ТЕМИ СО КОИ ЌЕ НАСТАПАМ ВО ДУЕЛОТ СО ДЕЧКИТЕ ОД БОЈКОТИРАМ: Десет големи лаги на ДВИЖЕЊЕ БОЈКОТИРАМ

* реклами —————————————————————————————————————————————

————————————————————————————————————————————————-

На утрешната дебата со Пази Леџа, Никса и Петар во 21 часот на Јутуб каналот на Движење Бокотирам и на нивната фб страна, линк овде, ќе настапам со следниве теми и тезите за нив:

1. Смената на името беше нелегално
2. Живееме во диктатура
3. Груевски беше најдобар премиер
4. Заев е предавник
5. Илинденците не се бореле за ова
6. Зарем ни најмалку не ви затрепери срцето од гордост и среќа кога го видовте Заев седнат на иста маса со Трамп на самитот на НАТО во Лондон
7. Жива среќа што Движење Бојкотирам се поразени
8. Зошто имаме толку различни погледи на работите, а сме сите интелигентни, начитани, образовани и сме при здрав памет и си ја сакаме државата?
9. Зошто дебата?
10. Бидете среќни што сте поразени, од дрвјата не ја гледате шумата

* реклами —————————————————————————————————————————————–

————————————————————————————————————————————————————

1. Смената на името беше легално. Имаше референдум, народот беше прашан, народот реши да не одговори на прашањето, тие што одговорија околу 600 000 рекоа да, исто толку гласови прават и владино мнозинство, пратениците кои имаат право да одлучуваат за иднината на земјата одлучија да се прифати договорот од Преспа. Завршена приказна, сите тие теории на заговор дека е направен насилнички насилен нелегален акт се приказни за мали деца

2. Тезата дека живееме во диктатура е смешна теза. Објективно, реално, живееме дури во една анархија, хистеријата е производ на слободата, да немаше слобода немаше да има хистерија, а сведоци сме дека има хистерија за се и сешто. Доказ дека нема диктатура се порталите на Геро и Трендо, погледнете колку само реклами има на нив, значи фирмите не се плашат да се рекламираат на најголемите РУШИТЕЛИ на власта, портали каде премиерот е прикажан како лудак како простак како ментално заостанат, значи нема атмосфера на страв во земјава ако го критикуваш премиерот или власта нешто ќе ти се случи и тоа треба реално да се признае. Порталите Плусинфо и Офф Нет се најпрофитабилни портали во земјава со месечни приходи од над 20 000 евра од реклами, тоа лесно може да се провери во УЈП со годишните сметки на фирмите кои ги издаваат овие портали а се гледа од безбројните реклами на нивните портали и ако се знае дека нивните цени се меѓу најскапите на интернет просторот, на пример цените на Мактел.мк се до 20 пати пониски…

* реклами ——————————————————————————————————————————————-

———————————————————————————————————————————————————

3. Груевски беше најлош премиер затоа што крадеше, казнуваше, владееше диктаторски, парите се трошеа недомаќински и земјата беше изолирана и изгубивме 10 години во серозни реформи и етаблирање во сериозни сојузи кои ќе се одразеа позитивно врз животниот стандард. Да велиш дека сега живееме во ХУНТА и РЕЖИМ а велиш дека Груевски е најдобар премиер, тоа е тежок ОФСАЈД во тезите. Но вие го цените неговиот инат кон западот што беше пресметан ПР трик за владеење дома, нему му беше важно пљачкосувањето и моќта која му беше како афродизијак, просто тој не можеше да помисли да изгуби на избори и да престане да биде премиер. Инаку мислам дека вашето обожавање на Грујо е малку резултат и на немање чувство за емпатија кон сите жртви на неговиот режим, немате капацитет да се ставите во кожата на оние кои беа тепани, апсени, објекти им беа кревани во воздух, бркани од работа т.е сотрени итн итн итн…

4. Заев не е предавник затоа што задачата на политичарите е државата да ја носат напред на безбедносен и материјален план без да народот изгуби идентитет или без да бидеме значајно посрамени и поразени. Договорот од Преспа беше балансиран колку што е тоа можно. Војни се воделе за земјите да дојдат до пристаништа, нафтени полиња, рудни наоѓалишта, плодни почви и секако за слобода, а ние сето тоа го добивме со смарт државничка политика на Заев. Тој е бизнисмен кој наместо да шета по светот и да ужива во хедонизам реши по цена на живот и затвор на себе и своите блиски да руши режим за земјава да оди напред, да престане иселувањето во блиска иднина за да не бидеме на дното на европа по животен стандард и по сите облици на цивилизациско живеење што ќе рече здравство, образование, патишта, екологија, правда, криминалитет, и безбедна средина во однос на конфликти со соседи до малцинства итн итн, по тие мерила Зоран Заев е најголем патриот што го видела оваа земја од антика па до ден денеска.

