22.8 C
Скопје
26/05/2024 18:00
МАКТЕЛ

  

     

 

Темната страна на кинеската посета

      

Ако кинеската дипломатија е исклучително способна да манифестира интереси и симболики во индиректна форма, тогаш можеме уште полесно да ја разбереме агендата од мини-турнејата и значењето на посетата на Ши Џинпинг на Франција, Србија и Унгарија, пишува Ивор Мицковски за Дојче веле. Франција во моментов е главниот европски играч, а Макрон е најпрагматичниот лидер во очите на Пекинг, иако францускиот претседател најмногу се истакна против Русија, чиј сојузник е Кина, а во корист на Украина. Самото тоа кажува дека денешниот обид да се подели Европа е многу поразличен од оној пред 5 години, последниот пат кога Ши стапна на европско тло.

   

Тогаш Ши Џинпинг го славеше влезот на една земја од Г7, како Италија, во својата глобална геополитичка инфраструктура, преку нејзино приклучување кон „Новиот пат на свилата“, но денес Кина се соочува со јавен и политички дискурс кој има далеку помала доверба во Пекинг. Италија ја напушти „Belt & Road Initiative“ како дел од големата западна шема на „de-risking“ и „de-coupling“ од Кина, нешто што беше нужно и порано, но стана итно со руската инвазија на Украина.

Внимателноста на Шолц

 

Парадоксално, но војната во Украина во исто време ја подобри и ја влоши обединетоста на ЕУ во однос на Кина. Од една страна, ЕУ се обедини во одбрандбените економски мерки и инструментите за ограничување на условувањата од Пекинг, но од друга страна ги истакна големите разлики помеѓу германските интереси и оние на остатокот од Европа. Не случајно, токму германскиот канцелар Шолц беше големиот отсутен на средбата на Макрон-Лајен и Ши во Париз, иако беше поканет и присутен во главниот град. Се разбира, оправданието од кабинетот на Шолц дека е несоодветна нова средба после неговата минатонеделна посета на Кина држи, но мошне е веројатно дека германскиот канцелар сакал да избегне средба каде би се изложиле аргументи на несогласување.

   

     

Европскиот пристап кон Кина во последните години е далеку поослободен од страв, ЕУ ја етикетираше како „системски ривал“, ја поддржа Литванија пред економското условување на Пекинг и прифати еден мултидимензионален пристап во тензиите со Народната Република, преку разни мерки на економска безбедност. Па сепак, беше пропуштена шансата и желбата на Емануел Макрон да се пречека Ши со обединет европски фронт, како пред 5 години, кога на тогашната посета во Париз го пречекаа и Ангела Меркел и Жан-Клод Јункер. Шолц е внимателен кон Кина заради германските производители и тоа е разбирливо, како што е јасно дека Европа не може за кратко време целосно и тотално да се откачи од Кина, но дали на овој начин не се ризикуваше пред кинескиот гостин да се престави една расцепкана и фрагментирана Европа?!

Балансирањето на Макрон

Макрон од тој аспект се најде во позиција да балансира со имиџот на Европа во односите со Кина. Источните Европејци денес се многу повеќе трансатлантски расположени, но има и примери на земји како Унгарија и Словачка, а да не зборуваме за Србија, кои опасно се приближуваат кон Русија и Кина. Франција е во средината и тоа ја прави интересна посетата на Ши на Франција и прошетката на Пиринеите, каде настрана економските теми, се продискутира и за политичките. Макрон извлече две срамежливи концесии од Ши. Првата е делумно прифаќање на „олимпиското примирје“, каде Кина се приклучи кон апелот за „брз прекин на огнот“ и „создавање на услови за мировни преговори“ на паритарна основа помеѓу Русија и Украина.

