СЕПАК ИМАЛО РЕЖИМ: Јанкулоска, Јанакиески и Протуѓер признаа вина за „Титаник“!

Поранешната министерка Гордана Јанкулоска, екс министерот Миле Јанакиески, како и поранешниот генерален секретар на Владата, Мартин Протуѓер, на денешното рочиште за случајот „Титаник“, признале вина,пренесе „Фокус“.

Тие посочиле дека превземаат одговорност од морален аспект, а инаку не се чувствувале за виновни. Признание на вина имаше и од Билјана Бришковска, како и од уште четворица од обвинетите.

Судењето за овој случај неодамна се врати од почеток, и затоа и по четири години судење, обвинетите повторно добија шанса да се изјаснат за вина. За нив постапката се раздвојува, по што ќе следуваат завршни зборови и пресуда.

Судењето пак продолжува за останатите, во фаза на доказна постапка.

Во случајот обвинети се вкупно 21 лице меѓу кои се: поранешниот премиер Никола Груевски, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Билјана Бришкоска Бошковски, Илија Димовски, Мунир Пепиќ, Едмонд Темелко, Леко Ристоски, Кирил Тодоровски, Катерина Веловска, Станко Коруновски, Коста Марковски, Драгче Драгчески, Марјан Накевски, Гоце Јаневски, Џезми Ахмет, Роберт Давитков, Далибор Алешковиќ и Ленка Рашајковска.

Тие се гонат за повеќе дела, како злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање и уништување изборен материјал.

sunwin game sunwin sunwin.apk mới nhất

sun win

sunwin apk tải sunwin sunwin club

sunwin apk

sunwin tài xỉu