8.8 C
Скопје
28/11/2022 15:11
МАКТЕЛ

   

Тренчевска: Борбата против насилството мора да биде постојана, специјализираните советувалишта се значајна поддршка за жртвите

 

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска го посети специјализираното советувалиште за жени и девојки жртви на родово засновано и семејно насилство и нивните деца, ЕХО – Штип.

 

На настанот беа присутни и претставници на меѓународната организација УН ВОМЕН и Асоцијацијата за здравствена едукација и истражување – ХЕРА, со чија поддршка се воспостави ова специјализирано советувалиште во Штип.

Од отворањето на советувалиштето за неполна година, за бесплатна правна помош и психо-социјална поддршка се обратиле 176 жртви на насилство.

„Борбата против насилството мора да биде постојана и преку разни форми на помош и поддршка на жртвите на насилство, заеднички да се спротивставиме со цел негово целосно сузбивање,“ рече министерката Тренчевска.

Таа посочи дека од голема важност е воспостaвувањето на вакви советувалишта во што поголем број и опфат на сите плански региони затоа што на тој начин се овозможува тие да бидат блиски и достапни до граѓаните односно жртвите на насилство.

„Заложбата на Владата и Министерството за труд и социјална политика, и по ратификацијата на Истанбулската конвенција и донесувањето на Законот за спречување и заштита врз жените и семејното насилство е проширување на сервисите за жртвите на насилство, но исто така од големо значење е и воспоставување на сервиси кои ќе работат и со сторителите на семејно насилство, затоа што семејното насилство е комплексен проблем,“посочи Тренчевска.

Во изминатите 10 месеци ЕХО обезбедила над 200 специјализирани советувалишни услуги со техничка и менторска поддршка на ХЕРА и со финансиска поддршка од Европската Комисија, обезбедена преку македонската канцеларија на УН ВОМЕН.

„ХЕРА посветено работи на развивање на капацитетите на локалните даватели на услуги, за тие да можат да им подадат рака на жените и децата што преживеале насилство. Меѓу нив се и жени и девојки со попреченост, како и жени и девојки од рурални средини кои најверојатно не би можеле да добијат помош доколку таа не е локално достапна. Се стремиме кон тоа ваквите услуги да се бесплатно достапни за жените и девојките низ целата земја, во што клучни се мултисекторските тимови и соработката меѓу државниот и граѓанскиот сектор“, нагласи Елизабета Божиноска, програмска директорка на ХЕРА.

Весна Ивановиќ-Кастаред, раководителката на канцеларијата на УН ВОМЕН (UN Women) во Скопје, ја истакна важноста од темелното спроведување на Истанбулската конвенција и напорите што УН ВОМЕН ги прави во нашата земја. Активностите на ова тело на Обединетите Нации за родова еднаквост и зајакнување на жените се фокусираат на обезбедување поддршка за граѓанскиот сектор за да може да се исправи пред предизвиците што ги налагаат самата меѓународна конвенција како и обврската на државата да ја спроведе истата. Ова подразбира и обезбедување одржливост на ваков вид специјализирани советувалишта за кои потребата е повеќе од очигледна.

„Жените жртви на насилство треба да ја добијат помошта која им е итно неопходна, да знаат дека има каде да се обратат, да бидат заштитени и да добијат совет и поддршка. Затоа постоењето на вакви центри и обучен кадар е од суштинско значење. Во исто време работиме и на подигнување на свеста дека било која форма на насилство врз жените е неприфатливо кршење на човековите права, и не треба да се толерира. Телото на ОН за родова еднаквост и зајакнување на жените во соработка со сите партнери продолжува да пружа поддршка за спроведување на Истанбулската конвенција,“изјава Весна Ивановиќ-Кастаред.

Овие бесплатни специјализирани услуги се овозможени преку проектот „Обезбедување бесплатна правна помош и психосоцијална поддршка за најмалку 200 жени припаднички на малцинствата и ранливите групи.

