7.8 C
Скопје
05/12/2022 19:31
МАКТЕЛ

 

Санкт Петербург: Путин да биде обвинет за велепредавство

   

Пратеници од општина во Санкт Петербург, каде што е пораснат Владимир Путин, протестираат против војната во Украина – со последици. ДВ разговараше со двајца од нив околу мотивите и очекувањата.

  

Велепредавство – така гласи обвинувањето против Владимир Путин изнесено од членови на советот на општината Смолнискоје во Санкт Петербург. На 7 септември го изгласаа предлогот да се испрати петиција до руската Дума. Таа го содржи предлогот да му се одзеде функцијата на рускиот претседател – поради неговото воено постапување против Украина, кое во Русија не смее да биде именувано како војна, туку само како „специјална воена операција”.

   

Никита Јуферјев од 2019 е член на општинскиот совет. Тој уште на почетокот на нападот врз Украина на 24 февруари 2022 заедно со колега и пратеници од различни политички движења од други општини, најави собир против војната. Од властите не добиле дозвола за собирот. Подоцна, на 2.март, Јуферјев и колегите ги поканиле граѓаните на Санкт Петербург на отворена седница на советот. „Дојдоа многу луѓе, но и полицијата и специјални сили. Видливи беа многу шлемови и транспортери за затвореници, но ситуацијата остана мирна. Се договоривме да упатиме апел до претседателот Путин да ја заврши специјалната операција”, се потсетува тој за ДВ. Апелот бил испратен до Кремљ, но повратен одговор немало.

Во август годинава во свое лично име Јуферјев испратил барање до Путин со молба да се заврши специјалната операција од хуманитарни причини. Овој пат добил одговор од Кремљ во кој се вели дека се разгледувал апелот, но Русија води „специјална операција за демилитаризација на Украина и против тамошните нацисти”.

„Претседателот не постапува во интерес на Русија”

Колегата на Јуферјев, Димитриј Паљуга, на седницата на Советот одржана на 7 септември, поднел предлог за петиција до државната Дума. Паљуга и Јуферјев нагласуваат дека постапуваат во рамки на законските надлежности и дека се придржуваат до пропишаната постапка. „Засега нема преседан за пресуда заради апел упатен до државен орган. Освен тоа, руското право такво нешто експлицитно забранува”, објаснува Паљуга.

Според него петицијата не е спонтана одлука. Идејата Паљуга ја добил откако на социјалните медиуми и дури и на „патриотски” Телеграм канали кои го поддржуваат курсот на владата, прочитал критики дека „претседателот не постапува во интерес на Русија”. Во јули московскиот пратеник Алексеј Горинов беше осуден на седум години затворска казна поради „ширење лажни информации” за руската армија. Паљуга вели: „Секако ни е јасно дека преземаме ризик врз себе, но ова го сметаме сега за исправно.”

„Индиции за велепредавство“

Јуферјев и Паљуга ја објавија својата петиција на Твитер, за сите да ја видат. Во објавата се вели дека, според рускиот Устав, однесувањето на Путин има индиции за „велепредавство“. Конкретно се споменуваат четири аспекти: уништување на борбено способни единици на руската армија; смрт и повреда на млади и работоспособни руски граѓани; штета врз руската економија; проширувањето на НАТО со почетокот на војната во Украина и опремувањето на украинската армија со современа западна опрема, што е во спротивност со „демилитаризацијата“ на Украина.

„Ние не го гледаме проширувањето на НАТО како директна закана за Русија, но се обидуваме да апелираме до различни целни групи со различни аргументи за да ги убедиме дека целата оваа работа мора да се заврши“, рече Јуферјев.

Според него, половина од дваесетте членови на општинскиот совет, вклучувајќи го и претседателот на владејачката партија во Кремљ, „Единствена Русија“, биле отсутни од гласањето. Според законот, пак, кворумот е обезбеден со десет пратеници. Седум од присутните гласале за петицијата до Државната дума.

„Попрво е апел до Русите”

На прашањето каква реакција очекуваат тој и неговите колеги на петицијата, Јуферјев вели дека „нашето барање, на кое иако технички адресати се главните носители на одлуки во Русија, всушност не е насочено кон нив. Знаеме дека тие или воопшто нема да одговорат, или ќе одговорат со нешто бесмислено. Ова е апел до сите Руси кои се исто толку загрижени како нас за ова што се случува. Сакаме да им покажеме дека многумина меѓу нас се против тоа што се случува.“

Димитриј Паљуга е на случен став. „Ова го направивме главно за да им покажеме на другите луѓе, кои исто така се противат на она што се случува во оваа земја, дека има пратеници кои исто така се против и се подготвени за тоа отворено и гласно да зборуваат“, вели тој за ДВ.

