РУСИЈА ЈА РАМНИ СО ЗЕМЈА УКРАИНА СО РАКЕТИ И ТЕШКА АРТИЛЕРИЈА, УКРАИНСКИОТ ГЕНЕРАЛШТАБ ИЗЛЕЗЕ СО СООПШТЕНИЕ – НАШИТЕ СИЛИ ЈА БРАНАТ СЕКОЈА ПЕДА УКРАИНСКА ЗЕМЈА!

Русија до 13 часот извршила повеќе од 30 напади врз цивилната и воената инфраструктура во Украина, се наведува во извештајот на Генералштабот на украинската армија, што го пренесуваат агенции.
„Вооружените сили на агресорот извршија повеќе од 30 напади со крстосувачки ракети „калибер“, а извршија и повеќе ракетни напади. Во нападите учествуваа авијацијата и артилеријата, чија цел беше цивилната и воената инфраструктура во Украина“, соопшти Генералштабот.

Се додава дека „непријателот ја продолжува офанзивата од воздух, како и дека ја преминал украинската граница во правците Аријанск-Херсон, Чаплинка-Каховка“.

Според украинскиот Генералштаб, забележена е засилена активност на диверзантско-извидувачки групи во оперативната област Бесарабија и во Црноморската оперативна зона на Украина.

Поголем дел од Здружените украински сили се преминати на одбранбени операции.

Оперативно-тактичките групи водат одбранбени борби во сите правци во кои непријателот напредува“, се додава во соопштението на Генералштабот на украинската армија во Киев.

game sunwin game bài sunwin tải sunwin

sunwin sunwin web sunwin tài xỉu

tải sunwin apk tải sunwin apk tải sunwin

sunwin apk

sunwin apk game bài sunwin sunwin web