ВАКА ТРЕБА И ВО СКОПЈЕ ПРЕД РУСКАТА АМБАСАДА – Протест пред руската Амбасада во Софија

Граѓански протест под наслов „Стоп за Путин“ вечерва се одржаа пред руската Амбасада во Бугарија,

Насобраните, меѓу кои имаше и претставници на украинската дијаспора во Бугарија, го изразија своето несогласување со ставот на Русија за таканаречените Доњецка и Луганска област во источна Украина. Тие носеа украински знамиња и постери „Стоп Путин“, а палеа и свеќи.

Протестот пред руската Амбасада во Софија го обезбедуваше бугарската полиција.

Меѓу демонстрантите не беа само украински граѓани и јавни личности, туку и новинари, како и Цецка Бачкова, кандидат за лидер на Демократска Бугарија и претседателски кандидат Горан Благоев.

game sunwin sunwin apk sunwin.apk mới nhất

sunwin.apk mới nhất

sunwin club

sunwin

sun win