ШОКАНТНО: ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ ДОБИЛ ДИПЛОМАТСКИ ПРИТИСОК ОД ВЛИЈАТЕЛНА ЗАПАДНА АМБАСАДА ЗА АМНЕСТИЈА НА ЧАВКОВ?!?!

ВМРО ДПМНЕ успеало да излобира да влијателна западна амбасада која и во минатото била блиска до ВМРО ДПМНЕ да му врши силен дипломатски притисок на претседателот Пендаровски овие денови за амнестија на Митко Чавков?!?!

Ова Мактел го дознава од добро информирани извори кои имаат свои конекции со кабинетот на претседателот. Изговорот на дипломатите од амбасадата бил дека амнестијата на Чавков ќе придонела за помирување на левицата и десницата во земјава?!?!?!

Затоа Пендаровски вчера излезе со изјава дека единствен начин да се намалат казните за осудените за 27-ми април е повторување на судската постапка ако има нови докази кои укажуваат дека осудените се невини. Со тоа Пендаровски како да праќа порака до дипломатите дека амнестија не доаѓа во предвид.

Но сепак дипломатскиот притисок оставил последици врз претседателот па тој вчера ја шокираше својата фан база со изјави дека осудените за 27-ми април не биле терористи и многу биле драконски казнети?!?! Дали се работи за кршење на Претседателот под дипломатскиот притисок или пак претседателот се додворува на десничарската јавност со тоа што ги релативизира и рехабилитира насилниците од 27-ми април?!

Link with us
Game bài đổi thưởng