СЕНАД РАМОВИЌ: ЗАЕВ СО СВОЈАТА ХРАБРОСТ И МАЧЕНИШТВО БЕШЕ ПРИМЕР, МОТИВАЦИЈА И ВОДИЛКА ЗА СИТЕ НАС ЖРТВИ НА ГРУЕВИЗМОТ!

“Кога срцето е чисто и јазикот е храбар”
Феноменот Заев

Едни се исплашени. Други се затекнати. Трети се збунети.

Многу граници помести претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Заборавивме да живееме во таква широчина. Кој знае, можеби не сме ни живееле во таква.

Покажа незапаметена храброст и доблест, не за еден политичар, посебно во Македонија, туку за еден човек во општа смисла. Со димензии ни малку лично пожелни, во услови на тотално беззаконие. Во услови на морална дискутабилност, која поради пореметените вредности, тешко расудува. Кога тресењето над личниот интерес стана толку доминантно што ја поткопа здраворазумската општествена свест. Не на ниво на пасивност, уште пострашно, на ниво на ретроградност.

Во такви генерални тенденции, да се изговори и говори за вистината, да се коцка сопствениот спокој во размена за колективна благосостојба, да се подаде рака и на такви кои туркаат, да се верува кога ретко кој верува и да се постигне незамисливото е огромен успех. И огромен ризичен успех.

Злото е удвоено. Видливо и завидливо.

Едното удира в лице. Другото удира зад грб.
На првото навикнавме. Го очекуваме. Го предвидуваме. Првото ја извлече својата прва лекција. И второто ќе ја извлече. Но дотогаш ќе пулсира.
Предалеку отиде претседателот на СДСМ.(Во позитивна смисла)
Ова не се времиња само на обично будење на храброста.
Ова е и необично будење на совеста.

Најтешкиот испит на личноста, би рекол Јунг. Тогаш кога како во огледало човек се гледа себе си. Кој е, а што не е, што постигнал, а што не, што можел да стори, а што не, и зошто.
Зоран Заев е огледалото на многумина освестени, исплашени, затекнати, збунети.
И тоа е добро. Нешто сепак незапирливо се менува.

А што прави дпмне и нивниот дворски шут од преседател?

– Плука по успешните
– Мрази се што чини
– Живее од лаги
– Се радува на туѓата несреќа
– Знае се за сите !!!
#ГРЕВ!!!!

Празни се од прв до последен,од преседател па се до обичен член како лиснато од 20 денари!
Кога човекот е немоќен во дадени ситуациии,тогаш не бира ни речник ни постапки,
дпне не само што е немоќно туку таму има и психички проблеми, кој за жал е наследени во дпне?
Колку несреќен човек си ти Христијане.
Знам, знам како ти е, да не сум ти у кожа, ама знаеш она старото, Кој со оган се игра,од оган се гори

Човек без став, срам, храброст, чувство. После овој дуел се виде кој е кој. Толку!
Те жалам, ГРЕВ
И да треба да се слуштам под мојата интелегенција за да им одоворам на луѓето од дпне кој гледам изминатиот период копаат роваат и плукаат по мене и се што е мое!! Искача нивното страшило за прес и лае ли лае,е вака шутови од дпне!!!

МЕ АПСЕВТЕ,МЕНЕ И ЦЕЛО МОЕ СЕМЕЈСТВО НЕ МАЛТРЕТИРАВТЕ, БЕВ ДЕГРАДИРАН ПОЛИТИЧКИ И ЗА ТОА осетив ДЕБЕЛО НА СВОЈА КОЖА, никогаш нема да заборавам не така далечната 2015-та, Институт за Белодробни Заболувања, таму лежеше мојот родител,едно утро качувајки се по скали одма на спратот десно сестрите збореа дека во соба 203 на пациентот РР треба да му сд помогне бидејќи има прпблеми со дишењето, на тоа докторката возраќа/што се мешап ти син му е главен комуњар нека се снаоѓа он! е затоа сте таму дпне каде што се,затоа ќе труете во вашата злоба и изопаченоат, пробавте неколку пати ама не ви успеа е сега на мене мие ред, имам така страшни бомбици што ви гарантирам дека уште 50 години ќе бидете опозиција ма да смените ушре 10 генерации што ќе го водат тоа дпне.

