22.8 C
Скопје
23/06/2024 08:03
МАКТЕЛ

  

     

 

Проектот на зетот на Трамп за градење на еколошки бесценето место – ноќен кошмар за еколозите

      Новиот меѓународен аеродром и развојот на луксузниот туризам би можеле да значат крај за една од последните недопрени делти во Европа. Јони Ворпси – од невладината организација “Заштита и зачувување на природната средина во Албанија“ протестираше пред албанскиот парламент кога слушна дека предлог-законот што бил таму да го спречи, поминал. Законот овозможува изградба на мега одморалишта со пет ѕвезди насекаде во земјата – вклучително и заштитени природни области. Овој закон е ноќен кошмар за еколозите.

   

Неговото одобрување дојде во февруари, три дена откако зетот на Доналд Трамп, Џаред Кушнер, ги објави своите планови за создавање две одморалишта покрај делтата на реката Вјоса, еколошки бесценето мочуриште.
„Беше поразително“, вели Ворпси, проект-менаџер во НВО Заштита и зачувување на природната средина во Албанија (ППНЕА). „Тоа е најголемиот напад врз албанската природа од 90-тите“, додава тој, гледајќи на мрачното поглавје во историјата на неговата нација кога „луѓето не можеа да ја гледаат природата како нешто што треба да се зачува“, пишува „Еуроњуз“. 

 

Денес, се чини дека Албанија ја призна вредноста на своите природни добра. Повеќе од 21 отсто од вкупната копнена маса на земјата е во мрежа на заштитени подрачја, соопшти Министерството за туризам и животна средина. Таа освои меѓународни пофалби за создавањето на првиот национален парк на дивата река во Европа во Вјоса минатата година, откако се поклони на притисокот од продолжената кампања на активистите. Но, заштитата не се протегаше до делтата, нешто што ја вознемири ППНЕА бидејќи ова крајбрежно мочуриште е најбиодиверзитетот на водниот пат, дом на далматински пеликани, загрозени водни жаби, фламинго, лажички и желки.

   

     

Под струјата на позитивност, еколозите велат дека постои јасна шема на жртвување на природата на развојот, додека владата се обидува да ја реализира својата визија за албанска ривиера. Во близина каде што Кушнер гледа на развојот – на полуостровот Зврнец и островот Саван – се наоѓа градилиштето за нов аеродром, започнат во 2022 година. Меѓународниот аеродром Валона се гради на работ на 40 километри квадратната лагуна Вјоса-Нарте, клучна станица за птиците преселници која е заштитена 20 години. Но, владата ги промени границите на овој природен резерват (меѓу другите), што значи дека локацијата на аеродромот падна надвор од заштитеното подрачје и потоа доби градежна дозвола. PPNEA е вклучена во две тековни тужби за овие чекори.

ЕУ (која Албанија има за цел да се приклучи) рече дека аеродромот е во спротивност и со националните закони и со меѓународните конвенции за заштита на биолошката разновидност што Албанија ги ратификуваше. Комитетот на Бернската конвенција изјави за Еуроњуз дека внимателно ја следи ситуацијата, откако неговиот повик за прекин на изградбата беше игнориран. За еколозите, аеродромот е почеток на лизгава патека.
„Ако почнат да велат дека го градиме аеродромот во заштитени подрачја затоа што тоа е за јавен интерес, тогаш ќе почнат да го прават тоа во сите заштитени подрачја со одморалишта“, вели Ворпси. Тој тврди дека ознаката за националниот парк на дивата река Вјоса ја користи албанската влада за да се прикаже себеси како заштитници на природата.

Портпаролот на владата за Еуроњуз Грин изјави дека „Проектот на аеродромот не произлегува од ништо; туку, тој се развива во област каде што претходниот аеродром работеше до раните 1970-ти. Оваа локација е надвор од системот на заштитени подрачја и нема влијание врз природните споменици како што се дините на Нарта, шумата Звернец и лагуната на Нарта“.

Измената на албанскиот закон со која се овозможува градба во заштитени подрачја

Според промената на законот на Албанија за заштитени подрачја, Националниот совет за територија може да доделува дозволи за луксузни туристички одморалишта каде било во земјата. Пратениците го поднесоа предлог-законот во ноември, а истиот беше забрзан во февруари, и покрај тоа што ЕУ побара од владата да го прекине гласањето и да го направи процесот потранспарентен. Делегацијата на ЕУ во Албанија – дипломатска мисија која ја води земјата кон интеграција во блокот – рече како одговор дека ќе ја следи примената на новите законски одредби „многу внимателно“.

