Министерката Петровска на НАТО самитот во Мадрид
Министерката Петровска на НАТО самитот во Мадрид
СПАСОВ: Не треба да си дозволиме стравот од блокирање од страна на Бугарија да нѐ блокира и да не почнеме разговори за членство
СПАСОВ: Не треба да си дозволиме стравот од блокирање од страна на Бугарија да нѐ блокира и да не почнеме разговори за членство
Шолц и Макрон порачаа: Русија не може да успее во инвазијата врз Украина
Шолц и Макрон порачаа: Русија не може да успее во инвазијата врз Украина
Нема договор меѓу ССМ и Владата, продолжува штрајкот во јавниот сектор
Нема договор меѓу ССМ и Владата, продолжува штрајкот во јавниот сектор
КОСТАДИНОВ: Спортот обединува, затоа го помагам спортот во Струмица и во овие тешки кризни времиња
КОСТАДИНОВ: Спортот обединува, затоа го помагам спортот во Струмица и во овие тешки кризни времиња
ЈП УЛИЦИ И ПАТИШТА СКОПЈЕ: Целосно реконструирана пешачката патека од двете страни на улицата Љубљанска во Карпош
ЈП УЛИЦИ И ПАТИШТА СКОПЈЕ: Целосно реконструирана пешачката патека од двете страни на улицата Љубљанска во Карпош
ПРОДОЛЖУВА БИТКАТА НА МВР ЗА РЕД НА УЛИЦИТЕ: 340 санкции за брзо возење ширум земјава, 191 сообраќајни прекршоци во Скопје, 49 за брзо возење
ПРОДОЛЖУВА БИТКАТА НА МВР ЗА РЕД НА УЛИЦИТЕ: 340 санкции за брзо возење ширум земјава, 191 сообраќајни прекршоци во Скопје, 49 за брзо возење
Претрес во Грчец, пронајден кокаин, приведено едно лице, Приведен бегалец од затвор, Приведени четири лица од гостиварско за издржување затворски казни
Претрес во Грчец, пронајден кокаин, приведено едно лице, Приведен бегалец од затвор, Приведени четири лица од гостиварско за издржување затворски казни

3000 свештеници силувале 200 000 деца за 70 години – Франција ужасната од педофилијата во Католичката црква, папата тажен за жртвите на сексуалното насилство

Франција е шокирана, ужасната и во неверување од наодите на Независната комисија за сексуална злоупотреба во француската католичка црква (ЦИАСЕ), која работеше 2,5 години и вчера во јавноста излезе со извештај долг 2.500 страници, од кој се заклучува дека цели 70 годинио, од 1950 година до денеска, во француската Католичка црква биле изброени „меѓу 2.900 и 3.200 свештениоци педофили“.

Извештајот беше претставен на Конференција на бискупите на Франција (ЦЕФ) и на Конференција на религиозни институти и конгрегации (Кореф),

По објавувањето на скандалозните наоди на независната комисија, веднаш со првична реакција излезе и папата Франциск, кој преку портпаролот на Ватикан, ја изрази својата „голема тага“ за жртвите на сексуално насилство од страна на француското католичко свештенство.

Според комисијата, станува збор за минимална проценка, добиена врз основа на пописот и испитувањата на архивите ( на црквата, Министерството за правда, судската полиција и печатот) и врз основа на сведочења добиени во ова тело.

Претседателот на Комисијата, Жан -Марк Сове, оцени дека бројката треба да се спореди со општа популација од вкупно 115.000 свештеници во текот на изминатиот анализиран 70-годишен период.

Портпаролот на понтифот изјави дека тој „со болка“ ги слушнал „ужасните“ резултати од независната истрага, која покажала дека француското католичко свештенство во изминатите седум децении сексуално нападнало околу 216.000 малолетници и сето тоа го прекрило со „превез на тишината“.

-Неговите мисли се фокусирани прво кон жртвите, со голема тага за нивните рани и благодарност за нивната храброст да прозборат, изјави портпаролот Матео Бруни, во изјавата дадена на италијански и француски јазик.

„Тие, исто така, се свртени кон црквата во Франција, која, откако ќе ја сфати оваа застрашувачка реалност … ќе може да тргне по патот на искупувањето“.

-Ова ќе биде експлозија, уверуваше вчера анонимен член на истражната комисија- Циасе.

„Ова ќе има ефект на бомба“, додаде Оливие Савињак, од „Парлер и Ревивре“.

Бискупот Ерик де Мулин-Бофор, претседателот на ЦЕФ, за време на средба со неговите парохјани реагираше дека се плаши дека извештајот „ќе покаже значителни, застрашувачки бројки“.

-Неговото објавување ќе биде тест за вистината и тежок и сериозен момент, дали можеме да ја прочитаме и пораката испратена од епископијата до свештениците и парохиите за неделните миси. Порака која повикува на став на вистината и сочувство, рече Мулин-Буфон.

ЦИАСЕ, исто така, ќе го процени бројот на жртви и ќе ја спореди распространетоста на сексуалното насилство во Црквата со онаа идентификувана во други институции (спортски здруженија, училиште, итн.) И во кругот на семејството. Тежина на клерикализмот, омертата (молчењето) за овие феномени на влијание, комисијата, исто така, ќе ги процени „механизмите, особено институционалните и културните“ што можеби го фаворизираа педофилскиот криминал.

Откако ќе ја постави дијагнозата, Комисијата ќе даде 45 предлози што ќе допрат до неколку области: слушање на жртвите, превенција, обука на свештеници и верско, канонско право, трансформација на управувањето со Црквата … Исто така, ќе препорача и политика на препознавање и исправка.

Жан-Марк Сове прецизираше дека ЦИАСЕ во својата работа зборовите на жртвите ги претвори во „матрица на својата работа“. Прво со повикот за сведочења, што беше отворен 17 месеци, на кој беа собрани 6.500 повици или контакти од жртви или роднини. Потоа со спроведување на 250 долги сослушувања или истражувачки интервјуа. Комисијата, исто така, го продлабочи своето истражување влегувахќи во многу архиви (Црква, Министерство за правда, внатрешни работи, печатот).

Во повеќето случаи, фактите сега се пропишани, извршителите се мртви, правејќи го прибегнувањето кон правдата невозможно. Канонските постапки (законот на црквата), кога се иницирани, се многу долги и не многу транспарентни.

-Чекам да се соочиме со овој товар, колку и да е темно, за потоа да ги преземеме потребните мерки, потврдува Вероник Маргрон, претседателка на Кореф. Епископијата соопшти дека нема да има репарации, туку систем на финансиски „придонеси“, што од 2022 година ќе се плаќаат на жртвите, што не е едногласно примено од жртвите.

Првите одговори се очекуваат во ноември. Извештајот ќе биде разгледан и во Рим, каде што прашањето го покренаа папата Франциск и некои француски бискупи кои го посетија Ватикан во септември.

ЦИАСЕ беше создадена есента 2018 годинаи во неа има 22 члена, волонтери, со мултидисциплинарни вештини (правни, медицински, психолошки и психијатриски, социјални и образовни, заштита на децата, историја и општествени науки, теологија, итн.). Финансирана е од епископските и верските институти и собранија со три милиони евра.

loading...

chơi go88

sunwin là ai sunwin être sunwin máy chủ đặt ở đầu