Знам дека после објавување на овој текст хејтерите и ботовите на дпне ќе искачат со плуќање и коментари од типот, цицац и користам од СДСМ,јас сум невработен,и јас и цело мое семејство,нема еден денар земено од државата еден денар!!! Заработено со помош од државата ни јас ни некој мој близок, немам тендери и капитал стекнато со нечија помош,се што имам е благодарение на мојата работа и помошта од моите пријатели, ја подржувам оваа власт предводена од Зоран Заев и само од Зоран Заев бидејќи таа личноат е директен виновник зошто јас и уште многу млади останавме овде,овде да свиеме гнездо а не среќата да ја бараме надвор.Мојата жилавост излегува од аванот во кој ме толчат и тиганот во кој се крчкам. Токму тој аван и тој тиган се моите места на моќ. И да сакам да упатам една порака до новокопонованите сдсмовци!!!

Тие што мислат дека се станува голем СДСМ-овец со плукање свои сопартијци, без да се изусти збор против криминалците од ДПМНЕ;
Тие што ја фрлале, кинеле или вратиле книшката на СДСМ;
Тие што го газеле, кинеле, уринирале и палеле знамето на СДСМ;
Тие што на избори работеле против СДСМ, оти не им се бендисувал кандидатот;
Тие што му свртеле грб на СДСМ и преминале во друга партија за личен интерес, го помагале режимот и инсталирањето на груевизмот;
Тие што се нуделе во ДПМНЕ за да добијат нешто;
Тие што и денес реферираат кај функционери од ДПМНЕ за состојбите во СДСМ и од нив добиваат инструкции како да наштетат на СДСМ;
Тие што се „снајдоа“, вртеа бизниси, седеа на две столици и шуруваа со режимот;
Тие што не му веруваа, го негираа и рабатоеа против Претседателаот Заев;
Тие….
Тие можеби се потребни, но тие никогаш не смеат да бидат поголеми СДСМ од оние кои беа со и за СДСМ секогаш;
Тие никогаш не можат да му донесат победа на СДСМ, тоа ќе го направат искрените, лојалните и чесни членови на кои СДСМ им е во срцето !!!
Или си СДСМ или не си, трето НЕМА!!!!!
СДСМ – Социјалдемократски сојуз на Македонија

СДСМ не би било тоа што е денес да не е Љупчо Николовски,човекот донесе ред дисциплина,очетност,агилност,човекот влеа надеж и на најоладеноте членови дека не се заборавени и дека и дека има слух за секого,ама пратам изминатиов период дека е на удар на платените војници на дпне!!! Очигледно на некој многу јако му засметало тоа што Николовски воведе ред и покажува грижа и како тоа си го негува односот со членствпто па реши да плука по него!!

Залудно е, залудно е се што прават,ќе упатам еден совет и до него,каменот од блиску доаѓа, им сметаш другар,им сметаш зошто си ја гледаш работата си го гледаш своето гајле,им сметаш зошто им ги пресече крињата да не можат да се шират,ете баш таквите и баш ради тие ликови кој за жал ги има и секад ќе ги има страдаме ние неколјумина 100тици прави борци што се најзаслужни штп они па и сите седат на тие фотељи!

Некои луѓе самите си ги создаваат бурите и потоа се лутат кога ќе им заврне… само едно знам,СДСМ УШТЕ ДОЛГО ДОЛГО ќе владее во нашата држава, троецот Заев, Николовски, Спасовски еден ден, еден ден ќе ги пишуват учебниците, ќе се раскажуват од колено на колено како троца луѓе од држава пред распад, направија место каде секој ќе си го има она своето.

Сенад Рамовиќ, член на СДСМ, Скопје

Link with us
Game bài đổi thưởng