Ваквото нивно постапување, како и што се очекува, не остана без последици. Никита Јуферјев вели дека пратениците добиле покана за информативен разговор во полиција поради „дискредитација на армијата.“

„Ако сакаат да нѐ казнат, тогаш со сигурност ќе го сторат тоа. Но, што треба да правиме ние, да молчиме?“, прашува Јуферјев. Тој е сигурен дека огромното мнозинство Руси, како што вели, не се „воени заговорници“.

„Ние сме сите воспитувани од генерации кои ја доживеале Втората светска војна. Нашите баби и дедовци секогаш ни велеа – ‘сè е добро додека нема војна’. Сега се зборува за ‘специјална операција’, но на луѓето веќе им станува јасно за што всушност се работи и колку луѓе се загинати. Нашиот народ е мирољубив и мислам дека наскоро луѓето во Русија ќе почнат да го отфрлаат ова што се случува,“ заклучува тој.

             

Најново

Дисциплински мерки за четворица затворски полицијаци од Штип

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Путин возеше автомобил на мост на кој имаше експлозија

Sase Ivanovski

Безбедносни тензии во Tирана пред утрешниот Eвропски самит  

Sase Ivanovski

УБИЛ ЕДНО И ТЕШКО РАНИЛ ДРУГО ДЕВОЈЧЕ Маж во Германија ги застрелал додека оделе на училиште

Sase Ivanovski

Истекување гас причина за илјадници мртви фоки во Каспиското Езеро?

Sase Ivanovski

Роналдо ќе стане најплатен спортист во светот, познат е неговиот следен клуб

Sase Ivanovski

Шведска го исполнува ветувањето-Турција ја поздрави екстрадицијата на член на ПКК

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Рамов: Реализиравме 80 проценти од програмата за капитални комунални проекти во 2022 година

Sase Ivanovski

ЕУ ПЕРСПЕКТИВАТА Е НЕДОВОЛНО ОПИПЛИВА Вака Димитров го оцени европскиот пат на Западен Балкан

Sase Ivanovski

РАСТЕ ДОМАШНОТО ПРОИЗВОДСТВО Ковачевски вели дека снабдувањето со електрична енергија е сигурно и стабилно

Sase Ivanovski

МОМЧЕ СО АУТИЗАМ ЌЕ ПЕЕ НА ДЕТСКИОТ ФЕСТИВАЛ „ТРА ЛА ЛА“ Ние не сме аут, само знаеме понекогаш во себе да се скриеме

Sase Ivanovski

ИМАТЕ МНОГУ РАБОТА Холштајн смета дека патот кон ЕУ зависи од успешното справување со корупцијата

Sase Ivanovski

АВСТРИЈА ВО СЕРИОЗНА „ВОЈНА“ СО БЕСНИТЕ ВОЗАЧИ Полицијата ќе може покрај возачката ќе им го одземе и автомобилот

Sase Ivanovski

Свлечиште затрупа автобус во Колумбија, има и загинати

Sase Ivanovski

Димитров оцени дека доаѓа тешка година

Sase Ivanovski

Спасовски- Граѓаните им дадоа мандат да го управуваат градот а не да се караат и да го блокираат

Sase Ivanovski

Тешко е да се обезбедат сите докази за дојавите за бомби, вели Спасовски

Sase Ivanovski

Зимава ќе има рецесија во Европа

Sase Ivanovski

Различни серии на вакцините на Фајзер немаат различен состав

Sase Ivanovski

Филмот „Умреа ненадејно“ не докажува дека вакцините против ковид предизвикуваат ненадејна смрт

Sase Ivanovski

Потребно е зголемување на признанијата за женските спортови и за успесите на жените во спортот

Sase Ivanovski

Контраспин: Инсистирањето дека Ковачевски „признал“ тајна коалиција со Арсовска е класичен спин

Sase Ivanovski

„Блек фрајдеј“ нема никаква врска со ропството и црнците во Африка

Sase Ivanovski

ВО САД ИМА 2 МИЛИОНА ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА, ЈА НАМАЛИЛЕ ПОТРОШУВАЧКАТА НА НАФТА ВО САД ЗА САМО 1%

Sase Ivanovski

АКО САКАШ ДА ГРАДИШ Држава (Голда Меир) – Да се изедначи корупцијата со предавство, а корумпираните со предавници, до седмо колено

