Заев: Решивме прашања за кои никој 30 години не собра храброст да ги реши

Претседателот на Владата, Зоран Заев го отвори 26. конгрес на СДСМ и се осврна на успесите на партијата во изминатиот период.

– Во изминатите речиси четири години, СДСМ носи државнички успеси. Тоа се историски успеси на нашата татковина, гордо исправена, слободна, економски силна и развојна, која чекори напред, по вистинскиот пат. Успесите се заеднички, наши и на граѓаните, на целиот народ. На внатрешен план, од првиот ден кога почнавме да ја водиме Владата, бевме соочени со деструктивна опозиција, со истата режимска матрица која прави сѐ за да ги спречува реформите, да нема правда, да нема напредок, која блокира, кочи и го поткопува секој чекор кон подобро живеење. На надворешен план, мораше да се решаваат прашања за кои никој не собрал храброст да ги решава речиси 30 години. Преку храброст, визија и одлучност го решивме спорот со Грција и денес тие се едни од нашите најсилни поддржувачи и сојузници, истакна Заев.

Наместо на барок, споменици и криминални тендери, парите ги насочивме кон граѓаните

„Со доаѓањето на власт и реализирањето на проектот „Парите назад кај граѓаните“, започна ново, светло поглавје во македонската историја. Наместо на барок, споменици и криминални тендери парите ги насочивме кон проекти важни за граѓаните “ истакна лидерот на СДСМ, Зоран Заев во воведното обраќање на 26. конгрес на партијата.

„Ја зголемивме минималната плата од 9.000 на 14.500 денари, а денес таа изнесува 15.200 денари. Платите почнаа да растат во сите сектори, просечната плата константно расте до денеска и стигна до над 28.000 денари. Ги покачивме пензиите, ја зголемивме социјалната помош за 300%, го решивме проблемот со стечајците, а невработеноста ја намаливме на рекордно најниски стапки од независноста до сега“ потенцираше премиерот Заев.

Тој додаде дека помеѓу првите проекти биле и укинувањето на радиодифузната такса, воведувањето на евтината дневна тарифа на срујата, како и повратот на ДДВ за физичките лица.

„Земјоделието и земјоделците ги поддржавме со рекордно највисоки 429 милиони евра. Немало подобри откупни цени и немало повисоки субвенции до сега. Изградивме и обновивме преку 500 километри патишта. Обезбедивме историски највисок износ од 950 милиони евра странски инвестиции во 2018 и 2019 година. Но, во исто време силно ги поддржавме и домашните инвеститори со над 100 милиони евра државна помош“ кажа Заев.

Лидерот на СДСМ потенцираше дека проектот „Парите назад кај граѓаните“ ја прави суштинска разликата меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи претходно, цели 11 години парите завршуваа кај неколкумина во власта, во барок, споменици и криминални тендери.

Link with us
Game bài đổi thưởng