9.8 C
Скопје
03/12/2022 17:13
МАКТЕЛ

ШОКАНТНО ТВРДЕЊЕ НА МАКЕДОНСКИ ДИПЛОМAT: КИРО ГЛИГОРОВ БЕШЕ ВАЗАЛ НА МИЛОШЕВИЌ, БЕШЕ ИНСТАЛИРАН ОД УДБА СО ЗАДАЧА ДА СПРЕЧИ МАКЕДОНИЈА ДА СЕ ОТЦЕПИ ОД ЈУГОСЛАВИЈА

 

Во времето на социјализмот главен проблем во Југославија и во Република Македонија беше тоа што политиката, а за жал, и науката создаваа илузиии дека постои суштинска разлика меѓу самоуправниот социјализам и реалниот социјалистички систем и дека со мали дотерувања самоуправниот систем може брзо и лесно да се трансформираат во пазарна економија и демократско општество.

  

Раководствата на поранешните југословенски републики наместо да пристапат кон суштински реформи во економијата и општеството започнаа вината за наталижените проблеми да ја бараат во национализмот на останатите републики и спасот го бараа во создавањето на свои самостојни држави. Во тој поглед посебна улога имаше авторитарниот српски лидер Слободан Милошевиќ, кој се занесуваше со илузијата дека со растурањето на Југославија дефинитивно ќе се реши српското прашање така што би се создала држава во која би живееле сите Срби! Слични државотворни амбиции имаше и хрватскиот лидер Фрањо Туѓман. Милошевиќ и Туѓман се договараа како да ја поделат Босна и Херцеговина.

Позната е приказната за салфетката на која била нацртана мапа на поделената БиХ. Познато е исто така дека доверливиот советник на Туѓман Шариниќ во една негова изјава призна дека дваесетина пати бил во тајни посети на Белград. Словенците беа свесни за значењето на југословенскиот пазар и беа заинтересирани Југославија да се трансформира во сојуз на независни држави, меѓутоа по воведувањето на санкции од страна на Србија за увоз на словенечки стоки и Словенците решија да ја напуштат Југославија. Милошевиќ и словенечкиот лидер Милан Кучан постигнаа договор со кој Словенија и признава право на Србија на континуиттет на Југославија, а Србија и признава право на Словенија на самоопределување. За реализација на овој договор беше направена фингирана војна која најсликовито беше изразена во изјавата на еден војник на ЈНА – Овие божем сакаат да се отцепат, а ние божем не им даваме.

Случајот со Хрватска е многу покомплексен и потежок. Милошевиќ во 1992 година започна војна во Босна и Херцеговина во која животот го загубија повеќе од 200 илјади граѓани, а голем број граѓани од БиХ побегнаа во земјите од западна Европа. Оваа војна беше окончана со Дејтонскиот мировен договор во 1995 година.Во 1995 година се случи акцијата Луња со која Србите беа протерани од Хрватска. Со одлуката на меѓународната заеддница за непроменливост на промени на границите на југословенските републики пропадна договорот меѓу Милошевиќ и Туѓман за поделба на БиХ. Со Дејтонскиот мировен договор е формирана Република Српска, која не само што не е меѓународно призната, туку мошне тешко функционира како самостоен ентитет, но и како составен дел на Федерацијата БиХ.

Милошевиќ беше добар тактичар,но, исклучително лош стратег! Тој се занесуваше со илуијата дека откако ги „откачи“ Словенија и Хрватска лесно може да го реализира проекот за создавање на држава во која би живееле сите Срби! Во српската политика Милошевиќ влезе на голема врата со помош и подршка на неговиот политички ментор и пријател Иван Стамболиќ, меѓутоа кога почувствува дека Стамболиќ може да ја загрози неговата суверена позиција во Србија го ликвидира на најбрутален начин! Обидот на Милошевиќ за создавање на држава во кој би живееле сите Срби покажа дека големи државотворни проекти не можат да се реализираат без подршка и помош од моќни светски држави и државници. Милошевиќ се обиде да добие подршка од Советскиот Сојуз, односно од Русија, но, поради турбулентните настани и поради „дворските игри“ на Кремљ неговото барање не наиде на подршка. Значајно би било да се потенцира дека Милошевоќ направи голема геополитичка грешка Доколку започнеше да ги средува работите во Србија, а посбно состојбите на Косово и Метохија, (КиМ) најголем број Албанци од КиМ ќе побегнеа во земјите од западна Европа и мал број од нив ќе се вратеа.

