ШОКАНТНО НИСКИ КАЗНИ ЗА ТОЛКУ МНОГУ ЗАПЛЕНЕТА ДРОГА: Три и пол години затвор за актерката Стојановска, а нејзиниот партнер е осуден на седум години

Актерката Силвија Стојановска и нејзиниот партнер Воислав Будисавјевиќ, денеска во Кривичниот суд беа прогласени за виновни по обвинението за транспорт на 700 килограми кокаин од Колумбија во Шпанија.

Актерката е осудена на казна затвор од три години и шест месеци, а Будисавјевиќ доби затворска казна од 7 години, потврдуваат од Кривичниот суд за „Фокус“.

Оттаму појаснуваат дека Стојановска до правосилноста на пресудата ќе остане на слобода, бидејќи и е укинат куќниот притвор и за неа е одредена мерка на претпазливост. А Будисавјевиќ до правосилноста на пресудата ќе остане во притвор.

Во текот на истрагата Обвинителството утврди дека во периодот од јули 2019 година до 18.12.2019 година обвинетите, заедно со тројцата обвинети во Кралството Шпанија, од кои едниот е македонски државјанин, брат на првообвинетиот, како и повеќе лица, зеле учество во неовластено купување, пренесување и продавање кокаин во вкупна количина од 698.758 грама. Обвинетите, наводно, подготовувале и организирале неовластено купување, превезување и сместување на кокаинот од Колумбија до Мадрид, Кралството Шпанија, и барале купувачи на неа.

Link with us
Game bài đổi thưởng