ПОРТПАРОЛОТ НА ВМРО ДПМНЕ, ДИМЧЕ АРСОВСКИ ДЕНЕСКА ЕМ СЕ ИЗГЛУПИРА ЕМ ЈА ПОФАЛИ ВЛАДАТА - СЕДИ ДИМСА, КЕЦ!
ПОРТПАРОЛОТ НА ВМРО ДПМНЕ, ДИМЧЕ АРСОВСКИ ДЕНЕСКА ЕМ СЕ ИЗГЛУПИРА ЕМ ЈА ПОФАЛИ ВЛАДАТА - СЕДИ ДИМСА, КЕЦ!
Христо Иванов: Доколку РСМ не го прифати францускиот предлог, ризикува целиот процес да почне од почеток
Христо Иванов: Доколку РСМ не го прифати францускиот предлог, ризикува целиот процес да почне од почеток
ДЕНКО МАЛЕСКИ: Што ќе правиме со францускиот предлог, ќе го прифатиме или ќе го одбиеме?! Ќе бидеме ли како Палестинците кои секогаш одбиле се што им се нудело и се полошо им е како тече времето...
ДЕНКО МАЛЕСКИ: Што ќе правиме со францускиот предлог, ќе го прифатиме или ќе го одбиеме?! Ќе бидеме ли како Палестинците кои секогаш одбиле се што им се нудело и се полошо им е како тече времето...
ЕВЕ ЗОШТО ЕКСПЛОДИРА АДЕМИ: ВМРОВЦИТЕ МУ ЈА ИСЕКЛЕ РАКАТА СО ФРЛАЊЕ ПРЕДМЕТИ
ЕВЕ ЗОШТО ЕКСПЛОДИРА АДЕМИ: ВМРОВЦИТЕ МУ ЈА ИСЕКЛЕ РАКАТА СО ФРЛАЊЕ ПРЕДМЕТИ
Маричиќ на средба со германски функционери: Имаме перспектива – мора да ја задржиме
Маричиќ на средба со германски функционери: Имаме перспектива – мора да ја задржиме
СДСМ: ВМРО ДПМНЕ СО ПРАВЕЊЕ ИНЦИДЕНТИ ВО СОБРАНИЕ БЛОКИРА НАЗНАЧУВАЊЕ СУДИИ ЗАТОА ШТО ТАКА МИСЛАТ ДЕКА ЌЕ СЕ СПАСАТ ОД ЗАТВОР!
СДСМ: ВМРО ДПМНЕ СО ПРАВЕЊЕ ИНЦИДЕНТИ ВО СОБРАНИЕ БЛОКИРА НАЗНАЧУВАЊЕ СУДИИ ЗАТОА ШТО ТАКА МИСЛАТ ДЕКА ЌЕ СЕ СПАСАТ ОД ЗАТВОР!
(ВИДЕО) ДРАМА ВО СОБРАНИЕТО: ВМРОВЦИТЕ УСПЕАЈА ДА ГО ИЗВАДАТ ОД ТАКТ АРБЕР АДЕМИ КОЈ ВО МОМЕНТИ НА БЕС ПОЧНА ДА ГИ МАВА СО ШИШИЊА И ФИЛЏАНИ!
(ВИДЕО) ДРАМА ВО СОБРАНИЕТО: ВМРОВЦИТЕ УСПЕАЈА ДА ГО ИЗВАДАТ ОД ТАКТ АРБЕР АДЕМИ КОЈ ВО МОМЕНТИ НА БЕС ПОЧНА ДА ГИ МАВА СО ШИШИЊА И ФИЛЏАНИ!
Бугарската влада официјално во оставка, контрадикторни најави за повлекувањето на Борисов од челната позиција на ГЕРБ
Бугарската влада официјално во оставка, контрадикторни најави за повлекувањето на Борисов од челната позиција на ГЕРБ

БИТКАТА ЗА МАРИУПОЛ СТАНА БИТКА ЗА ЧЕЛИЧАРНИЦАТА „АЗОВСТАЛ“, ПОСЛЕДНОТО УПОРИШТЕ НА УКРАИНСКИТЕ БОРЦИ

Фабриката од советско време била изградена да издржи значителна штета и толку е голема што се покажа тешко од неа да се истераат бранителите (Фото: Гети)

Украинската војска објави дека Русија планира да ја нападне челичарницата „Азовстал“, која стана клучна точка во борбата за контрола на Мариупол, додека се појавуваат сè повеќе извештаи дека руските сили се на прагот да го заземат целиот град. Овој стратешки важен пристаништен град е под руска опсада веќе шест недели, период во кој беше изложен на безмилосни бомбардирања. Градските власти проценуваат дека загинале 10.000 цивили.

Украинските трупи велат дека им снемуваат муниција и залихи и се верува дека се потиснати во изолирани џебови кон крајбрежјето.

Индустрискиот комплекс „Азовстал“ е една од последните клучни оперативни бази на илјадници украински борци останати во опколениот град, иако нивната точна бројка е непозната поради недостигот на веродостојни информации. Експертите сметаат дека Русите досега не успеале да ја освојат челичарницата од советско време зашто била изградена да издржи значителна штета и толку е голема што се покажа тешко од неа да се истераат бранителите, меѓу кои се и припадниците на крајнодесничарскиот Азовски баталјон, кој е дел од украинската национална гарда.

„Фабриката, како и Мариупол, ги демонстрираше предизвиците на урбаното војување и на освојувањето области во кои што борците се во голем број и имаат многу засолништа“, вели Аглаја Снетков, експерт за руска надворешна и безбедносна политика од Универзитетскиот колеџ во Лондон.

Руските трупи почнаа да го окружуваат Мариупол во почетокот на март и украинските власти го опишаа градот како срцето на војната. Освојувањето на Мариупол би била голема победа за Русите, зашто ќе им овозможи копнено поврзување на Крим и отцепените региони во источна Украина.

loading...

Game bài thiên đường - Tải Go88 Club nhận code 200k go88 game tài xỉu hướng dẫn nạp tiền go88

https://sunwin.gg/