* реклами ——————————————————————————————————————————————-

—————————————————————————————————————————————————

5. Никса на една трибина во Битола вика Илинденците не се бореле за ова, ја не сум ги слушнал да споменат ЕУ и НАТО. Ова е народски кажано ПРАВЕЊЕ НА ТОШО, смешно е да не се претпостави дека илинденците би биле среќни ако Македонија биде членка на НАТО и ЕУ, што значи она што тогаш било само една идеја сега биде една реализирана стварност, една средена, богата, безбедна, респектирана напредна земја со среќен богат народ, дека тоа не било нивната цел и идеја, тоа е како да кажеш дека родители на дете не би сакале детето еден ден да биде богат успешен среќен здрав зрел човек реализиран со многу капитал прошетан по светот слободен, човек кој знае да прави мудри итри компромиси за да си отвори пат да напредува во животот.

6. Една мала земја која пред 20 години ја имаше на ЦНН како безмалку се распаѓа, бегалски кризи, ембарга, повлекување на ЈНА, криза во 2001-ва, атентати на претседатели, 10 години режим, крвав пир во собрание и сето тоа потоа средено излечено и една мала Македонија седи на маса со моќните САД, Франција, Германија, Италија, Канада итн на 30 земји членки на НАТО, тоа е историски успех за земјата и народот, 1 милион пати појако од секој успех на Вардар, фудбалери, ракометари, кошаркари на некое спортско првенство

* реклами —————————————————————————————————————————————–

—————————————————————————————————————————————————

7. Вашиот пораз е голема победа за Македонците и Македонија и сите што живеат во неа. Спречувањето на напредокот на Македонија кон НАТО и ЕУ ќе значеше сигурен воен распад на земјава, тоа што сега го гледаме на тв во Нагорно Карабах, тие изгорени куќи, сркви, тие убиени илјадници војници и цивили ќе беа глетки низ нашата земја. Албанците својот сон за голема Албанија наместо во ЕУ ќе го бараа со воени методи, гледаме дека Бугарскиот сон за Сан Стефанска Бугарија не е умрен туку напротив е пожив од кога и да било, Србија и ден денеска преку црквата покажува интерес за оваа територија, така да ќе беше овде пак повторување на балканските војни, вашиот план ќе беше туркање на земјата токму во тие насоки и фала богу што не успеавте и што сте поразени.

8. Одговорот лежи во различното ценење на нештата, на одредени поими им даваме многу поголема важност за разлика од други поими и општествени теми. На пример за вас од Бојкотирам многу поважин се симболите и принципите. Вие мислите дека знаме, име, химна итн се од пресудно значење за една држава и не смее да се чепкаат по цена на државно крахирање. Исто така робови сте на принципите исто по цена на државен крах, не сакате да попуштите на поголеми соседни држави по никоја цена. Што ќе биде последица од тоа не ви е важно. Ние, ЗАЕВИСТИТЕ, повеќе ги цениме следните поими – просперитетна иднина, државна безбедност, меѓуетничка толеранција и соживот, правда, висок стандард т.е високи плати висока вработеност, поквлитетен живот што значи нови болници, нови школи нови улици безбедни патишта нови коли нови куќи екологија голем наталитет здрава нација, спречување на иселувањето, полна државна каса, полиција и војска со нова опрема, евтини и стабилни енергенси итн итн… Како последица што ова ни е на прво место, може да настрада некој државен симбол и може да биде прекршен некој принцип па може да се влезе во некаков компромис со соседите кој вака личи на попуштање и понижување, но тоа нас едноставно не ни е на прво место на важните нешта. Што значи ние и двете групи сме патриоти кои и мислат добро на државата, само што за нас некои нешта се поважни од другите нешта. Имаме различен поглед на она што е поважно од друго нешто, не дека сме едните предавници и купени а другите се некакви дисиденти и светли ангели, сите сме исти со различно гледање на животот.

* реклами ——————————————————————————————————————————————-

—————————————————————————————————————————————————–

9. Дебата е според мене корисна затоа што се намалува онаа тензија која може да реезултира со нов 27-ми април, корисно е да се запознаме а не да живееме во некакви фантазии еден за друг, ние за вас да велиме дека сте фанатици лудаци и руски ботови а вие за нас да велите дека сме предавници курви и пиони на западот, едноставно и едното и другото не е точно, и двете страни сме луѓе од крв и месо со семејства со деца со родители и пријатели и штета би било ако ова произведе пак некаква граѓанска војна каква што сме имале во минатото а и скоро имавме еден таков инцидент, 27-ми април наликуваше на тие крвави пресметки по кафаните во Софија и Солун пред 100 години… Ние нема да го смениме мислењето едни на други со овие дебати, но добро е да се запознаеме за и понатаму да дебатира и ок е и да се мразиме но таа омраза да не премине во фанатизам и тероризам за кој после ќе жалиме и едните и другите.

