ЗАЕВ И АВГАНИСТАНЦИТЕ: ДАЈ БЕ НЕ БИДЕТЕ МОРОНИ, НЕ СЕ РАБОТИ ОВДЕ САМО ЗА ХУМАНИЗАМ КАКО ШТО ВЕЛИ ЗАЕВ, ТУКУ ЗА СТРАТЕШКИ ИНТЕРЕСИ НА ДРЖАВАТА ЗА КОИ ЗАЕВ НЕ САКА МНОГУ ЈАВНО ДА ЗБОРУВА, ОСТАВА НА ВАС ДА ВИ ТЕКНЕ

Пишува: Саше Ивановски Политико

Колку треба да си глуп и неписмен и после 30 години независност на нашата мала државичка да не разбираш колку е битно да имаш блиски односи со светските суперсили, особено САД.

Колку е важно и корисно да знаеш да ги процениш меѓународните односи и да донесеш мудра одлука на која страна ќе застанеш и што е најдобро за твојата земја.

На Србија и требаа 20 години тоа да и текне, во меѓувреме беа бомбардирани со штета од неколку милијарди долари, го изгубија Косово, беа набркани 300 000 Срби од Хрватска и во Босна останаа во една енклава откако беа избркани од Сараево каде го имаш едно 100 000… Дури сега им текна дека не е многу паметно да војуваш со НАТО и да се надеваш дека Русија ќе те брани а Кина ќе те рани…

И ние имавме лутања на тој план, во 2001-ва бевме за малце да завојуваме и ние со НАТО и да станеме Нагорно Карабах, вечно воено жариште со изгледи никогаш пак да биде држава…

Потоа дојде Грујо и од земјата направи слепо црево на балканот, додуше не со отворена конфронтација со западот но сепак невешто намигнување кон Русија и Кина и со отворена конфронтација кон надвор со соседите и внатре со Албанците… На САД им се запалија сијаличките дека така земјава ризикува да стане ново кризно жариште и дека ќе се распадне од таа преголема доза на конфликтност кон надвор и кон внатре… Затоа му помогнаа на Заев да дојде на власт, преку ДУИ.

Заев потоа сето тоа сите тие грешки на Грујо ги исправи и почна активно да се доближува до САД и тоа е многу исправен потег, погледнете колку тоа им помогна на нашите сограѓани Албанци на пример, успеаја да откинат парче територија од соседна држава, нешто што е незамисливо во 21-вот век и за што сега САД е против во случајот со Крим во Руско – Украинската војна, иако рецептот е безмалку ист. А во Македонија кренаа востание и успеаја да го сменат уставот со воени средства и притоа да добијат и амнестија и да бидат и дел од власта, сето тоа поради блискоста со САД и ЕУ.

Или пак видете што Израел добива од блискоста со САД, има сила и капацитет сам да се бори опкружен на блискиот исток со соседи кои отворено кажуваат дека сакаат Израел да исчезне од мапата и немаат ниту дипломатски односи со својот сосед, но Израел со воената и финансиска и пред се дипломатска помош на САД успева не само да опстане туку и да се развива и да биде меѓу најбогатите и најнапредни земји во светот?!?! А ги има само 6 милиона на површина колку нашата земја а имаат една од најсилните армии во светот, најбогати девизни резерви, дури имаат и свои нуклеарки, над 100, иако тоа нели е тајна мада сите тоа го знаат како факт.

Заев ја разбира таа меѓународна динамика и затоа влече потези кои се добри за македонскиот народ но и за сите наши граѓани. На пример сега овие денови сам се јавил во Белата Куќа и понудил да примие неколку иљади Авганистанци секако на сметка на САД, затоа што за САД тоа се смешни пари и тоа не е проблем, но сепак понудата за САД е драгоцена, затоа што САД не би сакале сите тие бегалци да стигнат на нивна територија, тоа ќе покрене големи протести затоа што во САД и онака веќе има силна анти емигрантска клима и паника во јавноста.

Затоа Заев, итар како што го дал господ, во клучен момент си одработи потег кој САД ќе го книжат како УСЛУГА која САД ќе и ја должи на Северна Македонија како држава. Знаете ли што тоа значи на меѓународната сцена? Не дај боже во некоја блиска или далечна иднина кога на масата во Белата Куќа ќе дојде момент да се одлучува меѓу нас и некој наш непријател или конкурент, САД поради тој долг што го имаат кон нас ќе повлечат потег во наша корист и бенефициите на еден таков потег може да се мерат во милијарди долари директни пари или идна добивка од некаков процес на интеграција, инвестиција, стратешки влез во некоја траса на гасовод, водовод, железница, или пак не дај боже враќање на мир ако дојде до некаков конфликт или пак помош при некаква природна катастрофа, банкрот итн тоа никогаш не може да знаеме што ни носи иднината и за тоа една сериозна држава мора да води сметка.

Заев на Северна Македонија и изработи еден џокер кој на земјата и народот некогаш ќе и се најдат и кој џокер ќе може паметно да го одиграме и да ни донесе огреомен бенефит, така играат мудри политичари државници, затоа Заев ќе стои рамо до рамо со Киро Глигоров во читанките по историја, еден ден кога ќе се пензионира и кога ќе отиде во вечните ловишта се надевам на стари години.

ВМРО ДПМНЕ сето ова многу добро го знае и го разбира. Но го кочи затоа што за тие лудаци, секој успех на земјата е успех на Заев и тоа мора да се спречи по секоја цена. Они свесно и штетат на земјата само за да се вратат на власт, за нив борбата за власт е по рецептот на Макијавели, за нив тоа не е политички престиж и фер битка на идеи, туку патолошка потреба за моќ и пари.

Link with us
Game bài đổi thưởng