Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат
Новинарските здруженија реагираат: По кои критериуми е направена селекцијата кои медиуми ќе известуваат од Рим
Новинарските здруженија реагираат: По кои критериуми е направена селекцијата кои медиуми ќе известуваат од Рим
Јавниот долг e 57,1 отсто од БДП, на ниво под мастришкиот критериум
Јавниот долг e 57,1 отсто од БДП, на ниво под мастришкиот критериум

Бајден до Зеленски: САД одлучно ќе одговорат ако Русија ја нападне Украина

СAД и нивните сојузници „одлучно ќе одговорат“ доколку Русија дополнително ја нападне Украина. Таква порака му пренел американскиот претседател Џо Бајден на украинскиот претседател Володимир Зеленски, соопшти Белата куќа.

Повикот е неколку дена откако Бајден одржа втор разговор за еден месец со рускиот претседател Владимир Путин во време на тензии на руско-украинската граница каде Русија распореди околу 100.000 војници.

-Претседателот Бајден јасно стави до знаење дека САД и нивните сојузници и партнери ќе одговорат одлучно доколку Русија дополнително ја нападне Украина, нагласи портпаролката на Белата куќа Џен Псаки во изјавата по телефонскиот разговор меѓу двајцата претседатели.

Украинскиот претседател Зеленски рече дека разговарал со Бајден за заеднички активности за зачувување на мирот во Европа и спречување понатамошна ескалација.

-Овогодинешниот прв меѓународен разговор со Бајден ја докажува посебната природа на нашиот однос, објави Зеленски на Твитер.

Тој додаде дека се разговарало за заеднички акции на Украина, САД „и партнерите за зачувување на мирот во Европа, спречување на понатамошна ескалација, реформи“.

loading...

animeflix website. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

animeflix ANIMEFLIX My Hero Academia Season 3 (Dub)

english anime My Hero Academia Season 5 (Dub)

ANIMEFLIX Death Note Episode 34

JUJUTSU KAISEN Episode 24

animeflix ANIMEFLIX So I'm a Spider, So What?