УШТЕ ЕДЕН ПОРАЗ НА МАФИЈАТА – ФОКУС: Вишото јавно обвинителство не одобрува Мијалков со кауција да биде во домашен притвор

Во следните неколку дена Апелација ќе треба да пресече дали екс директорот на УБК, Сашо Мијалков, ќе остане во притвор во истражниот затвор „Шутка“, или ќе му ја прифати гаранцијата од 10,8 милиони евра за да се брани од слобода.

Откако Кривичниот суд неодамна реши да ја одбие гаранцијата, и покрај позитивното мислење од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, односно на обвинителот Артан Ајро, Мијалков поднесе жалба до Апелација.

Предметот го добиле во вторникот, по што го пратиле во Вишото обвинителство. Таму пак била донесена одлука жалбата да се одбие и Мијалков да остане во притвор. Оваа одлука ја донел вишиот обвинителот Бурим Рустеми, кој беше дел од СЈО, а од неодамна беше избран за Виш јавен обвинител, информира Фокус.

tải sunwin

trực tiếp go88 go88

go88 go88link go88net