Другиот дипломатски резултат е дека Макрон добил гаранции оти Пекинг ќе се „воздржи од продажба на оружје“ на Москва и дека „строго ќе го контролира“ извозот на опрема за двојна употреба во Русија. Ши ја искористи посетата за да го нападне Вашингтон и другите западни земји кои го обвинуваат Пекинг дека го поддржува Кремљ додека води војна против Украина.
„Ние се спротивставуваме на користењето на украинската криза за да ја префрлиме вината, да клеветиме трета земја и да поттикнеме нова студена војна“, ќе додаде Ши.

Ши наскоро ќе биде домаќин на Путин, па ќе видиме дали „моментот на координација“ со Франција и заедничката желба за траен мир ќе произведат политичка волја и вистински резултати. Целта на Макрон беше да се осигура дека Кина, главниот сојузник на Русија, нема да даде јасна поддршка за нејзините воени напори во Украина. И Макрон не е ослободен од својот дел на одговорности во поткопување на трансатлантските врски и европската обединетост, кога лани го задоволи кинескиот моќник во Пекинг со изјавата дека Тајван е внатрешно кинеско прашање и дека Европа не смее да дозволи САД да го вовлечат во конфликтот, притоа нагласувајќи ја потребата Европа да развие стратешка автономија независна од САД.
Но, тоа не значи дека Макрон ги поддржува глобалните амбиции на Кина, колку што има намера да стане предводник на Европа и да си обезбеди делче од сферата на влијание во која доминира Америка.

Намерите на Ши

Европската турнеја на кинескиот лидер, која продолжи во Србија и Унгарија, е доказ дека Ши ќе продолжи да игра на две маси и да седи на две столчиња. Ако прошетката низ Пиринеите му послужи на Ши да ја ограничи штетата од европските трговски истраги и од економските мерки и да се прикаже како пријател на мирот, неговата посета на Белград и Будимпешта носат сосема друга порака. Ши сака да ги покаже економските предности од „Doing Business“ со Кина, да му се нафрли на НАТО, на тој начин намигнувајќи му на Путин и испраќајки порака до ривалите, и конечно, да покаже дека Кина сѐ уште има пријатели во овој дел од Европа кој спаѓа во европската и американската сфера на влијание.

Одбраниот датум за посета на Белград, 7 мај, не е воопшто случаен. Кинескиот лидер пристигна точно на денот на 25-годишнината откако НАТО ја погоди тамошната кинеска амбасада и беа убиени тројца кинески новинари. НАТО, нападот го прогласи за ненамерна грешка, нешто на што Пекинг никогаш не поверува и за нив тоа и понатаму е отворена рана.

Потсетувањето на НАТО-бомбардирањето му овозможува на Ши да повлече паралела со денешните состојби, нагласувајќи го кинескиот наратив, според кој западниот светски поредок (поточно, америчко-центричниот) има потреби од корекции. Во овие години на војна во Украина, кинеските државни медиуми постојано го дефинираа НАТО како „остаток од Студената војна“, кој постојано „ги распламтува кризите“ и се вели дека источното проширување на НАТО, предводено од САД, е всушност коренот на војната во Украина. Музика за ушите на пријателот Путин!

Се разбира, оваа анти-НАТО и анти-САД реторика одлично игра и во интерес на Кина и нејзините проблеми во Азија, каде токму Пекинг највеќе стравува од прегратката на НАТО, односно, да биде ограничена и воздржана од азиските сојузници на САД. И на Ши и на Вучиќ политички им одговара „челичното пријателство на Србија и НР Кина“. На Кина за да покаже дека има пријатели во Европа, во дворот на ЕУ и САД, на Србија за да има уште еден светски актер, покрај Русија, благодарение на кој ќе балансира помеѓу НАТО – ЕУ и Истокот.

Не случајно, Кина се клади на двете најслаби алки на Стариот континент – Србија и Унгарија. Турнејата на кинескиот лидер е точно калибрирана со цел да ги подели своите ривали, да ја ослабне обединетоста на Европа околу трговијата и економијата, и преку критиките на НАТО и САД да ја промовира целта на Пекинг за воспоставување на нов светски поредок. Ши вешто ја испланира својата посета за да го продлабочи јазот во Европа, помеѓу нејзините членки и за да го зајакне анти-НАТО фронтот.

