Руската амбасадорка во Софија му се извини на премиерот Петков

Бугарската јавност беше гневна што амбасадорката во честитката за националниот празник 3 март војната во Украина ја спореди со ослободувањето на Бугарија

Руската амбасадорка Елеонора Митрофанова и премиерот Кирил Петков

Руската амбасадорка во Софија Елеонора Митрофанова му се извини на бугарскиот премиер Кирил Петков. Ова се случи откако Министерството за надворешни работи протестираше против објавата на амбасадата на Фејсбук, во која дипломатската мисија го користи терминот „евроатлантски бази“, во која се опишува суспензијата на руските сајтови во Бугарија.

Во соопштението на прес-службата на владата се вели дека Петков и Митрофанова се сретнале на покана на бугарскиот премиер. Во разговорот меѓу двајцата, премиерот ја повикал руската амбасадорка „да се придржува до општоприфатените норми на дипломатска комуникација“, повикувајќи ја да се однесува кон неа со потребната почит и да не користи навредливи квалификации кон бугарските институции.

Од соопштението на владината прес-служба се гледа дека Петков бил лут што во официјалната честитка до Бугарија по повод националниот празник 3 март руската амбасада војната во Украина ја спореди со ослободувањето на Бугарија.

„Нашата благодарност до рускиот народ за Ослободувањето не може да се намали со споредби со денешната братоубиствена војна во Украина“, рече Петков.

Петков ја повикал руската амбасада да не се меша во внатрешната политика на Бугарија.

По средбата, која траела повеќе од еден час, Митрофанова изјави за БТВ дека она што се случува во Украина не е војна, туку воена операција „поврзана со ослободувањето на регионите Донецк и Луганск, кои беа под јаремот на Украина 8 години и предавствата на украинскиот режим“.

Митрофанова рече дека мирот може да се постигне кога „регионот Донецк и Луганск ќе бидат целосно ослободени или кога овие нацистички движења ќе бидат распуштени“. Според неа, украинскиот претседател Володимир Зеленски нема да може да обезбеди мир за својата земја.

Link with us
Game bài đổi thưởng