За Ворпси, тоа не оди ни приближно доволно далеку. Тој го опишува значењето на Законот 21/2024 со многу посилни зборови: „Сфаќаме дека сега работите се сменија засекогаш. Сега ќе бидеме во постојана војна“.
Пред два месеци, албанскиот премиер Еди Рама рече дека инвестицијата на Џеред Кушнер, зет за ќерка на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, ќе направи „бисер на туризмот на Медитеранот“ од островот Сазан. Во петокот, Кушнер кажа дека планира да инвестира во Албанија и Србија и објави фотографии од проектите.

На собир на Социјалистичката партија, Рама кажа дека оние кои зборуваат за уништување на заштитени подрачја лажат, бидејќи, како што рече тој, Сазан никогаш не бил заштитено подрачје, освен за војниците на Енвер Хоџа.
„Зетот на поранешниот претседател Доналд Трамп најави иницијатива за инвестирање во Албанија. И оние кои до вчера ни кажуваа дека Црна Гора и Македонија се недостижни примери за директни инвестиции, денеска зборуваат за опасност што го загрозува Сазан да се претвори во бисер на туризмот на Медитеранот. Тие се хистерични околу опасноста од уништување на замислен национален парк, заштитено подрачје што никогаш не било заштитено, освен за војниците на Енвер Хоџа“, кажа Рама.
Онаму каде што се дозволени одморалишта со пет ѕвезди, тој предвидува многу пошироко ширење на инфраструктурата – од автопати и мостови до нови електрани и терени за голф.

Проектите поддржани од Кушнер во албанска природа

Ворпси не знаеше кој е Кушнер кога првпат слушна за неговите дизајни за Албанија. Но, тој може да ја види атракцијата: „тоа е како километри девствено крајбрежје, што секој инвеститор би бил среќен да го има“.
Фирмата за приватен капитал на Кушнер со седиште во Мајами Affinity Partners е на работ да инвестира во нови туристички случувања долж овој дел од јужна Албанија.

 

    

Најново

РАБОТНИЦИТЕ ГИ ТРЕТИРАЛЕ КАКО РОБОВИ Семејство на индиски милијардер оди во затвор во Швајцарија

Sase Ivanovski

„ПОРАНО БЕА ЗЕМЈА НА РЕД И ВРЕДНИ ЛУЃЕ, СЕГА ОВА…“ Орбан со остри критики за Германија среде Берлин

Sase Ivanovski

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Sase Ivanovski

ЕУ откри измама со ИПАРД фондовите во Албанија, ќе блокира 112 милиони евра

Sase Ivanovski

УЕФА најави казни за здруженото скандирање „У*иј ги Србите“ од хрватските и албанските навивачи

Sase Ivanovski

Што се случува во Вардар? Многу ветувања, многу спонзори на повидок и враќање на Градски!

Sase Ivanovski

САД наредија затворање на руските визни центри во Вашингтон и Њујорк

Sase Ivanovski

Најмалку 11 загинати и 78 повредени во пожар во Турција

Sase Ivanovski

ЕКСПЕРТИ ЗА ВОДА

Sase Ivanovski

Најмалку 25 лица загинаа, а 50 се ранети во израелски напади врз палестински шатори

Sase Ivanovski

Полска со јужнокорејска опрема ќе произведува тенкови „К2 Црн Пантер“, јави полска новинска агенција

Sase Ivanovski

Едно лице загина, а три се ранети во пукање во градот Вон во југоисточна Канада

Sase Ivanovski

Таравари: Во Македонија секундарното здравство целосно е атрофирано, изумрено…

Sase Ivanovski

Естонија привремено ја затвора североисточната граница со Русија

Sase Ivanovski

ТМФ прослави 65 години академски импакт врз македонското стопанство

Sase Ivanovski

Таравари: Ќе направиме стратегија за специјалисти 2030-2035

Sase Ivanovski

Приведен крадец во Скопје за издржување двегодишна казна затвор

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Проф. д-р Нико Беќаровски: Најдобрите на медицина уште во 4-та година учат шведски, дански и германски. Кремот ни се одлева а Западот добива готов кадар

Sase Ivanovski

Претрес во Куманово, пронајдена дрога, приведен дилер

Sase Ivanovski

ФОТО НА ДЕНОТ: Не е Халкидики, Трпејца е!

