ЖЕНЕВА СЕ СПРЕМА ЗА СРЕДБАТА ПУТИН БАЈДЕН ВО СРЕДА: Состанокот ќе го обезбедуваат 3.000 швајцарски полицајци и војници, а за безбедноста на воздушниот простор ќе бидат вклучени француските сили за авијација и противвоздушна одбрана

Паркот „Ла Гранж“ во Женева постепено се претвора во своевидна „база“ пред самитот на лидерите на САД и Русија, Џозеф Бајден и Владимир Путин – се поставуваат огради и бодликава жица, а внатре во паркот се формирани специјални „безбедносни сектори“, пренесуваат медиумите.

Покрај тоа, поставена е ограда долж улицата што го одделува паркот од плажата и марината за јахти, и тоа сè додека граѓаните уживаат во летните денови.

Планот е да се распоредат дополнителни безбедносни сили на 15 јуни – за почеток ќе биде затворен воздушниот простор, а на 16 јуни, на денот на самитот, од четири часот наутро во целост за граѓаните ќе бидат затворени целата област на женевското езеро, градот центар и дел од Женева.

Вкупно, состанокот ќе го обезбедуваат 3.000 швајцарски полицајци и војници, а за безбедноста на воздушниот простор ќе бидат вклучени француските сили за авијација и противвоздушна одбрана.

Сепак, удобноста на учесниците на состанокот е посебно безбедносно прашање.

Имено, администрацијата на вилата „Ла Гранж“, каде што ќе се организира самитот, започна да паничи во моментот кога американската протоколарна служба побара инсталирање на специјален систем за климатизација бидејќи тој ден се очекува температурите да достигнат над 30 степени Целзиусови.

Иако администрацијата првично сметаше дека ќе биде потребно да се дупчат голем број дупки во зградата од 18 век, тогаш сепак помисли да се користи старата таканаречена вентилациска оска за снабдување со свеж воздух.

Покрај тоа, во библиотеката каде што ќе се одржи состанокот, се изведуваат работи на конзервација на стари книги во случај на нарушување на микроклимата во зградата.

Патем, градските власти ги издвоија сите потребни средства со цел да ги извршат сите овие работи за поправка и да ја подготват вилата за самитот.

Што се однесува до Бајден, тој ќе се наоѓа на задниот дел од вилата од каде има прекрасен поглед на женевското езеро, а оваа локација е дури и подобра од онаа каде што се наоѓа хотелот „Интерконтинентал“ или „Интурист“.

Како што беше планирано, Бајден ќе ја помине ноќта во претседателскиот апартман, кој вклучува индивидуален лифт, просторија за преговори, камин и турска сауна.

Link with us
Game bài đổi thưởng