ЗАЕВ Е ВИСТИНСКО ЧУДО ОД ПОЛИТИЧАР, СИТЕ АНАЛИТИЧАРИ СЕ ЗАЧУДЕНИ, КОЈА Е НЕГОВАТА ТАЈНА ВО ПОЛИТИКАТА?!?!

пишува Саше Ивановски Политико

Можете ли да замислите друг политичар кој ќе смени име на земјата и потоа ќе влезе во брутални преговори со Бугарија во кои од едната страна се чепка во најсветото нешто за еден народ, тоа е јазикот и идентитетот и притоа дава такви интервјуа што се даваат еднаш во 100 години со кажани работи кои се шокантни за јавноста, притоа ти се случува корона криза во кој 20 000 народ губи работа, околу 2500 семејства изгубија луѓе кои починаа од опасната болест, многу луѓе се мачат со плати со приходи, СДСМ владее веќе 4 години и тоа без популизам без диктатура без автократија со целата таа хистерија на народните маси на медиуми на социјални мрежи итн итн и пак Заев после сето тоа му води на лидерот на опозицијата со 11 проценти?!?! А самата владејачка партија и води на опозицијата со пола процент?!?!

Сигурно во белата палата на ВМРО ДПМНЕ се прашуваат – Добро што треба да направи Заев за да му падне рејтингот?!! Каква болна реформа, каква политичка самоубиствена работа треба да направи за народот да му покаже црвен картон?!?! И која е тајната на овој човек?!?!

Тоа прашање ги мачи сите политички аналитичари? Која е тајната на овој човек, како може без диктатура, без популизам, без автократија, со тешки реформи со тешки компромиси со Грција и Бугарија па и со Албанците дома уште да е толку високо на рејтинзите? Толку ли е голема неговата харизма, толку ли е очаран народот од него, толку ли многу му верува, толку ли е политички вешт со медиумите со јавноста со проблемите кои му се исправуваат пред него редовно?!

Навистина оваа дилема е тешка за одговарање. Заев има еден однос со јавноста кој јавноста го цени и му верува и се чини уште долго ќе му верува. Таа доверба тешко се стекнува но лесно се губи. Има една работа кај Заев која речиси никој досега или не ја забележува или не ја споменува, па еве јас прв ќе ја кажам јавно.

Заевв во политиката е многу години, 10 години градоначалник, потоа еве 5 години премиер и лидер на СДСМ, пред тоа 5 години пратеник како млад човек. Не дека нема направено човекот гафови, не дека не го снимаа со мобилен како му се испуштаат некои работи, но сите гафови му се некако ненамерни, случајни, човечки, секој би ги направил.

Заев нема гафови од кои на народот ќе му се згади. Таа негова дисциплина е неверојатна и е неговиот најсилен адут. Ниту едно сведоштво за забеганост, за ароганција, за чувство дека е семоќен дека е бог, нема такво нешто кај него и мислам дека таа скромност таа приземност таа будност народот многу ја цени а за мене е неразбирлива. Како успева секој ден да остане толку сконцентриран и да не направи испад на аргонација кон никој новинар, политички опонент, па дури и соработник?!?! Тоа внимавање, мерење на зборовите, мерење на што и како ќе се каже, таа концентрација која трае веќе не со месеци не со години туку веќе со децении е навистина за респект и за поклон.

Мене некој да ми даде таква моќ и власт за еден месец јас ќе направам едно 10 мега гафови и 30 мали гафови. И тоа од чист узур што вика народот од досада од чалам од лигавешптија која ќе те фати кога ќе се разбудиш со мислата дека си најмоќен човек во државата дека можеш да кренеш телефон на секого и можеш да имаш се што ќе посакаш, ама буквално се што ќе ти текне.

Таа способност да го контролира ѕверот во себе кој сите го носиме е најголемата врлина и сила на Заев и тоа народот го цени а никој тоа речиси не го приметува. Тој се однесува како уште да е тамо некој небитен од Муртино, уште делува во политката во Скопје како да е аутсајдер, некој маргиналец, он уште се докажува уште мисли дека треба да се докажува, уште пази, внимава, се труди, уште изгледа не му легнало во главата и во свеста и во душата дека е веќе поголем и од Киро Глигоров а камо ли пак од Бранко или Љубчо за Грујо да не зборам…

Ама ако, нека не му текнува, добар е ваков, ваков го сакаме, концентриран, скромен, секој ден спремен за нови подвизи и нови битки, без ароганција, без чувство дека битката е добиена и ќе победиме сами од себе без труд и мака, туку напротив, таа будност и фокус и трудољубивост ја шири на сите околу себе и затоа и СДСМ добива преодна оценка од народот не само тој како неприкосновен лидер.

Ако мене ме прашате, јас би одел со појака медиска пропаганда но СДСМ одбра да одат со мека демократска дефанзивна дури хаотична медиска битка со спуштен гард и тоа е нешто за што со Заев не се согласуваме веќе 4 години, но морам да признаам дека овој шашав КОСМОДИСК пристап на диригентот Марјан Забрчанец дава резултати, можеби ако ме послушаа ќе згрешеа, можеби жестоката медиска распаљотка ќе резултираше со контра ефект, како што се случи на крајот со Грујовизмот, кој знае…

Дел од таа скромност и демократичност на Заев е и толеранцијата на бруталните напади од опозицијата кои кон него фрлаат со дрва и камења и користат брутални клевети и наврди и за него и за неговото семејство. Одбивањето масовно да се тужат новинари и политичари, одењето редовно на дебати, мирното стоење по 1 саат дневно и одговарање на сите новинари со насмевка и смиреност па макар колку и да се глупи прашањата, коректниот однос кон опозициските пратеници во парламентот, постојаното подавање рака кон опозицијата иако тие ја горат со бензин и ја сечат со машина за мелење месо, сето тоа народот го цени, и Заев тоа како природно, инстинктивно да го насетува и си цепа по тој замислен политички пат и затоа и покрај сите тешки битки он е пак високо на рејтинзите, а Мицковски си ја чеша главата и не разбира каде греши и каде е тајната за победите на Заев…

Link with us
Game bài đổi thưởng