„Потреба за вакви услуги постои, заради што е исклучително важно да се обезбеди нивната одржливост. Нашите услуги ги користат не само жени од Штип, туку и од околните места во регионот. Работиме и со лица со попреченост, при што спроведуваме посебен протокол за работа, како и со лица од локалните малцински заедници“,изјава Бети Пејева.

Во текот на оваа година, ХЕРА, преку неколку специјализирани обуки и со постојана менторска поддршка, работи на развивање на капацитетите на ЕХО, заради обезбедување висококвалитетни и стандардизирани услуги.

Едукативно-хуманитарната организација ЕХО – Штип повеќе од 20 години работи на обезбедување поддршка на жени и девојки жртви на родово засновано и семејно насилство, а од ноември минатата година успешно раководи и со ова специјализирано советувалиште.

   

Најново

Универзитетот „Мајка Тереза“ во Скопје ќе добие инфраструктурен кампус, Шаќири присуствуваше на поставувањето на камен темелникот

Sase Ivanovski

Поевтинуваат горивата, Бислимовски вели: Не можеме да влијаеме на крајните цени!

Sase Ivanovski

Штрајк на железничарите во Австрија, бараат повисоки плати

Sase Ivanovski

Рашковски со кривични пријави за обвинители за сторени пет кривични дела

Sase Ivanovski

Симеон Саксобурготски за оштетувањето на клубот: Напаѓачите да прочитаат меѓународни книги за Цар Борис Трети!

Sase Ivanovski

Ден на албанското знаме: Пред 1000 приврзаници во Александар Палас, лидерот на ДУИ Али Ахмети ги читаше имињата на сите загинати борци на УЧК во 2001ва

Sase Ivanovski

(Видео)ГО ИЗВАДИЈА ОД ШИНИТЕ ПРЕД ДА ПОМИНЕ МЕТРОТО Њујорчанин имаше среќа, полицајците брзо реагираа

Sase Ivanovski

ВОЗОТ ПРЕГАЗИ ПЕШАК Несреќата се случила на мостот кај Маркова Река

Sase Ivanovski

Исусе Христе-Ламбе паликуќа ќе води бидникова поворка на МПЦ?!

Sase Ivanovski

САЛМОНЕЛА ЈА КРЕНА НА НОЗЕ СЛОВЕНИЈА Се води истрага за труење со тартарски бифтек

Sase Ivanovski

ВО СЛОВЕНИЈА ПАДНА ПРВАТА КАЗНА ЗА РОДИТЕЛИ-ИНФЛУЕНСЕРИ 1.500 евра поради користење на децата за промоција на производи

Sase Ivanovski

ВЕРУВАЈТЕ, НЕ БИ САКАЛЕ СЕГА ДА СТЕ НА ХАВАИ Еруптираше најактивниот вулкан на светот – Мауна Лоа

Sase Ivanovski

Бегај и врачи албанско државјанство на Дуа Липа и рече „Таа е наша гордост”

Sase Ivanovski

По вчерашниот струен удар во Маџари: Тинејџерката со изгореници од трет степен на 30 отсто од телото

Sase Ivanovski

Полицијата претепа и уапси новинар на Би-Би-Си за време на протестите во Кина

Sase Ivanovski

АВМУ со осуда на однесувањето на поранешниот министер за правда Јашари кон новинарка од „Фокус“

Sase Ivanovski

Интервју со Азески: Бизнисот ги знае информациите неколку месеци однапред, но знаењето не се користи

Sase Ivanovski

(Видео)Митева: Нападите врз новинарите и медиумите се резултат на нивниот став од незаконското работење, бараме итни оставки

Sase Ivanovski

(Видео)Митева: Еден директор во владата на Ковачевски дава тендер на сопругата на друг директор во владата на Ковачевски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Антовски: На криминалите во РЕК Битола им нема крај

Sase Ivanovski

Србите ги уапсија: Украинец и Унгарец се обиделе да влезат во Македонија со 268.000 евра

Tamara Ivanovska

Киев: Русите во Украина оштетиле околу 32 илјади цивилни објекти

Tamara Ivanovska

Бесими: ЕБОР продолжува со силната поддршка за реализација на капиталните инвестиции