Sase Ivanovski

ШОФЕР НА АВТОБУС СКОПЈЕ – ОХРИД ЦЕЛ ПАТ СИ КУЦА НА МОБИЛЕН И ПЦУЕ ПО ПАТНИЦИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ИНТЕРЕСЕН МОМЕНТ ОД ДЕНЕШНАТА СЕДНИЦА ЗА ИЗБОР НА НОВА ВЛАДА: Ковачевски му покажа смешна фотка на Гаши, овој се згази од смеење

Sase Ivanovski

Османи на средба на министрите за надворешни работи на Западен Балкан и Пријатели на Западен Балкан во Виена   “Квалификувано мнозинство и постепена интеграција за европеизација на Западен Балкан”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АПАСИЕВ ШОУ: Зошто мене како пратеник треба да ми е битно што Мицковски објавил труд за триење при вибрации и трикција на барабан сопирачки?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ молчи за зголемување на платите,  што ќе се случи со просечната плата од 41.085 денари?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Апасиев распали во Собрание: Го из*упивте народот, вие сте плагијатори и елита а не реформатори!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАУЛЕСКИ ЈА НАРЕЧЕ ПЕТРОВСКА НЕСУДЕНА РАПЕРКА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПЕТРОВСКА ДО БЕНДЕВСКА: КОГА ТРЕБАШЕ ДА СТАНЕШ ДИРЕКТОРКА НЕ МОЖЕВМЕ ВО СДСМ ДА КРЕНЕМЕ ГЛАВА ОД ТВОИТЕ ПОРАКИ И ПОВИЦИ, КОГА НЕ ТЕ СТАВИВМЕ НА ПРАТЕНИЧКА ЛИСТА ПРЕМИНА ВО ЗНАМ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Хеликоптер на МВР со исфрлени над 25 тони вода го стави под контрола пожарот во кичевско

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БЕНДЕВСКА И СЕ ЗАКАНИ НА СЛАВЈАНКА ДА НЕ ПРЕТАЛА ОТИ ЌЕ ПОТОНЕЛА ВО КАЛ

Sase Ivanovski

Координаторот на пратеничката група на Движењето ЗНАМ Бобан Карапејовски: Во името на пратеничката група на ДвижењетоЗНАМ, сакам да истакнам дека ние ќе ја поддржиме Владата и искрено веруваме во остварувањето на сите програмски и стратегиски начела

Sase Ivanovski

Милошоски: СДСМ кои го потпишаа Преспанскиот договор периодов координирано напаѓаат заедно со грчката страна

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРАТЕНИКОТ САЛИ МУРАТ ПОБАРА ДА СЕ ЗБОРУВА И НА ТУРСКИ ВО СОБРАНИЕТО: Тоа беше дозволено од 1946-та до 1990-та

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПЕТРОВСКА: Лицемерие за стратешките интереси на земјата е кандидат за министер да биде следбеник на режимот на Путин

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТРАЈЧУЛОВСКИ: Во програмата на Владата има само продолжување на проектите на СДСМ во делот на инфраструктурата

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРАТЕНИКОТ НА ВМРО ДПМНЕ БОЈАН СТОЈАНОВСКИ ГО НАРЕЧЕ ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ДОКТОР МЕНГЕЛЕ

Sase Ivanovski

Даниел Стојчевски пратеник од Движењето ЗНАМ-За наша Македонија до Оливер Спасовски: Човекот кој што свесно го блокираше Куманово поради лична суета и политички пресметки, да има доблест, да го послуша гласот на граѓаните и да се повлече од политиката

Sase Ivanovski

Тошковски му беше десна рака на „Миле ми текна“, Муцунски е полош градоначалник и од Марин – Апасиев со критики за предложените министри

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЛЕ ТАЛЕСКИ: Прво нешто што направивте како нова власт ја задолживте државата за една милијарда евра, многу лош старт

Sase Ivanovski

МАКЕДОНИЈА Е ПРЕД НОВ ПОЧЕТОК Следува целосна трансформација, ресетирање на системот и владеење на правото, вели Ковачки

Sase Ivanovski

Сајкоски: Програмата на Владата е реална и остварлива, Македонија конечно ќе зачекори напред

Sase Ivanovski

Таравари во понеделник ќе ги разреши економските директори на клиниките

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СПОРТСКИОТ НОВИНАР МИЈАЛЧЕ ДУРГУТОВ ИЗВЕСТУВА ОД ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ВО ГЕРМАНИЈА

Sase Ivanovski

Филипче: Нема да има привилегирани поединци на сметка на запоставување на мнозинството

Sase Ivanovski

УЖАС ВО ПРИЛЕП: Куче скитник нападнало жена – до смрт го изгризало кучето миленик

Sase Ivanovski

Уште гори кај кичевско Цер

Sase Ivanovski

На Мицкоски не му требаат 100 дена меден месец – одговорност за секој криминал и инвестиции

