ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ
Груби го свика Комитетот за Коридорите 8 и 10Д, се формираат преговарачките тимови
Груби го свика Комитетот за Коридорите 8 и 10Д, се формираат преговарачките тимови
Бесими: Со околу 190 милиони евра од ЕБОР ќе се финансираат Скопје-Блаце, ФЕ Осломеј 2 и ФЕ Битола
Бесими: Со околу 190 милиони евра од ЕБОР ќе се финансираат Скопје-Блаце, ФЕ Осломеј 2 и ФЕ Битола
ГОЛЕМ БРОЈ КАВАДАРЧАНИ МЕЃУ КОИ И МИТКО ЈАНЧЕВ СЕ ПОНУДИЈА ДА ДОНИРААТ КОСКЕНА СРЦЕВИНА НА МАЛИОТ МАРКО ТАШЕВ
ГОЛЕМ БРОЈ КАВАДАРЧАНИ МЕЃУ КОИ И МИТКО ЈАНЧЕВ СЕ ПОНУДИЈА ДА ДОНИРААТ КОСКЕНА СРЦЕВИНА НА МАЛИОТ МАРКО ТАШЕВ
Маричиќ: Време е да заврши нашиот осумнаесет годишен маратон за старт на преговорите
Маричиќ: Време е да заврши нашиот осумнаесет годишен маратон за старт на преговорите

Фон дер Лајен за Билд: Банкротот на Русија е прашање на време! Медведев и реплицира – ТОА ЌЕ БИДЕ ОПАСНО И ЗА ЕУ!

Банкротот на Русија е само прашање на време, а со оваа војна рускиот претседател Владимир Путин ја уништува сопствената држава и иднината на нејзиниот народ, изјави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.
Таа во интервју за германскиот весник „Билд“ рече дека санкциите секоја недела навлегуваат подлабоко во руската економија и оти извозот во Русија паднал за 70 проценти.

– 700 руски авиони ги загубија своите лиценци поради недостиг на резервни делови и ажурирања на софтверот. Стотици големи компании и илјадници експерти и го вртат грбот на таа земја. Според сегашните прогнози, бруто домашниот производ на Русија ќе падне за 11 отсто, рече таа.

На прашањето за подготовките за воведување на шестиот пакет санкции против Русија, Фон дер Лајен рече дека ЕУ продолжува да го следи банкарскиот сектор, особено Сбербанк, која сама сочинува 37 проценти од рускиот банкарски сектор, но дека, се разбира, постојат енергетски проблеми.

Истакнувајќи дека земјите од ЕУ и плаќаат на Русија по 450 милиони евра секој ден само за испорака на нафта, таа изјави дека примарна цел е да се намалат приходите на Путин.

– Но, нафтата се тргува на глобално ниво. Она што не треба да се случи е Путин да наплаќа уште повисоки цени на другите пазари … Затоа ние во моментов развиваме паметни механизми за нафтата да може да биде вклучена во следниот чекор на санкциите, нагласи претседателка на Европската комисија.

Таа изјави дека Украина може да победи во војната и оти храброста и отпорот на Украина се импресивни.

На прашањето дали победата значи повторно протерување на Русија од источна Украина, фон дер Лајен рече дека победата значи во Украина повторно да владее мир, а под кои услови, тоа Украина сама ќе одлучи.

Банкротот на Русија може да предизвика хиперинфлација и банкрот на Европа, изјави заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев по повод тврдењето на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен дека „банкротот на Русија е само прашање на време“.

– Банкротот на Русија може да предизвика банкрот на Европа, морален и материјален, напиша Медведев на Телеграм, додавајќи дека финансискиот систем на ЕУ не е толку стабилен и оти граѓаните ја губат довербата.

Медведев смета и дека властите на ЕУ треба да очекуваат „голема благодарност од Европејците за хиперинфлацијата за која не може да се обвинува Русија, за недостигот на основни прехранбени производи во продавниците и приливот на бегалци што ќе предизвика бран на насилен криминал“

loading...

nạp go88 không nhận được tiền otp go88 quên mật khẩu go88

link tại sunwin link sunwin dang nhap sunwin