Вистината е дека целта на посетата на Ши е да ги пофали и награди нелибералните и антиевропските земји од регионот, додека воедно ќе ги ослабне трансатлантските врски. Тајмингот и во однос на претстојните европски избори не е воопшто случаен – Кина навива против либералниот мејнстрим и се надева на победа на европските десничарски популисти. Ши беше пречекан во Будимпешта на 8 мај, на 20-годишнината од влезот на Унгарија во Европската Унија. Земја која во меѓувреме се претвори во центар на руските и кинеските интереси. Едноставно кажано, Ши се врати во Европа со цел да ја оддалечи од Америка.

    

Најново

БОГДАНОВИЌ: СРБИТЕ ДОЖИВЕАЈА ГЕНОЦИД ВО ХРВАТСКА ЗА ВРЕМЕ НА ОЛУЈА

Sase Ivanovski

БЕЛГРАДСКИОТ МУФТИЈА: СРБИЈА НЕ ЗАСЛУЖУВА ДА БИДЕ ОЗНАЧЕНА КАКО ГЕНОЦИДНА ЗЕМЈА

Sase Ivanovski

Герапетритис: Договорот од Преспа не може еднострано да се поништи

Sase Ivanovski

Али за прв пат направи грешка, дел од пратениците ќе му ги купат, вели Апасиев

Sase Ivanovski

Спасени четирите залутани лица меѓу кои и дете со чамец од клисурата на Пчиња

Sase Ivanovski

ФУРНА КАДИНО СЕ ГЕНИЈАЛЦИ, ИЗВЕЗУВААТ СМРЗНАТ БУРЕК ЗА ЦЕЛА ЕВРОПА

Sase Ivanovski

Мицотакис: Северна Македонија може само корист да има од добрите односи со Грција, европскиот пат минува низ Атина

Sase Ivanovski

Пандев даде гол за Тимот на светот, Мурињо го нарече МАКЕДОНСКИОТ КРАЛ!

Sase Ivanovski

Мојсоска: Прв закон што ќе го поднесеме е Законот за една изборна единица

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) „Се извинувам Кежаровски тука живее?“ – објавен трејлерот за документарниот филм за случајот „Ореше“

Sase Ivanovski

Бислимовски најави можно продолжување на евтината струја до 16 часот

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ: Се уште нема конечен договор со ЗНАМ, разговорите се одвиваат во позитивен дух

Sase Ivanovski

Гром го остави без струја три и пол часа поширокиот дебарско – струшки регион

Sase Ivanovski

Нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

ДАНЕЛА ГО ВРАТИ СКОПЈЕ ВО СРЕДЕН ВЕК: Булеварот „Кочо Рацин“ со денови во целосен мрак

Sase Ivanovski

Жестоко гранатирање на Харков: Најмалку 12 загинати и десетици ранети во напад на хипермаркет

Sase Ivanovski

Чествуваме 90 години од раѓањето на Петре М. Андреевски: Објавена „Македонска љубовна лирика“ – најобемниот тематски избор од современата македонска поезија приреден досега

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: Немам видено бел ден поради слабостите на Системот за управување со кризи

Sase Ivanovski

Стоилковски: Дали причина за хаосот на Хирургија е системот за компримираниот воздух или има бактерија МРСА?