Tamara Ivanovska

МАКЕДОНИЈА ВО БЕЛО Зимска идила на планините, метеоролозите најавуваат уште снег

Tamara Ivanovska

ПЛАТЕТЕ НИ ГО ТОА ШТО СМЕ ГО СРАБОТИЛЕ Превозниците со јасна порака од протестот кон Арсовска и кон ЈСП Скопје

Tamara Ivanovska

МАФИЈАТА ПАДНАТА НА КОЛЕНА Разбиен е „суперкартелот“ одговоерен за третина од кокаинот во Европа

Tamara Ivanovska

Исповед на девојка која излезе од CEKTA: Моите 12 години во ПEKOЛОТ на Јеховини сведоци!

Tamara Ivanovska

Министерство за транспорт и врски: Заштедивме 47% електрична енергија споредено со истиот период минатата година, мерките носат резултати

Tamara Ivanovska

Герасимовски: Финансиската поддршка за пензионерите ќе биде исплатена до крајот на следниот месец

Tamara Ivanovska

Бесими: Капиталните инвестиции и развојот приоритет на Владата, ЕБОР продолжува со силната поддршка за нивна реализација

Tamara Ivanovska

Спасовски: Постигнати се добри резултати во санкционирање на насилството врз жени, но имаме уште многу работа во неговото превенирање

Tamara Ivanovska

ЖЕНИТЕ ОТКРИЛЕ ШТО ГИ ИЗНЕНАДИЛО НАЈМНОГУ КОГА СТАНАЛЕ МАЈКИ Мајчинството не остава време за себе

Tamara Ivanovska

НЕ КОРИСТИ ТЕЛЕФОН ДОДЕКА ВОЗИШ Секој повик може да почека!

Tamara Ivanovska

Хуманитарецот Александар вети дека ќе му изгради нов дом на кумановското семејство со пет деца

Tamara Ivanovska

Ватикан сака да посредува меѓу Русија и Украина

Tamara Ivanovska

Драма на концертот на Брена: Шест пензионери се онесвестиле, еден прескокнал ограда и се качил на бина

Tamara Ivanovska

НАГРАДАТА „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ЗА АКАДЕМИК ВЛАДА УРОШЕВИЌ, КАРДИОХИРУРГОТ САШКО ЈОВЕВ, УМЕТНИКОТ ИСМЕТ РАМИЧЕВИЌ И ПРОФЕСОРОТ АФРИМ ОСМАНИ

Tamara Ivanovska

Кога градот престанува да биде Град

Tamara Ivanovska

Македонскиот државјанин осомничен за трговија со мигранти задржан во притвор во Софија

Tamara Ivanovska

КИНЕЗИТЕ СИ ПОСТАВИЛЕ СВОЈ КАРДИНАЛ ЗА КИНА, НО ВАТИКАН НЕ ГО ПРИЗНАВА

Tamara Ivanovska

САД ПЛАНИРААТ ДА И ДАДАТ НА УКРАИНА РАКЕТИ СО ДОСТРЕЛ ОД 200КИЛОМЕТРИ

Tamara Ivanovska

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: КОМИСИЈАТА ДА НЕ ПРЕГОВАРА ЗА ИСТОРИСКИ ПРАШАЊА ПОВРЗАНИ СО ОА

Tamara Ivanovska

Талат Џафери: Срдечни честитки по повод албанскиот национален празник, 28 Ноември – Денот на знамето

Tamara Ivanovska

Казакстан сака да ги национализира енергетските компании откако остана без греење на минус 30

Tamara Ivanovska

Русија сака да го ликвидира Лукашенко и да ја преземе белоруската армија?

Tamara Ivanovska

„Мавровка“ блокирана, протестот ќе трае до исполнување на барањата

Tamara Ivanovska

Сообраќаен хаос во Скопје

Tamara Ivanovska

Македонскиот тим од историската комисија: Не го решаваме црковното прашање на МПЦ-ОА

Tamara Ivanovska

Кличко му одговори на Зеленски: „Не сакам да се вовлекувам во политички битки“

Tamara Ivanovska

Трагичен биланс на невремето на италијанскиот остров Искија

Tamara Ivanovska

Лекарите и вработените во државните болници во Грција реагираат за новиот закон од Министерството за здравство

Tamara Ivanovska

Конфискувани шест милиони евра од Сашо Мијалков влегоа во државниот буџет

Tamara Ivanovska

Ќе стигне ли ТТК Банка до добивка од милион евра?

