ШОКАНТНО: ГРАД СКОПЈЕ СО РЕБАЛАНС НА БУЏЕТ ПРЕДЛАГА КРАТЕЊЕ НА ПАРИТЕ НАМЕНЕТИ ЗА КЛУЧКАТА КАЈ МОМИН ПОТОК И БУЛЕВАРИТЕ ХРВАТСКА И СЛОВЕНИЈА?!
ШОКАНТНО: ГРАД СКОПЈЕ СО РЕБАЛАНС НА БУЏЕТ ПРЕДЛАГА КРАТЕЊЕ НА ПАРИТЕ НАМЕНЕТИ ЗА КЛУЧКАТА КАЈ МОМИН ПОТОК И БУЛЕВАРИТЕ ХРВАТСКА И СЛОВЕНИЈА?!
РУСИЈА И УКРАИНА РАЗМЕНИЈА 140 ВОЕНИ ЗАРОБЕНИЦИ, МЕЃУ НИВ 43 СЕ ОД БОРЦИТЕ ОД АЗОВСТАЛ
РУСИЈА И УКРАИНА РАЗМЕНИЈА 140 ВОЕНИ ЗАРОБЕНИЦИ, МЕЃУ НИВ 43 СЕ ОД БОРЦИТЕ ОД АЗОВСТАЛ
Министерката Петровска на НАТО самитот во Мадрид: Безбедноста на регионот е геополитички императив на Алијансата
Министерката Петровска на НАТО самитот во Мадрид: Безбедноста на регионот е геополитички императив на Алијансата
Сме имале повеќе вакви акции, ама одзивот на кавадарчани да спасат нечиј живот е нешто невидено, кажа доктор Петличковски
Сме имале повеќе вакви акции, ама одзивот на кавадарчани да спасат нечиј живот е нешто невидено, кажа доктор Петличковски
БОМБА НА БЕКТЕШИ: БИЗНИСМЕНИ МИЛИОНЕРИ СО ПОВЛАСТЕНА СТРУЈА ГРЕАТ ЦЕЛИ БАЗЕНИ И КОПААТ КРИПТОВАЛУТИ!
БОМБА НА БЕКТЕШИ: БИЗНИСМЕНИ МИЛИОНЕРИ СО ПОВЛАСТЕНА СТРУЈА ГРЕАТ ЦЕЛИ БАЗЕНИ И КОПААТ КРИПТОВАЛУТИ!
Пратеничката Снежана Калевска – Ванчева за ,,Фокус” открива кој пратеник ја снимал во деколте
Пратеничката Снежана Калевска – Ванчева за ,,Фокус” открива кој пратеник ја снимал во деколте
Ковачевски до Милошоски: Ако сакате јавна расправа со поранешни премиери, треба да дојдат сите премиери, ама Груевски ви е во странство
Ковачевски до Милошоски: Ако сакате јавна расправа со поранешни премиери, треба да дојдат сите премиери, ама Груевски ви е во странство
Тупанчески: Ветингот на судии може да биде направен и со постојните законски решенија
Тупанчески: Ветингот на судии може да биде направен и со постојните законски решенија

Аналитичар за руската инвазија: Молдавија треба да се подготви за најлошото

Kоментирajќи ја тримесечната руска инвазија на Украина, надворешнополитичкиот аналитичар Бранимир Видмаровиќ вели дека во фокусот на Русија дефинитивно е јужниот дел од таа земја, пренесуваат медиумите во регионот.

„Гледаме дека новата фаза се разликува од првата, која беше побрза и имаше поголеми проблеми. Сега гледаме побавно, потемелно, поодмерено и посистематично темпо“, вели Видмаровиќ за акциите на руските сили.

Тој додава дека ова е вистинското лице на војната, а првата фаза била присила кон преговари со цел да се изнуди компромис. „Ова е бескомпромисна опција“, кажал тој.

Видмаровиќ се сомнева дека Русија би можела да го освои Донбас до Денот на победата.

„Очигледно е дека ништо радикално нема да се случи тој ден, бидејќи тешко дека Русија сега може да го окупира Донбас со оваа бавна тактика на опкружување до 9 мај“, вели аналитичарот.

Наведува дека тогаш ќе се повлече линијата.

„Русија, доколку не прогласи постигнување на дел од своите цели, тогаш ќе објави трета фаза, ново поглавје во војната. Верувам дека Молдавија треба апсолутно да се подготви за најлошото што може да се случи. Подобро е така отколку да се случи нешто изненадувачки“, додава аналитичарот.

Тој ги коментираше и заканите од Русија за можна употреба на нуклеарно оружје.

„Нуклеарната закана се намалува доколку Путин ги постигне своите цели. Ако Путин загуби на теренот, тогаш се зголемува опасноста од очајнички потег“, изјавил аналитичарот.

loading...

go88 quay hu

diễn đàn sunwin Sunwin - Game bài Macau uy tín Tải game Sunwin đổi thưởng Số 1 Việt Nam