Sase Ivanovski

Организаторите на парадата на гордоста со препораки до посетителите

Sase Ivanovski

Македонец спаси французин кој се давел во морето на една од плажите на островот Крф

Sase Ivanovski

Ковачевски малтене го земаа за рака и го седнаа, вели Деспотовски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВО КИНА ЗА ВОЗАЧКА СЕ ПОЛАГА ВИРТУЕЛНО

Sase Ivanovski

Деспотовски: Покренавме бран на промени во СДСМ, ја враќаме моќта кај луѓето

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ ги излажа граѓаните дека прва одлука ќе биде промена на Преспанскиот договор, вели пратеникот Талески

Sase Ivanovski

Апасиев: Требало да пишете Република Северина Македонија оти го издупивте народот

Sase Ivanovski

АЈМО НАРОДЕ, ШТОМ СЕ ВРАТИТЕ ОД ГРЧКА

Sase Ivanovski

Од утре попладне пороен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

Грчките медиуми пишуваат за нова провокација: Мицкоски трипати ја нарече неговата земја „Македонија“

Sase Ivanovski

СКАНДАЛОЗНО: КЕЛНЕР ВО ПРИЛЕПСКИОТ РЕСТОРАН ОНИКС ГО ИЗБРКАЛ НОВИНАРОТ САБРИОСКИ КОЈ Е РОМ СРЕДЕ БЕЛ ДЕН ЗАТОА ШТО НЕМАЛ РЕЗЕРВАЦИЈА?!

Sase Ivanovski

ДИЗАЈНОТ НА СТЕЛТ БОМБАРДЕРОТ НА САД Б2 Е ПОЗАЈМЕН ОД МАЈКАТА ПРИРОДА

Sase Ivanovski

Мораме да расчистиме со носење одлуки во одбрано друштво, без членството, вели Петровска

Sase Ivanovski

ТЕТОВАЖА НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

И денеска пекол – температури до 40 степени

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО: ТРАМП ГО ОБВИНИ НАТО И ЗЕЛЕНСКИ ЗА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА, РУСИЈА МОРАЛА ДА НАПАДНЕ?!?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) САХАРСКИОТ ПЕСОК СТИГНА ДУРИ ГО СКАНДИНАВИЈА

Sase Ivanovski

Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)

Sase Ivanovski

ДАНИЕЛА НИКОЛОВА ОД СДСМ: Предложените имиња за Владата се стари кадри на Груевски и луѓе како Муцунски кои не направиле ништо како градоначалници

Sase Ivanovski

За Спасовски програмата на новата власт е манипулативна- во неа нема ниту укинување на Преспанскиот, договорот со Бугарија и менување на преговарачката рамка

Sase Ivanovski

СОПРУГ СИ ЈА УБИЛ СОПРУГАТА ВО ВОЖДОВАЦ, БЕЛГРАД

Sase Ivanovski

Унгарските медиуми: Заемот од милијарда кон Македонија е историски најголем кој Унгарија некогаш некому го дала

Sase Ivanovski

МНР: Македонката која загина во Грција имала 29 години, а тешко се повредени уште две 24-годишни девојчиња

Sase Ivanovski

ФОКУС: Влада со 24 члена – Македонија како африканските земји и како Србија на Вучиќ!

Sase Ivanovski

Во новата Влада ќе има 20 мажи и три жени, просечната возраст 47 години

Sase Ivanovski

Мицкоски: Доаѓа времето кога татковината треба да направи повеќе за граѓаните, прва инвестиција во вторник

Sase Ivanovski

Петровска: Зад мене не стои ниту еден поранешен претседател на СДСМ и тоа е мојата предност

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАКО ИЗГЛЕДАЛА ЕВРОПА ПРЕД 100 ГОДИНИ: Барселона, Лондон, Милано, Амстердам, Парис…

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: НА КОЈ НЕ МУ СЕ РАБОТИ, НЕКА СЕ ОТКАЖЕ НА ВРЕМЕ ОД ФУНКЦИЈАТА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ВО СВОЕТО ПРЕМИЕРСКО ЕКСПОЗЕ: Од она што го дознаваме за состојбите во државата, ситуацијата е рамна на клиничка смрт

Sase Ivanovski

Мицкоски во своето експозе ја нарече државата Македонија, вети дека ќе продолжи поддршката на Украина: Да ја обновиме довербата во институциите и да ја направиме Македонија место на просперитет, правда и надеж за сите

Sase Ivanovski

Пентагон: Употребата на оружје на Украина од САД не е ограничена само на Харков

Sase Ivanovski

Фронтот ќе го брани балансерот со писма до ЕУ и САД

Sase Ivanovski
Вчитувам....