Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ

БОРИС ЏОНСОН ПРОШЕТА НИЗ КИЕВ СО ЗЕЛЕНСКИ И ВЕТИ ВОЕНА ПОМОШ ОД 130 МИЛИОНИ ДОЛАРИ И ПОВОЛЕН ЗАЕМ ОД 1 МИЛИЈАРДА ДОЛАРИ

Џонсон потврди и дополнителни 500 милиони долари за заем од Светска банка, со што вкупната гаранција за заемот на Велика Британија е до 1 милијарда долари. (Фото: Фејсбук на Зеленски)

Британскиот премиер Борис Џонсон се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски во Киев, ветувајќи толкава поддршка што неговата нација веќе никогаш нема да биде малтретирана. При ненадејната посета, Џонсон вети 120 оклопни возила и нови противбродски ракетни системи, дел од уште 100 милиони фунти (130 милиони долари) висококвалитетна воена опрема. Џонсон, исто така, потврди дополнителни 500 милиони долари за заем од Светска банка, со што вкупната гаранција за заемот на Велика Британија е до 1 милијарда долари.

Џонсон рече дека Украина пркосно ги истуркај руските сили „од портите на Киев, постигнувајќи го најголемиот подвиг со оружје на 21 век“. Тој му даде заслуга на „одлучното лидерство на Зеленски и на непобедливиот херојство и храброста на украинскиот народ“ за спречување на, како што ги нарече, „монструозните цели“ на рускиот лидер Владимир Путин.

Џонсон вели дека Британија и нејзините партнери „ќе го засилат економскиот притисок…не со само замрзнување на средствата во банките и санкционирање на олигарсите, туку и со прекин на употребата на руските јаглеводороди“.

Џонсон, исто така, ја опиша визијата за идна Украина толку зајакната и заштитена со опремата, технологијата и знаењето на Британија и нејзините партнери, што никогаш повеќе не може да биде загрозена на ваков начин. Во меѓувреме, Џонсон рече, „има огромна работа што треба да се направи за да се осигураме дека Украина е успешна, дека Украина победи и дека Путин мора да пропадне“.

loading...

go88 ông già noel go88 hỗ trợ ngân hàng nào giải mã md5 go88

đăng ký làm đại lý sunwin