По искуството со бегалците од БиХ, тогашната ткн.меѓународна заедница донесе одлука бегалците од КиМ привремено да се сместат во непосредна близина, како би можеле да се вратат по средувањето на состојбите во оваа поранешна југословенска покраина. Во Република Македонија беа прифатени околу 360 илјади Косовари, од кои најголем дел се вратија на Косово, но некои од нив, воглавно Роми, останаа во РМ! Договорот што беше потпишан во Куманово на 10 јуни 1999 година остана мртво слово на хартија! Без сомнение, Милошевиќ сноси најголема вина за тоа што поранешните југословенски републики“, освен Словенија и Хрватска, се најдоа во катастрофална состојба, без реални шанси во догледно време да станат членки на ЕУ!

Република Македонија имаше несреќа поради тоа што со подршка и помош на Милошевиќ за претседател на РМ беше инсталиран Глигоров со цел да го спречи осамостојувањето и признавањето на РМ! Како вазал на Милошевиќ претседателот Глигоров ги упропасти шансите на РМ за зачленување во ЕУ иако во Извештајот на Бадинтер децидно е наведено дека само РМ и Словенија ги исполнуваат условите за признавање и зачленување во ЕУ. Ја користам и оваа пригода да нагласам дека претседателот Глигоров со неговата вазалска политика кон Милошевиќи со неговиот егоцентризам и со одбивањето на понудата на истакнатиот македонски, југословенски и светски дипломат Лазар Мојсов да и помогме на РМ нанесе огромни штети на РМ и на народот! И затоа треба да сноси историска одговорност!

Коста Стоименовски, поренешен дипломат во екс Југославија

КОМЕНТАР НА МАКТЕЛ.МК:

Овие тврдења на дипломатот се контроверзни и донекаде држат вода ако се знае дека токму Глигоров договори мирно заминување на ЈНА што донекаде беше во корист на Милошевиќ да со тоа оружје ги освои Босна и делови од Хрватска, исто така Глигоров дозволи да се крши ембаргото спрема Србија со што режимот на Милошевиќ се снабдуваше со нафта и девизи од извозот на стоки преку македонски фирми, но од друга страна тие потези се во интерес и на македонија да нема жртви од нов фронт со ЈНА и од тотално уништување на македонската економија ако се почитуваше ембаргото 100 посто тоа ќе доведеше уште поголема криза иако веќе имаше 200 000 стечајци од распадот на големиот југословенски пазар па ако го изгубевме и српскиот пазар ќе беше економска катаклизма за народот…

Исто така токму Глигоров ја воведе политиката на ЕКВИ ДИСТАНЦА со што ја дистанцираше земјата од Србија но ја држеше подалеку и од Бугарија… Исто така Глигоров одбиваше да го смени името и да ги реши проблемите со Грција но и со домашните Албанцит кои ги изгубија правата кои ги имаа во земјата со уставот од 1976-та кој им дозволуваше употреба на мајчин јазик и високо образование на мајчин јазик и со тоа проблемите ги остави да вријат и ферментираат што ја дестабилизира земјата во 2001-ва. Од друга страна токму Глигоров ја поврза земјата со САД со што во земјата влегоа маринци и особено агентите на ЦИА со што земјата стана седиште на САД во битката со Милошевиќ што кулминираше со тоа од земјава да се бомбардира Србија 1999-та. Можеби поради тие потези Милошевиќ нареди атентат против Глигоров 1995-та… Можеби Глигоров се одметнал од задачите и договореното со УДБа од Белград и затоа бил казнет со обид за убиство…

         

Најново

Радев се жали: Наместо европска солидарност Бугарија добива цинизам

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Османи: Треба време за транзиција на свеста за нашата улога во НАТО

Sase Ivanovski

Дачиќ: Вучиќ ќе одлучи дали ќе оди или не во Тирана

Sase Ivanovski

СЕ ОСТВАРУВА СОНОТ НА НИКОЛА ТЕСЛА: АМЕРИКАНСКА СТАРТАП КОМПАНИЈА ВЕТУВА ПРЕНОС НА СТРУЈА БЕЖИЧНО?!

Sase Ivanovski

УБИЕН АМЕРИКАНСКИ ДОБРОВОЛЕЦ ВО УКРАИНА-СЕ БОРЕЛ ВО ЕДИНИЦАТА КОЈА Е ЛЕГИЈА НА СТРАНЦИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Камерите го уловија: Пикси нервозно ги пцуеше албанските играчи во швајцарскиот тим

Sase Ivanovski

Германец добил сметка за парно од 1,6 милиони евра

Sase Ivanovski

Тешка сообраќајка среде Прилеп – едно лице итно пренесено во болница

Sase Ivanovski

Колку многу агенти

Sase Ivanovski

Градот Скопје обезбеди додатоци на електромоторни погони за лица корисници на инвалидски колички

