не верувам дека Мицкоски ќе ѝ излезе во пресрет на мојата желба да го постави прашањето искрено и отворено. Тој се плаши од прашањето Дали сте за интеграција на Македонија во ЕУ затоа што нема одговор на она прашање кое следи доколку одговориме со НЕ. Што понатаму? Каде ќе одиме? Со кого? Што ќе правиме и како ќе се снајдеме во овие тектонски поместувања на глобален план? И ред други логични прашања кои се отвораат доколку и го речеме тоа големо НЕ на Европа.

Во оваа прилика би сакал да му оддадам признание на оној политички примитивец Апасиев кој има доблест да биде барем малку искрен и јавно да си каже дека се залага да му се приклучиме на Рускиот свет и неговата евроазиска унија. За мене никако прифатливо, но барем е некаква понуда за која можеме и да дебатираме. Дајте да завршиме со оваа мазохистичка агонија во која се самосожалуваме барајќи ја вината за нашата несреќа секаде околу нас, но никогаш во нас самите.

Дајте да влеземе во соба со огледала да се видиме самите себе си, да се соочиме со самите нас и потоа да го одбереме друштвото кое личи најмногу на онаа слика која ќе ја најдеме во собата со огледала. Искрено, верувам дека и покрај сè, во таа соба ќе препознаеме лик на европски народ кој не може да се препознае во актуелната магла која ја создаваат моќници чија моќ се темели на транзициските „вредности“ чиј интерес сериозно е доведен во прашање доколку Македонија одлучи да влезе во европската трансформација.

Референдумското прашање на Мицкоски е последниот обид за спасот на таа сивата транзициска моќ која се чувствува загрозена од европската иднина која никогаш не била поблиску на дофат.

   

Најново

ПОРАНО ВОЛКУ ГЛУПИТЕ ГИ ЈАДЕЛЕ ЛАВОВИТЕ И МЕЧКИТЕ, СЕГА КОМЕНТИРААТ НА СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ

Sase Ivanovski

НЕ ВАКА БРАЌА ХРВАТИ: Коцкастите се избрукаа со транспарент во кој го навредија фудбалерот на Канада кој е Србин со потекло од Книн, Хрватска

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОВАА ЛИ Е ТАА МОЌНА ЈУГОСЛАВИЈА ОД КОЈА СЕ ТРЕСЕЛ ЦЕЛ СВЕТ: Документарец од 1972-ра за возот Ќирчо од Скопје до Охрид кој патувал 20 часа!

Sase Ivanovski

СЕ КРЧКА НОВ 27-МИ АПРИЛ: ВМРОВЦИТЕ ПАК ЌЕ УПАЃАЛЕ ВО СОБРАНИЕ СО СТАПОВИ?!

Sase Ivanovski

БРАТСКА ХРВАТСКА ПОБЕДИ И НА ТРИБИНИТЕ – НАПРЕД ЛИПА НАША

Sase Ivanovski

КОИ ЛУДАЦИ СЕ ЛЕВИЦА – ЌЕ ВОВЕДУВАЛЕ ПЛАНСКА ЕКОНОМИЈА?!?! А УШТЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ОПРАВИМЕ ОД ЗАГУБАРИТЕ ОД КОМУНИЗМОТ….

Sase Ivanovski

ПО АЈВАРОТ НА МАМАС ИМАМЕ НОВ СВЕТСКИ БРЕНД

Sase Ivanovski

Николоски: Онишченко цел свој живот бил само 2 дена присутен во земјава, а му дале државјанство, моите сознанија говорат дека има други вакви случаи, Спасовски да си даде оставка

Tamara Ivanovska

ОСМАНИ ВО БУКУРЕШТ НА МИНХЕНСКА ЛИДЕРСКА СРЕДБА

Tamara Ivanovska

Николоски: Да не прави политика, Арсовска да најде решение со превозниците

Tamara Ivanovska

Николоски: Вакво епско бегање од избори на актуелната Влада немало до сега, знаат дека ќе изгубат

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Големи нереди на улиците на Брисел откако Мароко ја победи Белгија на светско

Tamara Ivanovska

Спектакуларен концерт на Калиопи во Велес, прв по седум години во земјава

Tamara Ivanovska

„Tерапија“, Драгшиќ и Herzel ќе бидат наши амбасадори на доделувањето на наградата амбасадор во Загреб

