ТОП 7 НАЈИДИОТСКИ ТЕЗИ И НАРАТИВИ НА МРЧАТОРИТЕ СО КОИ СЕ НАПАЃА ЗАЕВ ОКОЛУ СКАНДАЛОТ СО САШО МИЈАЛКОВ

Пишува: Саше Ивановски Политико

1. Прво се напаѓа зошто избегал кримосот и крива била владата?! Демек владата односно МВР требало како каубојци да влезат таму во Мериот да скршат врати со нога и да го уапсат Мијалков и таков да го однесат во полициска станица и да го држат 3 дена додека да се донесе мерка за притвор, за да не избега?!?!

Чекајте бе вие дали се слушате што барате од МВР??? Без налог од ОЈО без налог од суд да идат да апсат народ само затоа што на некому некој му се чинел криминалец? Мене пола држава ми се чинат криминалци, ама ако почне МВР да апси така од што му текнало на министерот или премиерот, ојде државата у три лепе пизде материне со се нашите амбиции за ЕУ а може и од НАТО да не избацат по брза постапка!

2. Зошто АНА и БЈБ и АР, значи трите агенции и институции за јавна безбедност, плус претпоставувам мислат и на военото разузнавање, зашто они не знаеле дека Сашо ќе бега? Епа и нив им треба бе луѓе наредба за некого да следат, судот и ОЈО се оние кои одлучуваат кој и како и зашто треба да биде следен? Ако ОЈО отворело истрага по индициите дека Сашо ќе бега и поради таа истрага судот дала нардба за ПИМ мерки тогаш АНА, БЈБ и другите агенции ОТА мота итн, ќе почнеле да го следат Сашо и неговите телефони мејлови итн и ќе утврделе дека човекот се договара да бега, без тоа АНА и ОТА и АР и цел тој апарат е неупотреблив, па баш и затоа САШО Е ОСУДЕН БЕ ЛУЃЕ ЗАТОА ШТО ЈА КОРИСТЕЛ ДБК КАКО ЌЕ МУ ТЕКНЕ НА ОНАКВОТО!!!

3. Зашто Заев уопште координирал и се замарал да го враќа кога веќе избегал, за тоа си има ОЈО си има судови што има Заев да се меша во судството и да го враќа?!?!?!

Глеј сега лудило, прво се обвинува МВР зошто не го следело незаконски, а сега се бара Заев да седел на страна и да гледал сеир?!?!? Он само замолил можеби и на повисок тон да се направат силни напори Сашо да се врати и ОЈО и судот ги прифатиле тие апели, но сепак се што е правено е со согласност и одговорност на главните луѓе на ОЈО и судот, се работи за обична заедничка координација на сите власти во земјава, извршна, судска и законодавна, и нема тука ништо спорно затоа што бегството на Сашо е проблем не само судски туку и државен, ќе добиевме веднаш казни од ЕУ ќе имавме негативен извештај, нашиот пак кон ЕУ ќе беше стопиран на неодредено време па и ако сакате ќе паднеше владата па нови избори па нови штети врз економијата иако тоа е најнебитно од сите штети што ќе се десеа…

4. Сашо Мијалков испаднал голем фраер што си избегал па си се вратил и уште е во домашен притвор а не во затвор?

Абе каков црн фраер, мораше да се извинува како обичен клошар на цела држава цела влада, се посрами човекот, бледа сенка од она што еднаш беше, бог на кој името не смееше да му се спомене, сега му се смее цела држава. Починатиот Амди Бајрам си најде замена во својот верен другар како тема на исмевање во земјава. И каков е тој чалам кога мораш да бегаш во гепек како обичен кримос па мораш да си се вратиш како кутре и да прифатиш дека те чека најмалце 10 години ќорка, тоа ли е успех и триумф?

Триумф е што Заев го сруши од власт, го натера да му помогне со амандманите за влез во НАТО и пак го стрпа во затвор па уште и го натера да му се извинува пред камера. Тоа се вика ТОТАЛЕН НОКАУТ!

