СЕ БЛИЖИ КРАЈОТ НА КОШМАРОТ – Д-р Грозданова: Вакцината против Ковид-19 во државава ќе стигне во првите месеци од 2021 година

* реклами ——————————————————————————————————————————————-

—————————————————————————————————————————————————

Државава ќе ја добие таа вакцина против Ковид-19, која прва ке биде регистрирана и одобрена преку Ковакс механизмот. Реално би било тоа да се случи во првите месеци од 2021 година, вели за МИА, проф. д-р Александра Грозданова од Фармацевтскиот факултет при УКИМ, која е претседател на Комитетот за имунизација.

Договорот со Ковакс механизмот, посочи таа, кој Република Северна Македонија го потпиша предвидува вкупна количина од 800.000 вакцини, односно по две дози од вакцината за вкупно 400 илјади луге.

* реклами —————————————————————————————————————————————–

—————————————————————————————————————————————————

– Во првите 20 проценти се предвидува вакцинирање најпрво на ризичните групи како здравствените работници, хронично болните и постарата популација. Потоа секако се планира набавка на дополнителни количини на вакцини и за останата популација, потенцира д-р Грозданова.

* реклами ——————————————————————————————————————————————-

—————————————————————————————————————————————————–

Компанијата „Фајзер“ веќе поднесе апликација за т.н итна постапка за одобрување на вакцината во Управата за храна и лекови (ФДА) во САД, а оваа процедура се очекува дека да ја користат и производителите „Модерна“ и „АстраЗенека“ за регистрација во Европската медицинска агенција. Како што вели д-р Грозданова, најавите се дека веќе во декември можно е да ја имаме првата одобрена вакцина за Ковид-19.

Link with us
  • tải go88
  • go88 go88 online hỗ trợ go88
  • go88 game go88 trí tuệ siêu phàm gamego88 club
Game bài đổi thưởng