Sase Ivanovski

Food Republic.mk место каде што се изложени скоро сите мали производители од Македонија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Владино возило кое превезувало функционер, направи гужва на “Васил Главинов” и настана сообраќаен колапс

Sase Ivanovski

Винарија Ерос – Дегустирајте одбрани вина и храна, произведени по стандардите на slowfood концептот

Sase Ivanovski

Десет илјади луѓе се собраа во Кумровец за Денот на младоста и Тито

Sase Ivanovski

„ТИ ДАДОВ ШАНСА ДА ДОЈДЕШ ВО АМЕРИКА, ДА ДОБИЕШ ДОБАР ФАКУЛТЕТ, ТОА НЕ Е ЗА ФАБРИКАТА“ – ексклузивен поткаст на Фактор со нашите иселеници Митре и Софи Кутановски

Sase Ivanovski

МИЦОТАКИС ВЕЛИ ДЕКА ЦЕЛА ЕВРОПА Е НАСПРОТИ МАКЕДОНИЈА: „Постојат строги повици до Скопје да сменат став“

Sase Ivanovski

СЕ ОГЛАСИ ИМЕРЛИЈЕ САЛИУ, ПРВАТА ПРАТЕНИЧКА СО ХИЏАБ ВО МАКЕДОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ: „Ајде сите да внесеме нов дух во политиката“

Sase Ivanovski

Масин: Прво купуваа од пазар, подоцна од Мартиноски, Личеноски и Кондовски, сега дојдовме ние на ред

Sase Ivanovski

„ИЗВИНЕТЕ, БЕВ ПИЈАН“ Вујко ја силувал, па ја убил 8-годишната внука во Романија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НИКИ МИНАЖ Е УАПСЕНА ВО АМСТЕРДАМ Пејачката поседувала дрога

Sase Ivanovski

ПТИЧЈИ ГРИП ОТКРИЕН ВО ГОВЕДСКО МЕСО Болеста се шири меѓу млечните крави во САД

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АКО НЕ МОЖАМ ДА ТРЧАМ, ЌЕ ОДАМ, АКО НЕ МОЖАМ ДА ОДАМ, ЌЕ ПОЛЗАМ Селин Дион расплакана зборува за нејзината болест

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) „САМО ЛУДИ ЛУЃЕ КАКО ПУТИН МОЖЕ ДА ГО СТОРАТ ОВА“ Итно обраќање на Зеленски по рускиот напад на трговскиот центар во Харков

Sase Ivanovski

ТАЖНА ВЕСТ ОД КРАЛСКИОТ ДВОР, СИТУАЦИЈАТА НЕ Е ДОБРА Календарот на Кејт Мидлтон е празен до крајот на годината

Sase Ivanovski

Норвешка ќе го признае постоењето на палестинска држава од 28 мај

Sase Ivanovski

Хајредини: Познато е дека во Македонија не се казнети тие што од Телеком примиле по 2,5 милиони евра

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Стотици луѓе останаа закопани под земја во Папуа Нова Гвинеја

Sase Ivanovski

Во Индија се одржува шестата фаза од парламентарните избори од вкупно седум

Sase Ivanovski

Поранешниот колумбиски претседател Урибе обвинет за измама и манипулација со сведоци

Sase Ivanovski

Британка избодена до смрт на плажа, уапсен тинејџер осомничен за убиството

Sase Ivanovski

Столтенберг бара од сојузниците да ги укинат ограничувањата за употреба на западно оружје од Украина против цели во Русија

Sase Ivanovski

Германија ќе регрутира војници преку „ТикТок“

Sase Ivanovski

НАТО нема да испрати војници во Украина за да не стане дел од конфликтот, вели Столтенберг

Sase Ivanovski

Канада нареди затворање на две компании поради загриженост за националната безбедност

Sase Ivanovski

Рохинџите се на првата линија на граѓанската војна во Мјанмар

Sase Ivanovski

Ден на младоста: Титовите пионери и годинава во Куќата на цвеќето кај Тито

Sase Ivanovski

Стоилковски: На ТОАРИЛУЦ нема лифтови, се оперира на сопствен ризик

Sase Ivanovski

Мицотакис: Ако го влечеш јажето, ќе се скине!

Sase Ivanovski

Пандев даде гол за Тимот на светот, Мурињо го нарече МАКЕДОНСКИОТ КРАЛ!

