(ВИДЕО) Марк Руте од Скопје: Ако мислите дека Бугарија е оставена да прави што сака, тоа не е точно

Прашањето меѓу Бугарија и Северна Македонија е билатерално и не треба да ги запира притапните преговори. И ова не е мое мислење, туку на сите други земји членки на ЕУ, рече холандскиот премиер во изјава за неколку медиуми од земјава.

На прашањето дали е можен пробив на декемврискиот самит на ЕУ, Руте рече дека е претпазлив оптимист.

„Ако граѓаните на Северна Македонија мислат дека прашањето со Бугарија го оставаме да виси, дека не сме заинтересирани и дека Бугарија може да прави што сака, тоа не е точно. Колективно имаме многу разговори со владата во Бугарија и се надеваме дека по изборите в недела ќе се придвижиме напред“, порача холандскиот премиер Марк Руте, кој денеска престојува во посета на Скопје.

Во изјава за неколку медиуми од земјава, по средбата со премиерот Зоран Заев, а пред вечерата со претседателот Стево Пендаровски, Руте им порача на граѓаните на земјава да не губат верба во ЕУ, зашто Холандија и другите земји членки сакаат преговорите да почнат и Северна Македонија, еден ден, да стане членка на Унијата.

За тајмингот на посетата – еден ден пред гласањето доверба на Владата на Зоран Заев, холандскиот премиер рече дека, едноставно, е коинциденција.

game sunwin

game bài sunwin

sunwin

sunwin apk tải sunwin apk game sunwin

sun win