Sase Ivanovski

Стефковски: ВМРО-ДПМНЕ заедно со народот, граѓаните дадоа идеи за буџетот за 2023

Sase Ivanovski

Димитриевски оствари средба со претставници од Меѓународното полициско здружение ИПА, разменети искуства и можности за соработка

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Бомба на Палевски:Требаше да се гради храм на масоните во Радишани

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Вечерва се обратив на Политичка академија за социјална демократија, организирана од Прогрес Институт за социјална демократија со поддршка на Фондацијата „Калеви Сорса“ од Финска и Меѓународниот Центар „Олоф Палме“ од Шведска

Sase Ivanovski

Кулеба: На 17 адреси на украинските амбасади се испратени бомби и делови од животни

Sase Ivanovski

Европратеници бараат истрага против Вархеји

Sase Ivanovski

„Гитаријада 2022″ во Куманово

Tamara Ivanovska

Газдите во Германија не сакаат млади работници?

Sase Ivanovski

Русија по ограничувањето на цената: Имаме купувачи, нема на вас да ви продаваме

Sase Ivanovski

Бугарски клуб ќе се отвори и во Кавадарци, но со пристојно име

Sase Ivanovski

Осудените од 27 април бараат ослободување преку Врховниот суд, се чека позитивно мислење

Sase Ivanovski

Новинарите во најголем број досега излегоа на избор за претседател на ЗНМ

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Спремете се за тешка 2023, во Украина нема никакви посеви

Sase Ivanovski

КАНЈЕ ВЕСТ ЈАВНО ЈА ОБВИНИ КИМ КАРДАШИЈАН ЗА НЕВЕРСТВО Ја „уловил“ со познат кошаркар во кревет

Sase Ivanovski

60 ДОЛАРИ ЗА БАРЕЛ ЕУ ја ограничи цената на руската нафта

Sase Ivanovski

ЌЕ НИ ЈА БАРАТЕ НАФТАТА Русија вели дека ЕУ опасно флертува

Sase Ivanovski

570 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ПЛАТИ НА АДМИНИСТРАТИВЦИТЕ Ковачевски го објаснуваше предлог-буџетот за 2023 година

Sase Ivanovski

Пеле останува во болница поради респираторна инфекција 

Sase Ivanovski

Ковачевски: Се согласувам со амбасадорката Агелер во однос на корупцијата, да се пријават сите неправилности

Sase Ivanovski

Шведска екстрадира во Турција осуден член на ПКК

Sase Ivanovski

СП2022: Уго Санчез тврди дека Шпанија намерно загуби од Јапонија 

Sase Ivanovski

Недај боже ќе се најдат-Естонија купува ракетни системи ХИМРАС за 200 милиони долари

Sase Ivanovski

3-ти Декември Меѓународниот ден на лицата со попреченост, денеска го одбележавме со Здружението на лица со телесен инвалидитет Мобилност Скопје.

Sase Ivanovski

Учество на сопругата на претседателот на одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Sase Ivanovski

Муцунски: Општина Аеродром отворена за граѓаните, го креираме буџетот заедно

Sase Ivanovski

Пецаков: Граѓаните се организирани на ниво на месни заедници и имаат свои предлози со суштински потреби за нивните населени места, сите проекти се на нивно барање

Sase Ivanovski

Ковачевски и Бесими: Буџетот за 2023 година – Стабилност, сигурност, одговор на предизвиците и основа за развој

Sase Ivanovski

Претрес во Скопје, пронајдени револвер и муниција, приведено едно лице

Sase Ivanovski

Лефков: Чешиниво-Облешево е отворена за граѓаните, градоначалникот го креира буџетот заедно со народот

Sase Ivanovski

Полициска акција во Арачиново, приведено едно лице по распишана централна потерница

Sase Ivanovski

Новинарите во најголем број досега излегоа на избор за претседател на ЗНМ

Sase Ivanovski

Во Мексико конфискувани 300 килограми таблети фентанил

Sase Ivanovski

Стојковски : Долгот кон приватните превозници е наследен, треба да се подмири. ЈСП има нафта ,жалам што некој портали шпекулираа

Sase Ivanovski

Видео: Албанците во Kуманово славеле што Швајцарија ја победила Србија, полицијата ги разбркала

Sase Ivanovski

Милионерката со 7-мица на лото е баба Доста од Кичево

Sase Ivanovski

Бугарски министер му се закани на холандскиот премиер: Руте да внимава што зборува

Sase Ivanovski

Полицијата експресно го пронајде украденото болничко возило, вратено е на Итна помош Кочани

