Ковачевски: Земјоделските субвенции се исплаќаат навремено, со мерки поттикнуваме стабилно и зголемено домашно производство на храна
Ковачевски: Земјоделските субвенции се исплаќаат навремено, со мерки поттикнуваме стабилно и зголемено домашно производство на храна
(ВИДЕО) Ковачевски: Со ребалансот се обезбедуваат средства во висина од 80 милиони евра за антикризни мерки, поддршка на земјоделците и повисоки плати и пензии
(ВИДЕО) Ковачевски: Со ребалансот се обезбедуваат средства во висина од 80 милиони евра за антикризни мерки, поддршка на земјоделците и повисоки плати и пензии
„Gulf oil“ Македонија донираше прехрамбени производи и средства за лична хигиена на семејства на деца со пречки во развојот
„Gulf oil“ Македонија донираше прехрамбени производи и средства за лична хигиена на семејства на деца со пречки во развојот
Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата просечната цена на струјата ќе се зголеми за 7,4 отсто
Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата просечната цена на струјата ќе се зголеми за 7,4 отсто
Ковачевски: Јавниот сектор треба да има поголеми плати, согласно методологија за раст и зголемена продуктивност
Ковачевски: Јавниот сектор треба да има поголеми плати, согласно методологија за раст и зголемена продуктивност
Маричиќ: Пред нас се многу предизвици, важно е да останеме на европскиот пат
Маричиќ: Пред нас се многу предизвици, важно е да останеме на европскиот пат
Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза
Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза
Парното греење во Скопје ќе го преземе државата, кажа премиерот Димитар Ковачевски денеска одговарајќи на пратенички прашања во Собранието
Парното греење во Скопје ќе го преземе државата, кажа премиерот Димитар Ковачевски денеска одговарајќи на пратенички прашања во Собранието

Финска за 10 дена ќе објави дали сака да се придружи на НАТО

Финска на 12 мај ќе објави дали ќе се пријави за членство во НАТО, објави финскиот весник „Италети“, повикувајќи се на анонимни извори од финската влада.

Објавата ќе се случи во два чекора, наведува весникот. Истиот ден финскиот претседател Саули Нинисто ќе објави дека го поддржува влегувањето на земјата во НАТО, а потоа парламентарните групи ќе го дадат своето одобрени за пријава.

Руската инвазија на Украина ги турна Финска и Шведска кон членството и НАТО. Тие земји, откако Русија ја нападна Украина, ја напуштија идејата дека мирот најдобро ќе се одржи на начин јавно да не се поддржува ниту еден голем блок.

Русија ја предупреди Финска за последиците

Според финскиот Устав, надворешната и сигурносна политика на таа земја ја одредува претседателот во соработка со владата.

Одлуката за пријава за членство ќе биде потврдена на состанокот на претседателот и клучните владини министри откако иницијалните објави на претседателот и парламентот, јави „Италети“.

Русија, коа со Финска ја дели границата долга дури 1.300 километри и историја на конфликти пред 1945 година, предупреди дека Калинингран, руска енклава на брегот на Балтикот, повеќе нема да може да се смета регион без нуклеарно оружје ако Финска и Шведска одлучат да влезат во НАТО

loading...

live go88 play go88 go88 mới

https://tai.sunwin.gg/