СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ ВО БРАТИСЛАВА СЕ СРЕТНА СО ЛИДЕРКАТА НА ОПОЗИЦИЈАТА ВО БЕЛОРУСИЈА, ТИХАНОВСКАЈА

Вчера претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски имаше прилика да се сретне со симболот на отпорот против режимот во Белорусија, лидерката на опозицијата, Светлана Тихановскаја.

Претседателот имаше средби и со повече политичари, меѓу кои Мирослав Лајчак кој е преставник на ЕУ за западен балкан и ги води преговорите Србија – Косово.

Северна Македонија е подготвена да ги почне пристапните преговори со #ЕУ и очекуваме тоа и формално да се случи до крајот на оваа година, за време на германското претседателство.

Денеска во Братислава имав можност на специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина и други прашања за Западен Балкан, Miroslav Lajčák и лично да му се заблагодарам за нашата континуирана комуникација за теми од заемен интерес.

#GLOBSEC2020

sunwin club

sun win

game bài sunwin tải sunwin game sunwin

sunwin

sun win