Шолц: Русија нема да победи во Украина, ниту ќе диктира услови за мир

Германскиот канцелар Олаф Шолц зборуваше за актуелната ситуација во Украина, каде што се води војна веќе три месеци.

Шолц кажа дека Русија нема да победи во војната и Москва нема да ги диктира условите за било каков мир.

„Путин сериозно ќе преговара за мир само ако разбере дека не може да ја победи Украина“, кажа Шолц.

Следете не на Твитер и на Фејсбук.