САД ќе ja продолжат соработката со Владата и по оставката на Заев

Американската амбасада во Скопје соопшти дека САД ќе продолжи да соработува со Владата и по оставката на премиеорт Зоран Заев. Ова дипломатското претставништво го објави за Гласот на Америка на македонски јазик, одговарајќи на барањето да ја искоментира најавата за оставка на премиерот Зоран Заев по вчерашните локални избори.

-САД ја сметаат Северна Македонија како доверлив и ценет партнер во регионот, и со нетрпение очекуваат да продолжи соработката со Владата на Северна Македонија во областите од заеднички интерес додека го продолжува напредокот што го постигна кон евроатлантската интеграција, се вели во коментарот на амбасадата на САД.

Претседателите и потпретседателите на коалиционите партнери на СДСМ по средбата со Заев изјавија дека парламентарното мнозинство е стабилно.

Заев ја поднесе оставката откако опозициската ВМРО-ДПМНЕ победи во поголемиот број на општини на локалните избори, а ја доби и трката за Град Скопје.

tải sunwin apk tải sunwin tải sunwin

sunwin

tải sunwin

game bài sunwin tải sunwin sunwin apk

tải sunwin