Утре владата ќе прогласи кризна состојба во енергетиката со цел законски да се оправдаат субвенциите кои ќе селад за фирмите и граѓаните

Утре владата ќе прогласи кризна состојба во енергетиката.

Според потврдени информации на ТВ 24, најавена, закажана е владина седница, а на дневен ред ќе биде и точката за прогласување на нова кризна состојба во енергетскиот сектор. Кризната состојба ќе стапи на сила на 1 ви септември кога треба да стапат на сила и владините мерки за штедење струја.

Ова нема да биде прв пат како се прогласува криза состојба во енергетиката, а потегот е со цел законски да се покрие државната помош за енергетските компании.

Link with us
Game bài đổi thưởng