Tamara Ivanovska

124 санкции за брзо возење на територија на СВР Битола 

Sase Ivanovski

МИЛАНОВИЌ САКАШЕ ДА МЕ СМЕСТИ ВО ЗАТВОР, ТОА ГО ДОЗНАВ ОД ДОВЕРЛИВА ЛИЧНОСТ – поранешниот лидер, на ИДС, Јаковчиќ, за хрватскиот претседател

Sase Ivanovski

КОЈ ЌЕ ГО „КОНТРОЛИРА“ РАБОТЕЊЕТО НА МЕНАЏМЕНТОТ НА ТТК БAНКА – Народната банка даде соглсност за двајца членови на Надзорниот одбор

Sase Ivanovski

Русите се подготвуваат да ја напуштат нуклеарната централа во Запорожје?

Sase Ivanovski

Измамник лажно се претставувал како д-р Дејан и крадел од десетици угостители

Sase Ivanovski

ТРАГЕДИЈА: Загина маж во струмичко, со трактор удрил во метална шипка – ова се деталите

Sase Ivanovski

Македонскиот филм „Преекспонирано“ заедно со уште пет филма забранет за јавно прикажување во Каиро

Sase Ivanovski

Водостојот на реките се зголемува, нивото на езерата во рамки на просекот

Sase Ivanovski

Пронајден мртов 26- годишник од Скопје

Sase Ivanovski

Во куќа во Кучково пронајдено тело на старец во распаѓање

Sase Ivanovski

Никогаш не биле забранети обдукции на починати од ковид

Sase Ivanovski

Ковачевски најави скоро пуштање во употреба на експресниот пат Крупиште-Кочани

Sase Ivanovski

Во вакцината на Фајзер нема наночипови и графен оксид

Sase Ivanovski

Хрватските куни во земјава ќе се разменуваат до крајот на годината, соопшти Народна банка

Sase Ivanovski

И здравствените установи ќе штедат и ќе добијат повластена цена за струјата преку договори со ЕСМ продажба

Sase Ivanovski

Сараево и Кијив ќе потпишат договор за пријателство

Sase Ivanovski

Вакцините против ковид не убиле, туку спасиле 20 милиони животи

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА: Митови и дезинформации за сеопфатно сексуално образование

Sase Ivanovski

Девојката која е жртва на струен удар додека се снимала за ТИК-ТОК е сместена на КАРИЛ

Sase Ivanovski

Лек против контаминирана свест!

Sase Ivanovski

Ништо од канабис-револуцијата: Владата го повлекла предлог-законот за извоз на сув цвет

Sase Ivanovski

Борисов предложи експертска влада, Петков одби

Sase Ivanovski

Ранет ловџија од Љуботен

Sase Ivanovski

Грчки владика и офицери го организираат масакрот врз Бугарите во Сер од 1913 г.

Sase Ivanovski

(Видео)Правниците со нови дилеми, кој му дал на синот на Џафери изјава за стаж и нотарски заверена диплома?

Sase Ivanovski

СУГАРЕСКИ: Со лага ага не бидува – влезот во Прилеп од страната на Крушево, или како што прилепчани го викаат „крушевско џаде“, ќе го реконструира Министерството за транспорт и врски кое е и инвеститор, а не Борче Јовчески и ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Посебен режим на сообраќај во понеделник (28.11.2022) во Скопје

Sase Ivanovski

(Видео)Трипуновски: Земјоделците се незадоволни од новиот модел на субвенционирање кој го презентираше власта

Sase Ivanovski

Османи во Ријад на средба со Ал Сауд

Sase Ivanovski

СДСМ:ВМРО-ДПМНЕ да престане да манипулира, договорот што го споменува е за период од 18 месеци

Sase Ivanovski

Не се сите исти. Социјалдемократите се подобри, и тоа сите го знаат

Sase Ivanovski

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Еве како изгледа новиот експресен пат Штип – Кочани, кај Крупиште

Sase Ivanovski

Почнува исплатата на поддршката до 3.000 денари месечно за социјалните категории, од следната година покачување на минималецот и пензиите

