Си одам, му напишал на Села на ФБ партискиот портпарол

Екс потпаролот на владата од редовите на ДУИ Шефик Дураки од Арачиново, ја напуштил партијата на Села каде преминал одкако се формиралa Алијанса.

По 5 години членство во партијата Дураку на ФБ објави дека ја напушта Алијансата на Албанците и политиката.

Почитувани пријатели, колеги и соработници. Толку беше! Денеска завршува сиот мој политички ангажман во Алијансата за Албанците. Пет години работевме и негувавме опозициски дух, жртвувајќи се во секој момент, секогаш верувајќи дека промените може да се случат. Заедно постигнавме одлични резултати, запознав и стекнав многу искрени и идеалисти пријатели и другари во Алијансата за Албанците, за што сум горд, и ќе продолжам да бидам ваш пријател. Мојата политичка активност во Алијансата за Албанците е видлив, лесно евидентна и пред се многу транспарентна и искрена, но нема простор да продолжам да работам, тие ги знаат причините и јас им кажав на оние кои треба да знаат, за пријателите и моите другари оваа одлука воопшто не е изненадувачка затоа што многупати сме дебатирале на оваа тема.

Сакајќи да ве поштедам од каква било непродуктивна (можеби и ниска) дебата, не сакам да навлегувам во детали за причините за донесување на ваквата одлука за напуштање на Алијансата за Албанците. Времето е најправеден сведок и судија, се во свое време и место. Им благодарам на многуте искрени активисти со кои соработував долго време и кои многу ги ценам. Мојата политичка борба против оваа власт ќе продолжи, бидејќи оваа власт одамна мораше да си замине, но за жал таа сè уште владе, но се уште има време и можност да се направи се за да се смени оваа власт.

Со почит: Шефик Дураку, наведува на ФБ поранешниот портпарол во партијата Алијанса на Албанците

Партиски извори велат дека Дураку му е лут на Села оти неговото име не се нашло согласно договорот со градоначалницката на Скопје луѓе од партијата на Села да добијат позиција во град Скопје како возврат за подршката што Алијансата и ја даде за избор на градоначалничката позиција.

sunwin web sunwin.apk mới nhất game bài sunwin

tải sunwin apk

sunwin

game sunwin sunwin tài xỉu sunwin tài xỉu

tải sunwin