УТРЕ ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ ВО БРИТАНИЈА, ТЕСТ ЗА ВЛАДАТА НА БОРИС ЏОНСОН КОЈА Е ОБВИНЕТА ЗА КОРУПЦИЈА И МАТНИ ЗДЕЛКИ

Утре локални избори во Британија плус парламентарни во парламентите на Шкотска и Велс.

Изборите се тест за владата на конзервативите на Борис Џонсон кои се на власт веќе 11 години. Борис ја презеде премиерската палка од Дејвид Камерон кој се повлече по успехот на БРЕГЗИТ против кој Камерон водеше кампања но Борис беше ЗА и затоа успеа да се наметне како иден лидер на Ториевците.

Проблемот за Џонсон се политичките случувања во Шкотска каде ќе победи пак партијата која упорно бара референдуми за независност за Шкотска, последниот беше во 2014-та.

Линк до целата вест на Блумберг.

Link with us
Game bài đổi thưởng