Sase Ivanovski

НА АМЕРИКАНЦИТЕ ВЕЌЕ НЕ ИМ СЕ РАБОТИ-ПРОДУКТИВНОСТА ПАДНА НА РЕКОРДНО НИСКО НИВО

Sase Ivanovski

Бесими на билатерален скрининг со ЕУ – Редовниот дијалог со ЕК придонес за насочување на капацитетите кон најприоритетните реформи

Sase Ivanovski

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството за труд и социјална политика

Sase Ivanovski

Маричиќ: Со политичка волја и конкретни чекори од ЕУ, интеграција на регионот е реална

Sase Ivanovski

ИНДИСКАТА ЕМИГРАЦИЈА ПРАТИ РЕКОРДНИ 100 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ДОМА ВО ИНДИЈА,РЕКОРД МЕЃУ ЗЕМЈИТЕ ВО СВЕТОТ

Sase Ivanovski

УКРАИНЦИТЕ УНИШТИЈА ДВА ВОЕНИ АЕРОДРОМИ БЛИЗУ МОСКВА ОД КАДЕ СО МЕСЕЦИ ПОЛЕТУВААТ ТЕШКИ БОМБАРДЕРИ КОИ ЈА ПРАВАТ ПЕПЕЛ УКРАИНА

Sase Ivanovski

ЕКСКЛУЗИВНО: ДАЛИ Е ОВА НОВАТА ХАЦИЕНДА НА МИЦКОСКИ НА ВОДНО?!

Sase Ivanovski

ЌЕ ГО БЛОКИРАМЕ СКОПЈЕ ДОДЕКА АРСОВСКА НЕ НИ ПЛАТИ, РЕЧЕ ЛЕНИН ЈОВАНОВСКИ ОД „СЛОБОДА ПРЕВОЗ“

Sase Ivanovski

Како е можно членство во ЕУ според Маричиќ?

Sase Ivanovski

Новата претседателка на Судскиот совет: Не сум била член на СДСМ – Сите ние сме симпатизери на политички партии

Sase Ivanovski

Поради најавено уништување на свињи – жителите излегоа на протест и го блокираа патот

Sase Ivanovski

Холандија и Австрија ако продолжат да не блокираат во Шенген

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАКО ДА НАПРАВИТЕ ПЛАН ЗА ЗАШТЕДА НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА?

Sase Ivanovski

ЕВЕ КОЈ НАЈМНОГУ ПРОДАВА ОРУЖЈЕ ВО СВЕТОТ – една држава држи 51 отсто од вкупната продажба

Sase Ivanovski

„Ако сум се самоубил, тоа не е реално“: Илон Маск порачува и предупредува

Sase Ivanovski

Киев бесен на Макрон, бара гаранции за Москва, на светот му треба зашита од Русија

Sase Ivanovski

Саудискиот претолонаследник ќе искешира 500 милиони долари во „Credit Suisse“

Sase Ivanovski

ОТКРИЕН ГОЛЕМ РУСКИ ГРАБЕЖ?! Украина оштетена за неколку милијарди долари, НАСА ги има докази

Sase Ivanovski

Царинска управа: Доделено одобрение за ОЕО на најголемиот производител на сувомеснати производи „Пекабеско“

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ: Сите значајни позиции од кои зависи функционирањето на ЈСП вклучително и генералниот директор се пополнети од луѓе на Ковачевски, тие ја прават набавката за нафта од 27 милиони евра

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Панова: Избраната претседателката на Судскиот совет Дамевска е партиски активист и поранешен член на партиска комисија на СДС

Sase Ivanovski

Приведен крадец во Штип, одземеното вратено на сопственикот

Sase Ivanovski

Бектеши и директорот на ЕСМ Ковачевски: Ги превземаме сите мерки да нема зголемување на цената на струјата за домаќинствата следната година

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДО 800 КИЛОМЕТРИ НА ЕДНО ПОЛНЕЊЕ, ПОИСПЛАТЛИВО ОД ДИЗЕЛ Тесла го претстави својот Семи Трак камион

Sase Ivanovski

ЊУЈОРК ВО БИТОЛА Битолчани се дружеа со винарите во бруклински амбиент

Sase Ivanovski

„БОЖЈО ЧУДО Е ШТО НЕ БРОИМЕ ЖРТВИ“ Инцидент на стадионот во Аеродром – летале камења, заиграле ножеви

Sase Ivanovski

СТОКМЕНИ 30,8 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ГРЕЕЊЕ ДО 1. ФЕВРУАРИ За декември е обезбеден природен гас за сите топлани, вели директорот на ЕСМ

Sase Ivanovski

Спасовски за протестот на приватните превозници: Граѓаните да не бидат заложници!

