(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата

ЕДНО ПАРАНОИЧНО ДИКТАТОРЧЕ УНИШТИ ЖИВОТИ НА МИЛИОНИ ЛУЃЕ: ЕУ очекува до осум милиони бегалци од Украина

Потпретседателката на Европската комисија Вера Јурова изјави дека Европската комисија се подготвува за, можеби, осум милиони бегалци од војната во Украина, кои најмногу ќе престојуваат во земјите од Централна Европа кои им се културно и јазично поблиски и каде што имаат роднини.

– Досега најголемата бројка е осум милиони украински бегалци. Таа бројка ја видов во подготвителните материјали. Ваков бран од непосредна близина не сме доживеале. Европската унија издвои 400 милиони евра за помош на бегалците кои веќе се во оптек. На земјите-членки им беше кажано дека можат да користат кохезиони фондови, изјави Јурова за чешкиот јавен телевизиски сервис.

Според Јурова, прашање е дали системот за релокација би помогнал во случајот со бегалците од Украина, која е зафатена од војна. – Прашањето е дали тие би го сакале тоа. Засега бараат пат до своите роднини и познаници. Најмногу во централноевропските земји кои им се поблиски по јазик и култура како Полска, Словачка, Чешка, Романија, рече Јурова.

Полските власти најавија дека бројот на бегалци кои пристигнуваат во Полска со брзина од над 100.000 дневно ќе значи дека нивниот број денеска ќе надмине еден милион.

Чешката еврокомесарка потсети дека покрај хуманитарната помош и приемот на бегалците, ЕУ и помага на украинската војска финансиски и со оружје, што е пресврт бидејќи ЕУ тоа никогаш не го направила, но бара и неутрален посредник за да заврши војната што е можно поскоро.

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, смета дека тоа е Кина. Западот сега е неизмерно обединет. ЕУ зборува со ист глас, а ние ги правиме истите работи како Велика Британија, САД, Јапонија, објасни Јурова зошто не може ниту една западна земја да прифати посредување.

loading...

watch anime dub. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

GoGoAnime My Hero Academia Season 5

anime stream GoGoAnime My Hero Academia Season 3

GoGoAnime Tokyo Revengers (Dub)

GoGoAnime Naruto: Shippuden

stream anime online Tokyo Revengers (Dub)