Tamara Ivanovska

Советот на Народната банка донесе 12 подзаконски акти: Поголема заштита на правата на корисниците на платежни услуги

Tamara Ivanovska

Штајнмајер утре во официјална посета на Македонија

Tamara Ivanovska

И АМЕРИКА Е ИЗНЕНАДЕНА ОД ОТПОРОТ КОЈ ГО ПРУЖААТ УКРАИНЦИТЕ ПРОТИВ РУСИТЕ

Tamara Ivanovska

Средба Тренчевска-Рана: Воспоставувањето на соработка помеѓу Северна Македонија и Индија, ќе донесе придобивки за граѓаните на двете држави

Tamara Ivanovska

(Видео) Екипите на ЈПОЗМРП Скопје – “Македонија Пат” спремни ја следат ситуацијата на патните правци и планинските превои

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Нов удар по џебот на граѓаните, поскапите цени на услугите од Катастар се за да се покрие недомаќинското раководење

Tamara Ivanovska

177 санкционирани возачи во Скопје, 80 за брзо возење

Tamara Ivanovska

СДСМ: Ковачевски има економски план, 2023 ќе биде година на пресврт и економски раст

Tamara Ivanovska

СДСМ: Хаос со превозот во Скопје, ВМРО-ДПМНЕ создаде катастрофа

Tamara Ivanovska

(Видео) 953 санкции за брзо возење

Tamara Ivanovska

По само месец и половина од првото, второ издание на „Идентитетот е приказна“ од Иван Антоновски

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Наместо СДС и Арсовска да прават политика од хаосот во град Скопје, веднаш да се реши проблемот со превозот

Tamara Ivanovska

Македонија со три тима на Светското Првенство во Еспорт Бали 2022

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Одговорност за случајот Онишченко мора да се бара во врвот на власта, Ковачевски и Спасовски го оправдуваа доделувањето на државјанство на човек од црната листа на САД

Tamara Ivanovska

(Видео) Реакции: Тезата на бугарските историчари дека Охридската архиепископија била бугарска е фалсификат

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Балистите“ со фантастично пиротехничко шоу го „запалија“ Тетово

Tamara Ivanovska

Снег на Плетвар, апел за внимателно возење

Tamara Ivanovska

Папата испрати порака до Израел и Палестина: Насилството убива, барајте дијалог

Tamara Ivanovska

Истанбул: Десетици приведени за време на протестите против насилството врз жените

Tamara Ivanovska

Макрон ќе го блокира изборот на Валас за шеф на НАТО

Tamara Ivanovska

Падна нарко-мафија од Србија: Апсења во Холандија, Белгија, Луксембург

Tamara Ivanovska

Ски-центарот „Нижеполе“ се израдува на првиот снег

Tamara Ivanovska

ПАНИКА ВО ВОЈВОДИНА, ЦРНИОТ ПАНТЕР ВИДЕН НА ШЕТАЛИШТЕ ВО ВРБАС! Се верува дека раскинал куче чии остатоци се пронајдени

Tamara Ivanovska

ЗЕЛЕНСКИ ОБЈАВИ ВИДЕО ОД НАПАД ВО ДЊЕПАР „Еве ви одговор дали Русите сакаат мир“

Tamara Ivanovska

АРАМИИ УКРАЛЕ ГОЛЕМА КОЛИЧИНА КАБЕЛ Ограбен објeкт на МЕПСО во Новаци

Tamara Ivanovska

Лаф-муабет со Дарко Панчев: Јасно и гласно кажувам, од дома поубаво нема, државата само да е средена како што треба

Tamara Ivanovska

(Видео) Љубчо Георгиевски му одговоpи на Бориc Стојменов – кажа сè што мисли за него

Tamara Ivanovska
Вчитувам....