Шекеринска остави аманет по заминувањето од СДСМ: Ако гледаме подолгорочно, оваа партија, овие луѓе, оваа Влада може да преживее само со успешна борба против корупција

Американската извршна наредба воопшто не треба да ја третираме како западно балкански, дури да не зборувам за наш македонски рецепт. Јас на ниту една претходна средба не сум чула толку голем фокус од страна на првите луѓе на Америка на темите како што се владеење на право, слобода, демократија и борба против корупција.

Ова го нагласи министерката за одбрана Радмила Шекеринска вечерва во 24 Анализа, во врска со извршната наредба на претседателот на САД Џо Бајден и повикот за ставање крај на корупцијата, како едно од неговите барања заради нестабилноста на регионот.

Во новата стратегија на проценка на ризиците на САД, истакна Шекеринска, национализмот и борбата против корупцијата тие ги сметаат за главна слабост која може да ја искористи секој надворешен непријател на Алијансата. Тие кога зборуваат, зборуваат за корупцијата во Македонија, ама и за национализмот низ Европа, во Бугарија. Ние, подвлече Шекеринска, треба да го направиме нашето и во поглед на решавање на проблемот со Бугарија. Нашата обврска, влог за борба против корупција прво доаѓа од нашите граѓани, дури потоа од САД и во таа смисла, истакна таа, ни помага оваа извршна наредба да ни каже на сите во државата, па и во регионот, дека не се шегуваат и се подготвени да преземат потези, што во принцип се непопуларни, никој не сака да користи санкции, но влогот е преголем.

– Во делот на пречките за почеток на преговори, јасно е оти сега главната работа ќе лежи во билатералните односи помеѓу нас и Бугарија. Што се однесува до домашните наши задачи, што ќе го дискутираат успехот и брзината на европскиот процес, таму е списокот долг, не е само корупција, рече министерката за одбрана, додавајќи оти треба да имате пофункционални институции, подобро носење одлуки, пожива економија, прилагодени политички партии…, рече меѓу другото Шекеринска.

На прашањето дали оваа Влада треба да почне да расчистува со корупцијата и во сопствениот двор, Шекеринска одговори дека тој тип на високата корупција е секогаш потешко да го довршиш и притисоците и врз судството, би рекла минатите врски кои не исчезнаа преку ноќ, а беа преголеми, ние од првиот момент знаевме како што ќе треба да испорачаме реформи тероетски, така ќе треба да испорачаме резултати и практично.

– Не значи дека борбата ззвршила во 2017 година и криминалот и корупцијата завршиле во 2017 година. Никој тоа разумен не би го тврдел, рече Шекеринска.

Во однос на извештајот од ГРЕКО за улогата на Љупчо Николовски, како вицепремиер за броба против корупција, Шекеринска рече дека тоа не го забележала, но лично во рамки на дискусиите за формирање Влада се залагала да има човек во Владата кој нема да има задача да ги истражува, нема да казнува и да дава пресуди, но ќе прави притисок врз институции да бидат поуспешни во спречувањето на корупцијата.

– Тој не е полицаец, не е обвинител, не е судија. Ако гледаме подолгорочно, оваа партија, овие луѓе, оваа Влада може да преживее само со успешна борба против корупција, истакна Шекеринска.

Додаде дека функцијата вицепремиер за борба против корупцијата обезбедува системот од внатре да ја прави корупцијата потешка, порискантна и повидлива. Според неа, целта на борбата против корупцијата е целиот систем да ја направи корупцијата многу потешка односно целта на висок функционер во Владата е токму тоа.

Прашана за тоа откако ја врати партиската функција, колку СДСМ ги цени кадрите како неа, искусни и образовани, Шекеринска беше децидна СДСМ ги цени таквите кадри.

Од многу членови во партијата, подвлече, одредена група многу лојални, многу чесни и мобилизирани членови, најголемиот дел ништо не барале за возврат.

– Една привилегија од оваа тешка професија е што во овие сите години запознав многу такви луѓе. Мислам дека честопати тие се во сенка, еден дел од овие мравките кои најмногу работат, се трудат и се лојални на идејата, тие се во сенка. Имав прилика и чест многу од нив да ги запознаам. Она што ми е многу драго по заминвуањето од таа функција, колку голем број на такви луѓе разговараа со мене и сакаа да изразат поддршка, изјави Шекеринска.

Таа истакна дека кога е внатре во партиското семејство зборува многу отворено, но кога ќе излезе во јавност ќе го брани заедничкиот став, бидејќи ако верувате во некоја идеја, потенцира, ја браните и дома, а не само кога ќе излезете на телевизија.

Link with us
Game bài đổi thưởng