САД тврди дека Русија е подготвена за напад на Украина за две недели

Американските власти истакнуваат дека американската разузнавачка служба проценува дека Русија подготвува голема инвазија на Украина и дека веќе располага со 70 отсто од силите потребни за таква операција. Москва веќе има собрано 110.000 војници на границата со Украина и би можела да има доволен капацитет да започне офанзива за две недели, оценуваат американски официјални лица кои ги информираа членовите на американскиот Конгрес и американските европски партнери во последните денови.

Тие изјавија дека американската разузнавачка служба не утврдила дали рускиот претседател Владимир Путин донел одлука да оди во офанзива, но дека сака да си ги обезбеди сите можни опции, од делумна инвазија на сепаратистичката енклава Донбас на исток до целосна инвазија.

„Со темпото со кое руските воени сили продолжуваат да се зајакнуваат околу Украина, Путин би можел да има доволно сили за голема инвазија, или 150.000 војници, во средината на февруари“, предупредија официјалните лица.

Доколку рускиот претседател ја избере најрадикалната опција, би можел да го опколи Киев, главниот град на Украина и да го собори претседателот Володимир Зеленски за 48 часа, проценуваат тие.

Тие предупредија дека конфликтот може да има значителна цена за човечките животи и дека може да бидат убиени меѓу 25.000 и 50.000 цивили, меѓу 5.000 и 25.000 украински и 3.000 до 10.000 руски војници. Тоа може да предизвика и прилив од еден до пет милиони бегалци, главно во Полска.

Првиот контингент американски војници вчера пристигна во Полска, каде што американскиот претседател Џозеф Бајден одлучи да испрати засилување за да ја одбрани земјата од каква било агресија, додека во тек се дипломатски активности за да се убеди Москва да ги повлече своите војници на границите на Украина.

Русија негира дека планира каква било инвазија, нагласувајќи дека сака само да ја гарантира својата безбедност.

sunwin club

sun win

sunwin

tải sunwin apk game sunwin game bài sunwin

sun win