Sase Ivanovski

30% ПОПУСТ НА КОЛЕКЦИЈАТА ЕСЕН-ЗИМА Најдобрите понуди за Black Friday во брендовите на Fashion Group! (ГАЛЕРИЈА)

Sase Ivanovski

Маја Морачанин повторно избрана за претседателка на ДОМ

Sase Ivanovski

Премиерот на ручек со студентите: Треба да ги слушаме ставовите на студентите и да го подобриме нивниот стандард

Sase Ivanovski

НАЈГОЛЕМОТО ИСТЕКУВАЊЕ НА ПОДАТОЦИ НЕКОГАШ – од Whatsapp украдени 500 милиони броеви, има и од Србија, Албанија, Грција, Хрватска и Словенија

Sase Ivanovski

Политичарите и експертите алармираат за опасност која доаѓа од радикалната Левица

Sase Ivanovski

Започна со работа првата дестилара за македонска ракија во Северна Америка

Sase Ivanovski

Приватните превозници утре со 30 автобуси ќе ја блокираат крстосницата кај „Мавровка“

Sase Ivanovski

Рама: Ќе дојде конечното признавање, Косово нема да чека колку што чекаше за независноста

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ковачевски на гравче и риба со студентите

Sase Ivanovski

Уапсена внуката на иранскиот врховен лидер, се сврте против Техеран

Sase Ivanovski

ВМРО манипулира, договорот во РЕК Битола е за 18 месеци, реагира СДСМ

Sase Ivanovski

СЕ БОРИМЕ СО САТАНАТА И НАЦИСТИТЕ! Чеченскиот претседател Кадиров ги објасни целите на војната во Украина

Sase Ivanovski

ТРАГЕДИЈА: ДЕВОЈЧЕ УДРЕНО ОД СТРУЈА НА ЖЕЛЕЗНИЦА Несреќата се случила во населбата Маџари (Обновено)

Sase Ivanovski

Тетово има нов водовод ама изграден со многу маани.Водата е за пиење само кога реката е бистра

Sase Ivanovski

Курти: Да бидеме заедно почесто не само на прослави

Sase Ivanovski

Грчкиот весник „Документо” објави нова листа со прислушувани со софтверот „Предатор”

Sase Ivanovski

ВИДЕО: Жестока тепачка меѓу навивачите на Аргентина и Мексико

Sase Ivanovski

Албанскиот „крал на кокаинот“ избега од затвор во Еквадор

Sase Ivanovski

Облачно со сончеви периоди и слаб северен ветер утре, наместа ќе провејува снег

Sase Ivanovski

Дачиќ: Лицемерен потегот на ФИФА за покренување дисциплинска постапка против репрезентацијата на Србија

Sase Ivanovski

Отстранета спомен плочата на Горан Стефановски во Охрид ?

Sase Ivanovski

Секој 3 имигрант кој го минува Ла Манш е Албанец, тврдат британските медиуми

Sase Ivanovski

Ким Јонг -ун позираше со ќерката и најви дека Северна Кореја ќе стане најмоќна светска сила

Sase Ivanovski

Професорката Ристова: Доказите за малиот на Џафери може да се најдат на Универзитетот, во Академијата..

Sase Ivanovski

ЗНМ со реакција за „Фокус“: Поранешен министер се обидува да цензурира теми од јавен интерес

Sase Ivanovski

Трамп победи во десетина судски постапки што се водеа против него

Sase Ivanovski

Пејачката Шер си фати 40 години помлад дечко

Sase Ivanovski

Европските лидери на итен состанок за тоа како да и помогнат на Украина која е во мрак и без греење

Sase Ivanovski

Откако му го вратија твитер профилот,раперот Канје Вест или по ново ќе објави кандидатура за претседател на САД

Sase Ivanovski

Мадуро почна преговори со опозицијата,како награда за тоа САД ке одмрзнат 2 милијарди долари од државните резерви на венецуела кои се чуваат во американски банки

Sase Ivanovski

МАСК:Секој ден 2 милиони нови корисници се приклучуваат на твитер

Sase Ivanovski

ИНТЕРВЈУ | Влатко Стефановски-Рамче: Горд сум што го донесов Онишченко во Македонија

Sase Ivanovski

Опозицискиот лидер во Србија го критикува Вучиќ: Бара воведување на санкции за Русија

Sase Ivanovski
Вчитувам....