Sase Ivanovski

Љубица Исмаил за пензионирањето на лекарите: Ова е политичко безумие, колеж на интелектуалци

Sase Ivanovski

По спектакуларниот концерт, ДНК се заблагодари за поддршката

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Изјава за медиуми на СДСМ, Љубица Јанчева, координаторка на советничката група на СДСМ и коалицијата во Советот на Град Скопје

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Мавровски: Директорот на битолскиот затвор Крајовски да си поднесе оставка, затворот е во катастрофална состојба

Sase Ivanovski

СДСМ: Советниците и членовите на УО во ЈСП од ВМРО-ДПМНЕ нека му одговорат на Стоилковски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Реализацијата на проектот „Здрава ужинка за секој ученик“

Sase Ivanovski

Ковачевски: Не трпам директори што не плаќале струја.најчесто тоа е неодговорно и раскалашено

Sase Ivanovski

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ го заглави Скопје, како што 11 години ја заглавуваа Македонија

Sase Ivanovski

НЕ ЗАПИРАЈТЕ СО УЧЕЊЕ: Онлајн можете да совладате вештини кои се чекор кон подобро утре

Sase Ivanovski

ИЗРАЕЛСКАТА НЕКСТФЕРМ ЈА ИЗБРА БИТОЛА: Во Македонија ќе се произведува вегански протеин

Sase Ivanovski

Трансформаторот за РЕК Битола заглави, ЕСМ го испраќа комерцијалниот директор во Турција

Sase Ivanovski

БЛОКИРАНИ КРСТОСНИЦИ ВО БЕРЛИН И ВО МИНХЕН Климатските активисти останаа залепени на најпрометните патишта

Sase Ivanovski

УСТАВНИОТ СУД ПРЕСЕЧЕ ЗА РАБОТНАТА НЕДЕЛА Сепак, разговорите со Владата треба да продолжат, смета Стопанската комора

Sase Ivanovski

СЕ ЗАКАНИЛЕ ОД АМЕРИКА Спасовски вели дека е тешко да се обезбедат докази за дојавите за бомби

Sase Ivanovski

СИТЕ ПОЛНОЛЕТНИ ДО 30 ГОДИНИ ДА БИДАТ ОБУЧЕНИ Србија размислува за целосно враќање на задолжителниот воен рок

Sase Ivanovski

РУСКОВСКА СО ЗАКАНИ ИЗВЛЕКЛА ЗДРАВСТВЕНИ ПОДАТОЦИ ЗА ОБВИНЕТ? Што содржи кривичната пријава против јавната обвинителка?

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ: Во посета на Ристо Донев, лице со церебрална парализа и со импресивен ум, носител на титулата интернационален мајстор во дописен шах

Sase Ivanovski

ПЛУСИНФО: КОГА ВОЗОВИТЕ ЌЕ СТИВНАТ! Железница ќе остане без струја и без линии, можна е приватизација

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СКАНДАЛ ВО ШТИП: СЕКРЕТАРОТ ВО ОПШТИНАТА, ДЕСНА РАКА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ЈОРДАНОВ, ГРАДИ ДИВОГРАДБА НА ВРВ НА ЗГРАДА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Презентиран предлог Буџетот за земјоделство за 2023, историски најголем буџет со фокус на стабилно и зголемено производство на храна

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Тоа што Скопје е блокирано е заради тендерите на Ковачевски и Арсовска, наместо попуст за ЈСП има провизии за луѓе околу тајната коалиција

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЖАРЕ „ПУКА КОЗМЕТИКА“ ГОВОРИ ЗА ТЕПАЧКАТА ВО ХЕЛИУМ! – ПОСКАПУВАЊЕТО НА ЏОИНТОТ ЈА РАСИПА МЛАДИНАТА

Sase Ivanovski

Петровска – Ларсон Џеин: Со Шведска во НАТО, евроатлантската област ќе биде посигурна и побезбедна

Sase Ivanovski

Герасимовски: Со здравата и правилна исхрана ги поттикнуваме здравите навики кај децата

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Спасовски: Одличната соработка и партнерството продолжуваат, вредна германска донација за квалитативно зголемување на капацитетите на граничната полиција

Sase Ivanovski

Ковачевски и Николовски во ОУ „Ј.Х. Песталоци“ по повод реализацијата на проектот „Здрава ужинка за секој ученик“

Sase Ivanovski

Царината ги дигитализира тренинзите – виртуелна реалност во обуките на цариниците

Sase Ivanovski
Вчитувам....