(ВИДЕО) ЏО БАЈДЕН ВО БЛАГА ПРЕДНОСТ ПРЕД ТРАМП ПОРАДИ ЕДНО СЕЛО ВО РУРАЛНАТА НЕБРАСКА

Поради едно село во руралната Небраска, Џо Бајден освои еден електорале глас од трите во оваа пуста рурална ненаселена сојузна држава. Тој глас му дава можност да стане претседател без да мора да ги освои Пенсилванија и Џорџија, само треба да ги освои левите Невада, Аризона, Мичиген и Висконсин и ќе си стане претседател без да мора да ги чека резултатите од секогаш неизвесната Пенсилванија.

Тоа значи дека Бајден ќе изгуби само ако неговите левичари му свртат грб во левиот СИН ЅИД како што се нарекуваат државите Мичиген и Висконсин. Оваа предност на Бајден освен тоа село во Небраска му го овозможи и Минесота која беше неизвесна но сепак гласаше за Бајден, се проценува поради полициските убиства на црнци како што беше убиството на Џорџ Флојд поради што имаше масовни протести низ цела Америка но пред се во Минесота.

Трамп од друга страна пак се уште е во трката поради тесната но важна победа во Тексас, Охајо и Флорида кои беа многу тесни битки но благодарение на силната излезност на десничарите а особено изнедувачки посветеноста на Кубанците, Венецуелците и Порто Риканците доселени во Флорида, кои масовно гласаа за Трамп а го направија тоа поради очекувањето од Трамп да биде многу тврд спрема левичарските режими во Куба и Венецуела но и поради стравот од црната пропаганда против Бајден кој беше означен како социјалист, нешто од што на овие луѓе им се темни пред очи поради ужасот на левата диктатура во Куба и Венецуела.

Според Асошејтед прес Бајден има 209, а Трамп 112. Според Фокс Бајден има 207, а Трамп 148 електорски гласови.

Во 48 од 50 држави важи правилото според кое кандидатот за кого во државата гласале мнозинство од гласачите, автоматски ги добива гласовите на сите електори во таа држава. Само во државите Мејн и Небраска, гласовите на електорите можат да се делат пропорционално меѓу кандидатите во зависност од добиените гласови. Вкупно има 538 електроски гласови, а за место во Белата куќа потребни се 270.

Експертите потенцираат дека се уште е рано за предвидување на крајниот резултат, со оглед на тоа дека се собираат податоци од различни места, односно и од вчерашните избори, гласањето по пошта, предвременото гласање.

Останува да видиме денеска и утре како ќе се одвиваат настаните, броењето е отежнато и споро поради пандемијата на Корона.

sun win

sunwin tài xỉu

sun win

sun win

sunwin tài xỉu sunwin sunwin web