Sase Ivanovski

Зајкова: Изгласавме резолуција за укинување на роаминг и признавање на универзитетските дипломи меѓу ЕУ и земјите од Западен Балкан

Sase Ivanovski

АД ЕСМ го зголеми производството за 26 отсто во споредба со лани

Tamara Ivanovska

„Гитаријада 2022″ во Куманово

Sase Ivanovski

Украдено возило на Итна Помош во Кочани

Tamara Ivanovska

Мицкоски: Владата и Ковачевски херојски само крадат и прават криминал, купија од странство струја од 33 милиони евра за само еден месец

Sase Ivanovski

Од ограничувањето на цената на нафтата, Украина очекува уништување на Руската економија 

Tamara Ivanovska

(Видео)Бомба на премиерот:Над 100 милиона евра грантови од ЕУ се заглавени во општините затоа што вмровците не сакаат да ги продолжат затоа што ги почнале градоначалници од СДСМ

Sase Ivanovski

Мицкоски: Владата го казнува својот народ зошто не ги гласаше на избори, Општина Штип доби дозвола за издавање на обврзница, владата ја кочи

Sase Ivanovski

Приведен криумчар, пронајдени тројца мигранти од Пакистан

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски од почетокот на Отворен ден во твојата општина: Граѓаните ќе одлучуваат на кои проекти ќе бидат трошени парите од буџетите на општините, работиме транспарентно и отчетно

Tamara Ivanovska

(Видео)Сајкоски: Во Охрид има голем одзив на граѓани кои со своите предлози и идеи даваат придонес за решавање на проблемите во нивните населени места преку буџетот за 2023 година

Sase Ivanovski

Костовски: Граѓаните на општина Бутел  директно  учествуваат во создавање на буџетот на општината за 2023 година, ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш покажа дека е партија на народот и заедно со народот ги носи своите одлуки

Tamara Ivanovska

Претрес во Скопје, пронајдена дрога, приведен дилер

Tamara Ivanovska

(Видео)Бомба на Ковачевски:Од сега субвенции за тоа колку имаат ожнеано а не за тоа колку имаат посеано

Sase Ivanovski

(Видео)Мицкоски: Криминалците од Арачиново се шерифи во овој град зошто добиваат заштита од МВР

Sase Ivanovski

(Видео)Бесими пак ги насмеа новинарите:Баравме на Гугл да видиме какви се тие морски мачки кои беа ослободени од ддв

Sase Ivanovski

(Видео)Премиерот Ковачевски и министерката Тренчевска заедно со корисниците од „Порака“-Неготино, го одбележаа Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Sase Ivanovski

(Видео)Јорданов: Со граѓаните го креираме буџетот за 2023 година во Штип, суштинска потреба е промена на водоводната мрежа и воведување на јавен градски превоз

Sase Ivanovski

Мицкоски: Имаме премиер кој се фали дека имаме повеќе социјални случаи, буџетот не е развоен и нема капитални инвестиции

Sase Ivanovski

Претрес во Скопје, пронајдена дрога, приведен дилер

Tamara Ivanovska

Демант: Немало закани ниту напад кон полициски службеници во Арачиново, случајот е целосно расчистен

Sase Ivanovski

Претрес во Кавадарци, пронајдени оружје и муниција, приведено едно лице

Tamara Ivanovska

126 санкциионирани возачи во Скопје

Tamara Ivanovska

ВМРО-ДПМНЕ: Денес и утре отворени општини за граѓаните, предложи идеја, биде дел од промените што носат иднина 

Tamara Ivanovska

ФЕРО ИНВЕСТ единствен нуди комплетна услуга за проектирање, изградба и откупување на струјата од фотоволтаици

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Спасовски застана во одбрана на тие кои што насилно набркале полицајци од пункт – ново продолжение на епизодата со “пајакот“

Tamara Ivanovska

Предавање на Османи на Колеџот на Европа во Варшава

Tamara Ivanovska

47 санкции за автобуси што вршат превоз на ученици

Tamara Ivanovska

Министерство за правда:Заштедивме 25% електрична енергија во октомври споредено со истиот месец минатата годинa

Tamara Ivanovska

Произведени 12.773 MWh струја изминатото деноноќие, целосно задоволени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи

Tamara Ivanovska

Приведено лице во Струмица за шверц на половина тон суров тутун

Tamara Ivanovska

СДСМ:Три дена молк на Мицкоски, на кого ветувал промена на Уставот?

Tamara Ivanovska

Стоилковски:(ВИДЕО) Данела Арсовска и СДС се во коалиција, Ковачевски потврди имале и средби, плод на коалицијата е директорот на ЈСП кадар на СДС

Tamara Ivanovska
Вчитувам....