ВТОРОТО ПОЛУГОДИЕ ЌЕ ПОЧНЕ НА 1 ФЕВРУАРИ, УЧЕБНАТА ГОДИНА ЗАВРШУВА НА 10 ЈУНИ, ОДЛУЧИ ВЛАДАТА

Стартот на второто полугодие се одложува поради големиот број на позитивни на ковид-19. (Фото: СДК.МК)

Второто полугодие за учениците во основните и средните училишта ќе почне на 1 февруари, а учебната година ќе заврши на 10 јуни, одлучи Владата. Вечерва Владата донесе ваква одлука откако Кризниот штаб и Комисијата за заразни болести имајќи ја во предвидд епидемиолошката состојба со ковид-19, препорачаа второто полугодие наместо на 20 јануари да почне на 1 февруари.

„Оваа одлука ја донесовме на денешната втора седница на Владата во интерес на заштита на здравјето, согласно епидемиолошките информации дека земјата се наоѓа во пик на заразата. Одлуката второто полугодие да продолжи на 1 февруари нема да влијае на крајот на учебната година и таа ќе заврши на 10 јуни, со соодветна адаптација на наставните планови“, напиша на својот фејсбук профил премиерот Димитар Ковачевски.

game bài sunwin tải sunwin sunwin tài xỉu

sun win

sun win

tải sunwin sunwin.apk mới nhất sunwin.apk mới nhất

game bài sunwin sunwin apk tải sunwin