Шилегов и пожарникарите не се договорија, ќе протестираат секој ден

Грдоначалникот Петре Шилегов и скопските пожарникари не се договорија околу нивните барања за исплаќање на додатоците за плата.

Шилегов им понуди преку медијација, наместо со тужби, да ги добијат додатоците на плата, а измените во Законот за пожарникарство, со кои би се решил проблемот, нагласи, треба да стапат во сила во јуни 2021 година. Тој нагласи дека овој проблем е стар веќе 15 години и веќе се прават измени на законот.

Меѓутоа, пожарникарите не се задоволни и велат дека имало доволно време да се средат законските измени.

„Не сме задоволни од денешната понуда на градоначалникот кој е три години на функција. Имаше време да го среди Законот досега и ние ќе продолжиме со нашата агенда, односно протест пред Град Скопје. Протестот ќе биде секој ден во работното време на градоначалникот“, порачаа пожарникарите.

sunwin club tải sunwin sunwin.apk mới nhất

sunwin club sunwin club sunwin club

sunwin

sun win

sun win