А тоа што ќе бил во куќен притвор, сепак ОЈО имал право да се договара со него, тоа е нормално секаде ако малку пратите светска криминалистика, секаде судовите и обвинителите се ценкаат со криминалците па за возврат на информации предавање мирно без пукање признание на дело итн итн им нудат помали казни и други бенефиции со цел да се заштедат државни ресурси животи и пари а и да се решат што повеќе случаи, во овој случај тоа што Сашо сам се предаде значеше заштеда на време на илјадници полицајци кои ќе морале да го бараат низ земјава а можноста и да се деси некој инцидент па некој и да загине во таквите ризични потери, за возврат на Сашо му е понудено да седи затворен дома и тука нема ништо спорно, многу бргу тој ќе оди да лежи затвор во Идризово и таму нема да има ВИП статус ќе биде обичен затвореник.

5. Заев бил договорен со Мијалков и целата оваа работа е театар. Шансите за вакво нешто се многу мали, затоа што сепак е направена политичка штета врз власта иако проблемот се реши со позитивен исход и тоа многу ќе му помогне на Заев. Но сепак штетата е голема и нема логика Заев сам да си прави вакви авто голови, така да оваа теза е ретардирана.

6. Зошто Сашо дошол во ОЈО без некој по пат да го уапси? Па веќе се било договорено со неговите адвокати, паднал договор он да се предаде во ОЈО пред тоа Мишко добил дојава дека има таков договор и Сашо му било дадено шанса и да се извини што веројатно било дел од дилот со ОЈО и тоа е тоа, што се крева сега лажна паника кога се работи за договор со ОЈО каде МВР било послушник на она што ќе нареди ОЈО, треба да разбереме дека МВР е само извршител на она што ќе падне наредна од ОЈО и судот.

7. Системот се избрукал комплетно.

Па да ви кажам право, откако се деси мал лапсус и несмасност, потоа системот почна добро да врти и да меле се пред себе и тоа што Сашо како посран мораше да се врати значи дека системот баш добро почнал да функционира и тоа многу ме радува, остајте што ве лажат овие паничари мрчатори и лажови од опозицијата, системот баш добро работи и затоа Сашо е таму кај што е а не на слобода или пак не дај боже на моќна функција како што беше…

Бонус 8. Зошто Заев т.е системот му се заканил на Сашо со децата и хотелот и фирмите?

ОЈО и судот имаат право да му понудат на Сашо два третмана, ако соработува и ако не соработува со институциите. Ако е тука, не бега оди на рочишта тогаш добива еден малце помек однос, ако бега и не е достапен тогаш државата има право да употреби малце порадикални мерки. Што се однесува на децата и сопругата, ако не се вратеше Сашо ќе имаше дело бегство што е кривично дело и тие што му помогнале ќе одговараат кривично, а ОЈО имало силни докази дека синовите и сопругата знаеле дека ќе бега а не пријавиле што самото по себе е помагање на кривично дело според кривичниот законик и се казнува со пола затворска казна од казната за делото што е помогнато.

п.с Нај момент од целава оваа збрка ми се збунетите куртони кои се најдоа во небрано со таков епски пресврт на настаните за само неколку дена па така збунети и извадени од шини, синоќа главниот глодур на Алфа, куртон прве класе, Горан Момировски почна едно време да го брани Сашо Мијалков бил жртва на диктаторот Зоран Заев кој му се заканил по децата и имотот, што слепо почна да го следи и неговиот батлер, едно буце на Алфа по име Драган. Но за едно 5 минути им текна дека се во офсајд и контра ВМРО ДПМНЕ кое им дава плата, па почнаа да се правдаат зошто го бранат Сашо Мијалков, кого само еден ден пред тоа го правеа македонскиот Пабло Есксобар кој бил во дил со Зоран Заев…

Link with us
Game bài đổi thưởng