Sase Ivanovski

Медиуми во ЕУ: Резолуцијата за Сребреница изнудена во поделеното Генерално собрание на ОН

Sase Ivanovski

Хоџај: На Шпанија и другите европски земји не им служи на чест да бидат „во ист брод со Русија“ во однос на Косово

Sase Ivanovski

Макрон се согласи на дебата со Марин Ле Пен пред изборите за Европскиот парламент, таа одби

Sase Ivanovski

Бајден пред воените академици ја истакна посветеноста на САД кон Израел, Украина и Индо-пацифичкиот регион

Sase Ivanovski

Лекарски тим: Состојбата на словачкиот премиер Роберт Фицо е субјективно подобрена

Sase Ivanovski

Македонската изворна музичка ризница претсавена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј“

Sase Ivanovski

При контрола во угостителски објекти во Скопје пронајдена дрога, приведени девет лица

Sase Ivanovski

Мицкоски: Следува ново поглавје со работа, одговорност и резултати – Македонија се враќа на народот, да се обединиме под истото знаме за да работиме за заедничката иднина

Sase Ivanovski

77 санкции за пребрзо возење, 27 за непрописно престигнување на територија на СВР Тетово

Sase Ivanovski

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска учествува на 19. Конгрес на Конференција на европски уставни судови во Молдавија

Sase Ivanovski

Рамштајн го ,,запали” Белград: Грандиозен спектакл, но и вода за 220 денари!

Sase Ivanovski

Денот на младоста ја разбуди носталгијата: Се живееше ли подобро во Југославија?

Sase Ivanovski

Учениците во Србија ќе носат униформи во боите на државното знаме

Sase Ivanovski

САД ќе испратат во Украина оружје во вредност од 275 милиони долари

Sase Ivanovski

Претседателката Сиљановска- Давкова во Рим се сретна со претставници на македонската дијаспора

Sase Ivanovski

За продолжениот викенд 12.394 македонски граѓани заминале за Грција

Sase Ivanovski

За три месеци протерани 483 македонски граѓани од Германија

Sase Ivanovski

Деспотовски: Не е време за исполнување на нечии лични амбиции туку да спроведеме нов концепт во работењето на СДСМ

Sase Ivanovski

Виктор Канзуров, бугарски новинар: ВМРО-ДПМНЕ е бугарофопска партија

Sase Ivanovski

Тераса Братиндол е место за сите што сакаат приватните или деловни прослави да ги организираат во природен амбиент

Sase Ivanovski

ИНТЕРЕСНА ПОЕНТА НА ТЕМАТА АБОРТУС

Sase Ivanovski

Средба за соработка помеѓу Движењето ЗНАМ – За наша Македонија и ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

„Можно е да ја спуштиме цената на електричната енергија за домаќинствата“

Sase Ivanovski

Патниците од авионот што се урна кај Загреб се хрватски државјани

Sase Ivanovski

Пронајдени остатоците на авионот што се урна кај Загреб, еден загинат и тројца повредени

Sase Ivanovski

Најавата за нов заем очекувана, поважно е од каде и под кои услови ќе биде земен и како ќе биде потрошен, сметаат експертите

Sase Ivanovski

Дачиќ: На Западот му требаше резолуцијата за Сребреница за да ја оправда својата агресијата во 1999 година

Sase Ivanovski

Стоилковски: Преговорите за идната влада се во напредна фаза

Sase Ivanovski

СИТЕ ШТО ВО МОМЕНТОВ СТЕ ОСАМЕНИ, СЛУШАЈТЕ ГО ТОМ ХАРДИ

Sase Ivanovski

Спасовски: Се создаде перцепција дека ние од СДСМ сме им дале на ДУИ сè што побарале

Sase Ivanovski

Обвинителство истражува зошто цела недела заради технички проблеми се затворени 9 од 12 хируршките сали

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СЕ ПРОДАВА КУЌАТА ОД ФИЛМОТ САМ ДОМА ЗА 5 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

Sase Ivanovski
Вчитувам....