10. Политиката не е безопасна, од дрвјата не ја гледате шумата. Вие од Бојкотирам не треба да се тажни што сте поразени на политичката сцена, треба да сте среќни што вашите визии не се реализирале, затоаш што тие визии во пракса ќе значеле нова Босна на балканот, земјава ќе беше во крв до колена, разрушени куќи, деца сираци, расплакани мајки на гробишта на фудбалски стадиони претворени во масовни гробници, нови конвои со трактори товарени со кревети и шпорети, гушнати дечиња со мачиња и кутриња наквасени изгладнети со коса нешишана… Вие треба да сте ни благодарни нам Заевистите што се испречивме пред вас за да не ги реализирате вашите политики.

Вие од дрвата не ја видовте шумата, загледани во симболите и принципите и македонскиот инает вие не бевте свесни дека ја турката земјата во бездна во амбис полн со крв. Вие ме потсетувате на оние наши граѓани, меѓу кои имам и таков комшија во Кратово, кој за едно метро меѓа со комшијата се исклаа со секири и сега е уште во затвор човекот, не створи фамилија, животот го помина сам во зандани осамен тажен поради 5 минути непромисленост и заслепено држење до меѓата, а сега да ја мрднеше едно метро таа меѓа ќе имаше двор полн со деца и внуци и среќен живот полн со убави спомени наместо живот поминат во тага и осаменост. Промашен живот.

* реклами ——————————————————————————————————————————————-

—————————————————————————————————————————————————–

Има многу земји кои се слични на мојот комшија, непромислено не ја искористиле шансата и сега живеат многу тажен живот, тука мислам на земји како Украина која остана без пола од своја територија, потоа Ерменија, Србите во Хрватска кои беа од таму протерани поради политиките на водачите во Краина, Босна генерално, Србија генерално во однос на изгубените територии и бомбардирањето на НАТО, Палестина, Либан, Северна Кореја итн итн…

Еве замислете како сега би политички менаџирале со распадот на Југославија ако ги прашате Караџиќ, Младиќ, или да се живи Туџман, Изетбеговиќ или Милошевиќ тие кога би знаеле дека нивните политички визии ќе резултираат со 1 милион иселени и 200 000 загинати и уште толку инвалиди и силувани и сираци и ментално оштетении од војната, што мислите дали би закочиле малку и би барале мирни начини на раздвојување кое бара и многу болни компромиси кои на крај пак ги направија во Дејтон?!
Или го слушам сега премиерот на Ерменија вика леле требаше да прифатиме компромис со Азербејџан, ама доцна е откако загинаа 2500 млади војници и се иселија 50 000 Ерменци и се изгореа стотина села и градови?!

* реклами ——————————————————————————————————————————————-

—————————————————————————————————————————————————–

Вие дечки од Бојкотирам не ми изгледате на злобници, не сте психопати, ни сте ретардирани, но само сте малку недозреани луѓе кои како да не разбираат дека во животот не треба да се биде роб на некои работи кои би требало да му помогнат на човекот да оди напред, а не да го кочат да иде напрд, име, знаме, устав, химна сето тоа не е од бога дадено, сето тоа е човечка креација за да му помогне на народот на оди напред а не народот да биде роб на тие симболи и да ја жртвува иднината и просперитетот и опстанокот робувајќи на тие нешта, главно нешто на народот треба да биде прогресот и да не заостане зад другите народи, да не биде прегазен од времето, народот да не се исели по светот, земјата да не стане празна школка или пак се распадне затоа што не е членка на моќни безбедносни и политички алијанси, зарем ви е помила земјата да ја нема во реалноста но да ја има во песните како била храбра и непокорна или обратно, да ја има во реалноста, народот да е богат и среќен но песните да не се со такви тематики туку да се за љубов, кафани, жени, итн…

* реклами ——————————————————————————————————————————————-

—————————————————————————————————————————————————–

И за крај, замислете сега некој на Курдите да им понуди држава и да им каже ок ќе имате своја војска свои граници своја држава, своја валута свои медиуми свои судови своја полиција само државата ќе се вика Централен Горен Курдистан наместо Република Курдистан, што мислите тие ќе прифатат и ќе слават цела година со петарди и тапани и зурли или ќе го одбијат тој предлог?! Вие детски мислите дека секој народ заслужува да има перфектна држава како што сака, детски избегнувате да се помирите со неправдата во светот во животот, моќните владеат, ваше е да се прилагодите да се снајдете а не да плачете како калимеро зошто светот не е идеален. Еве вие во животот зарем не сте премолчале или не сте направиле компромис со вашиот шеф, вашиот комшија, вашиот брачен партнер, роднини на вашиот партнер, некоја будала што ви свири на семафор, некоја будала на шалтер итн итн. Секој ден сите ние правиме по 10 компромиси минимум, трпиме неправди, тоа е дел од животот, се фокусираме на она што е најважно, прогресот, кариерата, фамилијата, на први да однесеш дома плата, да бидеш тука за да помагаш за децата за домот а не да си во затвор полн со идеали и принципи но дома да живеат бедно додека ти го исправаш, треба ти да се прилагодиш на светот а не да бараме светот да се прилагоди на нас…

Link with us
Game bài đổi thưởng